İÜ Rektörü, Redhack’le atıştı!

İÜ Rektörü, Redhack’le atıştı!
Üniversiteler ile ilgili yolsuzluk belgeleri açıklayan Redhack ile İstanbul Üniversitesi Rektörü Yunus Söylet, Twitter'da karşı karşıya geldi.

Redhack’in Yükseköğretim Kurumu’nun sitesini hackleyerek ele geçirdiği binlerce belgeden çıkan yolsuzluklar üniversite yönetimlerini endişelendirdi.
 
Yaklaşık 60 bin belge ele geçiren Redhack grubu, bu belgeleri Twitter’daki hesaplarında yayınlanmaya devam ediyor.
 
İlk gün yayınlanan İstanbul Üniversitesi ile ilgili belgelerin ardından İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Yunus Söylet, Twitter’daki hesabından Redhack’e “Özür bekliyorum” diye yazdı. Redhack ise Söylet’in bu tweetine, “Siz evvela halktan bilgi sakladığınız için özür dileyin” diye yanıt verdi.
 
Üniversiteye verilen promosyon paralarıyla 6 Passat ve 1 BMW marka araç alındığı ve 1.5 milyonluk paranın da bütçeye geçirilmediği iddialarını içeren belgeler yayınlayan Redhack’e karşı, İstanbul Üniversitesi Rektörü Söylet’ten sosyal paylaşım sitesi Twitter’da açıklamalar geldi.
 
Yunus Söylet, Twitter’daki hesabında “Birilerinin ortama saçtıklarından dolayı hiç susmam, bugün belgeleriyle açıklama yapılacak, o açıklamalardan sonra özür beklerim” diye ileti yolladı.
 
Redhack ise Söylet’in bu sözlerine böyle cevap verdi:
 
“Özürlük ne yaptık? Açıklama yapmak için illa hack yemeniz mi lazımdı? Siz evvela halktan bilgi sakladığınız için özür dileyin”
 
İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ’NDEN REDHACK AÇIKLAMASI
 
RedHack’in YÖK’ün web sitesini hack’ledikten sonra yayınladığı belgelerde adı geçen İstanbul Üniversitesi, belgelerle ilgili yapılan haberlerde yer alan bilgilerin doğru olmadığını ve yanıltıcı olduğunu açıkladı.
 
Açıklama şöyle:
 
“İstanbul Üniversitesi ile ilgili yayımlanan haberlere konu olan 2009 yılına ait belgeler üzerinde Sayıştay denetçileri tarafından tam inceleme yapılmıştır. İnceleme ile ilgili olarak Sayıştay’a yazılı ve belgeli açıklamalar yapılmıştır. Sayıştay 3. Daire tarafından yapılan inceleme neticesinde “Yapılan harcamaların usulüne uygun olduğu” Sayıştay ilamı ile anlaşılmıştır.
 
Haberlerde geçen 6 adet Passat ve 1 adet BMW marka araç İstanbul Üniversitesi’ne hibe edilmiştir. Bu araçlar İstanbul Üniversitesi’ne aittir.  Araçlar için Maliye Bakanlığı’na yazı yazılmış ve 3 adet Passat ve 1 adet BMW marka araç Bakanlar Kurulu kararıyla İstanbul Üniversitesi Taşıt Cetveli’ne (T Cetveli) kayıt edilmiştir. Diğer 3 adet Passat marka aracın ise bütçe olanakları nedeniyle İstanbul Üniversitesi T Cetveli’ne kayıt işlemleri 2013 yılında gerçekleştirilecektir. (Habere konu olan araçların ruhsatları ekte sunulmuştur.)
 
Haberlerde yer alan Çapa ve Cerrahpaşa Tıp Fakültelerinin otoparkları, İstanbul Üniversitesi Sosyal Tesisleri tarafından işletilmektedir. İÜ Sosyal Tesisleri tarafından 2009-2012 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi’nin bütçesine kira geliri olarak toplam 4 milyon 439 bin 333 TL yatırılmıştır. İÜ Sosyal Tesisleri’nin kira gelirleri ve kârı yıllık olarak İstanbul Üniversitesi’nin bütçesine aktarılmaktadır.” (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com