İÜ İletişim'de neler oluyor?

İÜ İletişim'de neler oluyor?
Mustafa Mutlu İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde dönen olayları yazdı.

Vatan Gazetesi yazarlarından Mustafa Mutlu genelde köşesinden herkesin cevabını merak edeceği sorular soruyor. Bugün de İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde yaşanan iki olaya ait iddiaları dile getiriyor. Bunlar, İran vatandaşi 2. sınıf ögrencisi Savash Porgham Rezaeieh'in kitabının diğer öğrencilere zorla satılmaya çalısılması ve fakültenin haber ajansında ögrenciler üzerinden yapılan maaş yolsuzluğu.. Mutlu'nun bugünkü yazısının ilgili kısmın sizlerle paylaşıyoruz.

İstanbul Üniversitesi’nde garip şeyler oluyor...

Istanbul Üniversitesi Iletisim Fakültesi karisti... Fakülte, akademik uygulamalarin disina çikilarak yazilan bir kitabin satilmasi ve üniversitede çalisan ögrencilerin maaslarinda yolsuzluk yapildigi iddiasiyla çalkalaniyor.

Önce kitap olayini anlatayim:

Fakültede ögretim görevlisi olan Doç. Dr. Sebnem Çaglar, daha önce örnegi görülmemis bir biçimde İran asilli ikinci sinif ögrencisi Savash Porgham Rezaeieh ile ‘Sovalyelik Meslegi Gazeteciligin Keskin Kilici: Haber’ adli bir kitap yazdi. Bu kitabi bütün ögrencilerin almasini isteyen Çaglar, final sinavinda kitaptan sorular soracagini söyledi. Hatta bu yüzden sinav tarihini kitabin basim tarihine erteledigi iddia edildi.

Akademik kariyeri olmayan bir ögrencinin kitabinin üst siniflarda okutulmasinin uygun olmadigini düsünen Istanbul Üniversitesi Iletisim Fakültesi ögrencilerinden bir grup, 15 TL karsiliginda satilan kitabi almayi reddederek durumu yazdiklari dilekçelerle rektörlük, fakülte dekanligi ve bölüm baskanligina bildirdi.

Dilekçeler üzerine ögretim görevlisi ve ögrenci hakkinda idari sorusturma baslatilirken, sikâyetçi ögrenciler sosyal medya üzerinden Savash Porgham Rezaeieh tarafindan tehdit edildiklerini gösteren delillerle yeniden dilekçe verdiler.

MAAŞLARA NE OLDU?

Ayrica fakültenin haber ajansi olan İÜHA’da kadrolu olarak çalisan alti ögrenci ajanstaki islerine son verildikten sonra maaslarinin ajans sorumlusu Doç. Dr. Sebnem Çaglar tarafindan çekilmeye devam edildigi iddiasiyla cumhuriyet savciligina suç duyurusunda bulundu. Iddiaya göre sikâyetçi olan ögrenciler isten ayrilmak istediklerini haber ajansi sorumlusu Doç. Dr. Çaglar’a bildirdiklerinde, Çaglar kendilerine ödenen 200 liralik maasi çekebilmeleri için aldiklari banka kartini sifresiyle birlikte istedi. Bunun siradan bir uygulama oldugunu düsünen ögrenciler banka kartlarini ve sifrelerini hocalarina teslim ettiler.

Ancak aylar sonra bankaya basvurarak hesap hareket cetvellerini kontrol ettiklerinde neye ugradiklarini sasirdilar. Çünkü banka kayitlari, ögrencilerin çalismadiklari süre boyunca çalisiyor gibi gösterilerek hesaplarina maas yatirilmaya devam edildigini ve paranin çekilmekte oldugunu gösteriyordu.

Hesap dökümlerinden paranin Doç. Dr. Sebnem Çaglar, ajans sorumlusu Savash Porgham Rezaeieh ve bir baska editör ögrencinin ikamet ettikleri Üsküdar, Bakirköy ve Avcilar yerleskesindeki banka ATM’lerinden çekildigi ortaya çikti.

Ögrencilerin savciliga ve okul yetkililerine sikâyette bulunmasi üzerine idari sorusturma baslatilirken savcilik konuyu görevsizlik karariyla Yüksekögretim Kurumu’na sevk etti.
***
Bu iddialarin nasil sonuçlanacagini gerçekten merak ediyorum!


Mutlu'nun yazısının tamamını bağlantıyı tıklayarak okuyabilirsiniz.
http://haber.gazetevatan.com/Haber/487602/1/Gundem#.UH6kK1FvGSl
(KKE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com