İtirafları kan dondurdu

İtirafları kan dondurdu
Eski Genelkurmay Başkanı Koşaner'e ait olduğu iddia edilen itiraflar Türkiye'yi şoke etti.

Emekli askerler, vahim ifşaatların yıllardır bilindiğini ancak tedbir alınmadığını vurguladı. Şehit aileleri ise “Kendi evladımızı kendimiz öldürdük ne demek? Bu ihmal değil mi? Evlatlarımız açık hedef haline getirildi. Hakkımızı helal etmiyoruz” diye tepki gösterdi. Eski Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner'e ait olduğu belirtilen ses kaydı, terörlemücadelede sürekli gündeme getirilen aksaklık, ihmal ve hatalara ışık tuttu. Vahim durumu ifşa eden açıklamalara ise kamuoyundan sert tepki geldi.

'TAM BİR KEPAZELİK'

Çukurca, Hantepe, Aktütün, Dağlıca gibi ihmal iddialarıyla çok sayıda Mehmetçik'in şehit olduğu birçok olayın asıl nedenini açıklayanOrgeneralKoşaner, “Mayınlar kontrolsüz döşendi. Boş yere zayiat veriyorduk. Emir komuta birliğimiz yok. Tim komutanlarımız silahını bırakıp kaçıyor. Hantepe'de halimiz tam bir kepazelik. İHA'ları uygun şekilde kullanabilsek” ifadelerini kullanmıştı.Mehmetçik'in ihmalller zinciri sebebiyle şehit olduğunu acı bir şekilde ortaya koyan itiraflarda “Masum bir erimizi başından vurduk” cümlesi dikkat çekmişti. Koşaner, 27 Ağustos 2010-29 Temmuz 2011 tarihleri arasında Genelkurmay Başkanlığı görevini yürütmüştü. Koşaner, darbeye teşebbüs suçlamasıyla yargılananmuvazzaflara destek vermek için YAŞ toplantısına günler kala istifa ederek, koltuğunu 2 yıl erken bırakmıştı.

Hantal yapının sorumlusu, TSK'yı sabote edenler
 
Emekli Askeri Hâkim Faik Tarımcıoğlu: TSK hantal bir yapıya sahip.  Normal işleyişin sağlanması durumunda, TSK'nın bugün karşılaştığı problemlerin hiçbiri yaşanmaz. Çukurca'daki saldırı bir kez daha göstermiştir ki, TSK'yı içeride de sabote eden birileri var. Bu kişiler, ordunun hantal hareket etmesi için elinden geleni yapmaktadır. Ordu içindeki iletişim eksikliği hantal bürokrasiden kaynaklanıyor. Hantepe olayında, koordinatlar tam olarak verilmiş olsaydı o gün baskın olmayacaktı. Ve askerlerimiz hayatını kaybetmeyecekti. Kurumlar arasında bir istihbarat zafiyeti de yaşanıyor. Bu problemin bir an evvel giderilmesi gerekir. MİT'in aldığı istihbarat polis, polisin aldığı istihbarat asker, askerin aldığı istihbarat diğer güvenlik birimleri ile paylaşılmadıkça ülke savunmasındaki zafiyetler devam eder. İstihbarat paylaşımının sağlanmaması problemlerimizin ana kaynağıdır. Silvan saldırısı TSK'nın yaşamış olduğu sıkıntıları gösteren bir örnek. Bu iletişim noksanlığı tecrübesizlikten kaynaklanıyor. Genelkurmay tarafından da eksikliği kabul edilen bu durumun önüne geçilmesi ancak profesyonel birliklerle sağlanır. Fakat yıllardır bu problemin önünme geçilemedi. Gerekli adımlar atılmadı. Bu tecrübesizliği ortadan kaldırmak için kaç tane daha Silvan, Çukurca, Hantepe gibi baskınlara maruz kalmamız gerekiyor?
 
Yıllardır biliyoruz ama söyleyemedik
 
Emekli İstihbarat Binbaşı Kemal Şahin: Bütün sorumluların geriye doğru yargılanması lazım. Biz yıllardır bu vahim şeyleri biliyorduk ama söylemiyorduk. Yıpratarak zarar vermek istemiyorduk. Son 10 senedir darbeden darbeye kendine meşgale bulmuşlar ama TSK'yı unutmuşlar. TSK başarılı olmak istiyorsa darbecilerden kurtulmalı. Zaaflarını itiraf ettiği bu olaylar ordunun çok önemli bir kaynağı olan irtica nedeniyle tasfiyesi buna yol açmıştır. Heronların, mayınların hesabının sorulması lazım. Bundan bariz bir suç duyurusu olamaz. Savcıların gereğini yapması lazım, yapmayanlar da suç işler. 

Terör Genelkurmay kontrolünde büyüdü
 

Emekli Binbaşı Şahin Akdoğan: Samimi bir özeleştiri yapmış. Bu ifadeler, terörler mücadeledeki aczimizi gösterir. TSK'nın terörle mücadeleye ne kadar önem verdiğini ve bu konudaki başarısızlıklarını gösteriyor. Bunları ben de silahlı kuvvetlerde görev yapmış biri olarak kabul ediyorum. Geçmişte birliklerin 200-300 metre yakınında kongreler yapılmıştır. Bunlar Genelkurmay'a bildirilmemiştir. Böyle olunca da Genelkurmay kontrolünde büyümüştür terör. Jandarma birliklerine istihbarat veren köylüler, terör örgütüne söylenerek öldürtüldü. Bu nedenle devlet ile halk arasındaki uçurum açıldı. Maalesef bunlar doğrudur. Kararlı bir devlet politikası güdülüyor ve terör bitecek.

Bin kere vay halimize
 
BBP Genel Başkanı Mustafa Destici: Tüm kamuoyunun gördüğü bir şey var: 27 yıldır terörle mücadele başarı sağlanamamıştır. Kararlı iradeli bir mücadele gösterildiğini söyleyemeyiz. Bundan önce Orgeneral İlker Başbuğ'un özeleştirisi olmuştu. Şöyle bir ifade kullanmıştı: "Terör eylemleri bitince terör bitti sanmıştık."  Böyle bir cümle kurulabilir mi? Demek ki hiçbir şeyden haberleri yok. Ulaşamayacağın yere neden karakol yapıyorsun. Sen bu çocukları bile bile ölüme mi gönderiyorsun. Yıllardır istihbarat birimleri arasında koordinesizlik var diyoruz onlar bunu şimdi itiraf ediyor. Sınırlarımız delik deşik olmuş, sınır güvenliği yok. İç koordinasyonda eksiklik var. Deneyimsiz, eğitimsiz askerleri çatışma alanına soktuğun zaman bu askerlerin içinde korkan da olacaktır kaçan da. Bu askerler yeterli donanıma sahip olmadığı için üstün fedakarlıkla mücadele etse bile başarılı olamıyor. 18 yaşında gitmiş çocuk ne fiziki bünyesi buna uygun ne araziyi tanıyor.  Dünyada terörle mücadele eden ülkeler bakın. Hem askeri hem psikolojik hem de uluslararası boyutuyla mücadele içindeler.  Türkiye'de bir ilke yok. Sivil otorite ve asker birlikte çalışmalı. Ama 27 yıldır asker bu işe kimseyi karıştırmadı. Bölgedeki insanların desteği kaybediliyor. Genelkurmay Başkanı bunları söylemişse acı bir itiraftır. Söyleyecek kelime bulamıyorum. Ben Başbuğ'un ağzından o sözleri duyarken vay halimize demiştim. Bu itiraflar gerçekse bin kere vay halimize.
 
Şehit yakınları öfkeli
 
Asıl suçlu içimizdeki hainler

 
Şehit Aileleri Derneği Genel Başkanı Mehmet Güner: Çok vahim ve üzücü bir olay. TSK'nın böyle bir zafiyeti veya becerisizliği vardı da onca vatan evladı boşu boşuna mı şehit düştü? Böyle ihmaller nasıl olabilir anlamakta güçlük çekiyorum. Yazıklar olsun. Bu PKK teröründen daha büyük bir hainliktir. Asıl suçlu içimizdeki bu hainlerdir. Karakolların yetersiz olduğunu bilmene rağmen neden zamanında bunu açıklamadın? Kendi evladımızı kendimiz öldürdük ne demek? Bu ihmal değil mi, hainlik değil mi? Biz kendimizi öldürmek için mi askere gidiyoruz? Saltanat sürmesini, en iyi sosyal tesislerde keyif sürmesini biliyorlar ama ülkeye karşı sorumluluklarını yerine getirmiyorlar. Bunlar PKK'dan daha PKK'lı daha vatan hainidir. Ben ömrümde babama 'baba' diyemedim. Demek bu hainler yüzünden bunu diyemedim. Bu kişilere hakkımı helal etmiyorum.

Çocuklarımız aynısını anlattı
 
Hantepe baskınında şehit olan Hakan Yutkun'un babası Zafer Yutkun: Bütün bunları daha önce çocuklarımız bize anlatmıştı. Ses kaydındakilerle anlatılanlar bire bir aynı. Evlatlarımız resmen açık hedef haline getirildi. Boş yere şehit oldular. Bunları duydukça acımız katlanarak artıyor. Sorumlular belli. Bu ses kaydı sahibine aitse savcıların bunu bir ihbar olarak değerlendirilmesi lazım. Olanları genelkurmay başkanı söylüyorsa bunda bir doğruluk aramak şart.

Dakikaların önemi var
 
Aktütün gazisi Veysel Kızılay: Göz göre göre arkadaşlarımız şehit oluyor. Bir an önce buna bir dur denilmesi gerekiyor. Bu iddialara katılıyorum. Bu şekilde olmaması lazım. Müdahale çok geç oluyor. O anlarda bir dakikanın bile hayati önemi var. Aktütün Karakolu'na saldırıda benzer ihmal iddiaları vardı. Heron görüntüleri vardı. Bunları duydukça ordumuza acıyorum. Bu gücümüzle bu duruma düşmemeliyiz.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com