İTO Meclis Toplantısı

İTO Meclis Toplantısı
İTO Başkanı Çağlar:- ''S&P Türkiye'nin görünümünü negatife çevirdi. Çelişkinin tuhaflığına bakın ki, S&P'ye rağmen yabancı yatırımcı ülkemize gelmeye, ülkemizde kalmaya devam ediyor. Kimsenin şüphesi olmasın, gelecek 20-25 yılda da bu böyl

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's'un (S&P) Türkiye ile ilgili son değerlendirmesine önem vermediğini belirterek, ''S&P Türkiye'nin görünümünü negatife çevirdi. Çelişkinin tuhaflığına bakın ki, S&P'ye rağmen yabancı yatırımcı ülkemize gelmeye, ülkemizde kalmaya devam ediyor. Kimsenin şüphesi olmasın, gelecek 20-25 yılda da bu böyle devam edecek'' dedi.

İTO Meclisi'nin şubat ayı toplantısında konuşan Çağlar, bu ay hararetli bir ekonomi gündemi yaşandığını, 2014 yılında iş alemine her zamankinden daha büyük görevler düştüğünü söyledi.

Çağlar, çalışacak, üretecek ve satacaklarını, bundan para kazanacaklarını, işlerini büyüteceklerini ifade ederek, böylece ülke ekonomisinin de büyüyeceğini ve bunu yapmaya da durmaksızın devam edeceklerini vurguladı. Bunun, iş adamlarının birinci vazifesi olduğunu anlatan Çağlar, ''Ancak bunun dışında bir vazifemiz daha var. O da sakinliğimizi kaybetmeden, akılla davranmak. Eğer paniklersek akıl devreden çıkar. Çünkü panik aklın düşmanıdır. Peki sakinliği nasıl koruyacağız? Alnımızın terine, bileğimizin gücüne, ülkemizin geleceğine, birbirimize ve en çok da kendimize güvenmeyi sürdürerek koruyacağız'' değerlendirmesini yaptı.

Çağlar, gönül ve ruh birliğiyle yollarına devam edeceklerini dile getirerek, şöyle konuştu:

''Son dönemde olup bitenleri hep beraber izledik. Türkiye ekonomisinin uzun soluklu yükselişinden, bölgesel güç olmasından rahatsız olanlar, var gücüyle ülkede bir panik havası oluşturmaya çalıştılar. Döviz kurlarındaki iniş çıkışlardan beslenenler son dönemde yaşananlardan nemalanmaya çalıştılar. Ülkede olan biteni kriz söylemine çevirmeye uğraştılar. Tüm gelişmekte olan ülkelerin yaşadığı çalkantıyı, sadece Türkiye'ye mal etmeye çabaladılar. Bakın, son 1 ayda Türkiye'de lira nasıl değer kaybettiyse Brezilya'nın reali, Hindistan'ın rupisi ve Güney Afrika'nın randı da değer kaybediyor. Hatta son 1 ayda devalüasyona giden ülkeler var.''

- ''Ocak ayında 7 bin 35 firma açıldı''

Çağlar, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P'nin Türkiye ile ilgili son değerlendirmesine dikkati çekerek, ''Aslında buna değinmek istemiyordum. Çok da önem vermiyorum ama konu açılmışken söyleyeyim. S&P Türkiye'nin görünümünü negatife çevirdi. Çelişkinin tuhaflığına bakın ki, S&P'ye rağmen yabancı yatırımcı ülkemize gelmeye, ülkemizde kalmaya devam ediyor. Kimsenin şüphesi olmasın, gelecek 20-25 yılda da bu böyle devam edecek'' ifadelerini kullandı.

Tam bu noktada açılan ve kapanan firma istatistiklerini vermek istediğini söyleyen Çağlar, geçen yılın ocak ayında açılan firma sayısının 4 bin 619, kapanan firma sayısının 1998 olduğuna dikkati çekti. Çağlar, 2014'ün Ocak ayında ise 7 bin 35 firma açıldığını, 1319 firmanın da kapandığını ve geçen yıla göre yüzde 52 artış olduğunu vurguladı.

Çağlar, geçen hafta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile İtalya'ya düzenlenen resmi heyette yer aldıklarını hatırlatarak, şunları kaydetti:

''İtalya, Türkiye'nin 4. büyük ticaret ortağı ve ticaret hacmimiz 20 milyar dolar. İtalyan işadamlarıyla bu hacmi artırmak için neler yapabileceğimizi, nasıl ortaklıklar geliştirebileceğimizi görüştük. Türk İş Forumu'na katıldık. Gerçekten büyük bir ilgi vardı. Bunun yanı sıra odamızda geçtiğimiz ay Moğolistan heyetiyle ikili görüşmeler yaptık, Sudan, Lübnan, İsveç, Belarus ve Tayland büyükelçilerini ağırladık. Hepsi de odamızdan bir heyeti ülkelerine davet ediyor. Türk firmaları ile ortaklık kurmak ve üçüncü ülkelere ticarette işbirliği yapmak istediklerini dile getiriyorlar. Büyükelçilerimizin yanı sıra da Bosna Hersek Başbakanını ağırladık. Kendisi 'Türk yatırımcısı Bosna'da gelsin, beni bulsun' dedi. Sadece bu söz bile Türk yatırımcısına, Türk girişimcisine duyulan güveni gösteriyor.''

- ''Obama'nın konuşmasının bazılarını tatmin etmediğini tahmin etmek zor değil''

Çağlar, günlerdir bir takım kaynakların, Türkiye'de olup bitenler için ABD Başkanı Barack Obama'nın konuşması gerektiğini söyleyip durduklarını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Obama'nın konuşup hükümetimizi uyarmasını bekliyorlar. Düşünebiliyor musunuz? Geçenlerde New York Times'ın Obama'yı, Türkiye'yi uyarmaya çağırdığı yazısı ülkemizin gazetelerinde yer aldı. İki gün önce Freedom House Başkanının 'Obama konuşmalı' sözleri gazetelerde başlık oldu. Şöyle bir baktım, bekledim. En sağcısından en solcusuna kadar hiç ama hiç kimse 'Bu işler ülkemizin iç meselesi, Obama'yı konuşmaya nasıl davet edersiniz?' demedi. Hiç kimse tavır koymadı. İşimize gelince ülkemizin bağımsızlığı diyeceğiz, işimize gelince ABD Başkanı'nı uyarı yapmaya davet edenlere hiç ses etmeyeceğiz! Obama konuştu. Ne dedi? KKTC ile ilgili görüşmeler için Sayın Başbakanımızı kutladığını söyledi. Bu konuşmanın da bazılarını tatmin etmediğini tahmin etmek zor değil.''

Çağlar, iki gündür Türkiye'de "Asya''nın Kalbinde Sürdürülebilir Barış'' zirvesinin gerçekleştirildiğini anımsatarak, Ankara'nın Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai'yi ve Pakistan Başbakanı Navaz Şerif'i ağırladığını, eşzamanlı olarak, üç ülke ticaret ve sanayi odaları temsilcilerinin de toplanarak üçlü işbirliği konularını ele alacaklarını söyledi.

İstanbul Ticaret Üniversite ile birlikte yeni bir projeyi hayata geçirdiklerini anlatan Çağlar, her ay komitelere 3 başlık altında anket vereceklerini, buradan elde edecekleri bilgilerin ''Tasarım ve Reform Ofisi''nde değerlendirileceğini kaydetti.

Çağlar, böylece ticari faaliyet endeksini çıkaracaklarına işaret ederek, ''Buradan beklediğimiz sonuç, hem şirketlerimize yönelik geliştirme faaliyetlerinde bulunmak hem de iş dünyasından alacağımız doğrudan bilgilerle, ekonomi yönetiminin alacağı kararlarda yol gösterici olmak'' dedi.

Enerji verimliliğinin Türkiye'nin 6. büyük enerji kaynağı olduğuna dikkati çeken Çağlar, ''Bu bağlamda, 'Güçlü Sanayi, Verimli Enerji' sloganıyla yola çıktık ve burada çok önemli bir adım daha attık. Enerji verimliliğine yatırım yapan sanayiciler, yatırımın yapıldığı bölgeye ve sektöre bakılmaksızın 5. bölgeye verilen yatırım teşviklerinden faydalanacak. Böylece sanayide kullanılan enerji faturasından en az yüzde 30 oranında tasarruf etmek istiyoruz'' değerlendirmesini de yaptı.

Muhabir: Semra Orkan
Yayınlayan: Zekeriya Gülün

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com