İYİ TARIM UYGULAMALARINDAN YARARLANACAK ÇİFTÇİYE DEKAR BAŞINA 25 TL DESTEK VERİLECEK

İYİ TARIM UYGULAMALARINDAN YARARLANACAK ÇİFTÇİYE DEKAR BAŞINA 25 TL DESTEK VERİLECEK
İYİ TARIM UYGULAMALARINDAN YARARLANACAK ÇİFTÇİYE DEKAR BAŞINA 25 TL DESTEK VERİLECEK

İyi tarım uygulamalarından yararlanacak çiftçilere, meyve sebze üretim alanları için dekar başına 25 TL destek ödemesi yapılacak. İyi tarım uygulaması yapan çiftçileri örtü altı üretim alanları için dekar başına verilecek destekleme ödemesi 100 TL olacak. ANKARA (ANKA) -İyi tarım uygulamalarından yararlanacak çiftçilere, meyve sebze üretim alanları için dekar başına 25 TL destek ödemesi yapılacak. İyi tarım uygulaması yapan çiftçileri örtü altı üretim alanları için dekar başına verilecek destekleme ödemesi 100 TL olacak.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın İyi Tarım Uygulamaları Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliğ Resmi Gazete'de yayımlandı. Çevre, insan ve hayvan sağlığına zarar vermeyen bir tarımsal üretimin yapılması, doğal kaynakların korunması, tarımda izlenebilirlik ve sürdürülebilirlik ile güvenilir gıda arzının sağlanmasına yönelik İyi Tarım Uygulamaları yapan çiftçilerin birim alan üzerinden desteklenmesine ilişkin usul ve esasları belirlemek amacıyla hazırlanan Tebliğ, İyi Tarım Uygulamaları desteklemelerinde görev alacak kurum ve kuruluşların belirlenmesi, İyi Tarım Uygulamaları faaliyetinde bulunan çiftçilere destekleme ödemesi ile bu ödemeye ilişkin usul ve esasları kapsıyor.

-ÖDEME YAPILACAK ÇİFTÇİLER-

Tebliğ ile iyi tarım uygulamaları desteklemelerinden yararlanacak çiftçilerin kapsamı çizildi. Buna göre İyi Tarım Uygulamaları Yönetmeliği'ne göre bireysel veya grup halinde meyve sebze ürünlerinde veya örtü altında İyi Tarım Uygulamaları yapan, yetkilendirilmiş kuruluşlarca 2012 yılında düzenlenmiş İyi Tarım Uygulamaları sertifikasına sahip olan, Çiftçi Kayıt Sistemi'nde (ÇKS) 2012 üretim sezonunda kayıtlı olan, örtü altında İyi Tarım Uygulamaları yapan çiftçilerden ÖKS'ye kayıtlı olan, usul ve esaslara göre başvuru yapan çiftçiler desteklemeden yararlanacak.

-ÖDEMEYE ESAS ARAZİ BÜYÜKLÜĞÜ-

Meyve sebze ürünlerinde iyi tarım uygulamaları yapanlara yapılacak destek ödemesi, yetkilendirilmiş kuruluşlarca sertifikalandırılan tarım arazilerinin ÇKS'ye işlenmesi sonucu desteğe tabi alan hesaplanarak yapılacak. Örtü altında iyi tarım uygulamaları yapanlara verilecek destek ödemesi, yetkilendirilmiş kuruluşlarca sertifikalandırılan ayrıca Örtüaltı Kayıt Sistemi'ne (ÖKS) kayıtlı olan alanların ÇKS'ye işlenmesi sonucu desteğe tabi alan hesaplanarak yapılacak. Meyve sebze ürünlerinde veya örtü altında iyi tarım uygulaması yapanlara yönelik destek ödemeleri, çiftçilerin ÇKS'de kayıtlı toplam alanlarını geçmemek kaydıyla yapılacak. Örtü altında iyi tarım uygulaması desteklemesi yapılan alanlar, ayrıca meyve sebze üretim alanlarına verilen İTUD'inden faydalanamayacak.

-ÖDEME MİKTARI-

İyi tarım uygulamalarından yararlanacak çiftçilere, meyve sebze üretim alanları için dekar başına yapılacak destekleme ödemesi 25 TL olacak. İyi tarım uygulaması yapan çiftçileri örtü altı üretim alanları için dekar başına yapılacak destekleme ödemesi olarak 100 TL verilecek.
İyi tarım uygulamaları desteklemeleri ödemeleri için gerekli finansman bütçenin ilgili kalemine tahsis edilen ödeneklerden karşılanacak.

-BAŞVURULARIN KABULÜ-

Çiftçilerin, 1 Şubat 2013 tarihinden itibaren 15 Mart 2013 günü mesai saati bitimine kadar başvuru dilekçesi ile ÇKS'ye kayıtlı oldukları il veya ilçe müdürlüklerine başvuru yapmaları gerekecek. Çiftçiler başvuru dilekçesi ekinde, 1 Ocka 2012 ile 31 Aralık 2012 tarihleri arasında düzenlenen ve 2012 yılında geçerli olan iyi tarım uygulaması sertifikası ile birlikte, uygun olarak yetkilendirilmiş kuruluşlarca düzenlenmiş iyi tarım uygulaması sertifika ekini ibraz etmesi gerekecek. 2012 yılında düzenlenmeyen veya önceki yıllarda düzenlenmekle birlikte geçerliliği 2012 yılında da devam eden sertifikalar ile yapılan başvurular kabul edilmeyecek.
İyi tarım uygulamaları destekleri ödeme icmalleri, il ve ilçe müdürlükleri tarafından en geç 26 Nisan 2013 tarihine kadar oluşturulacak. İl ve ilçe müdürlükleri en geç 1 Mayıs 2013 tarihine kadar her ilçe merkezinin icmal 1'leri 22 gün süreyle askıya çıkaracak. İyi tarım uygulamaları destekleriyle ilgili İcmal-1'lerinin askıda kalma süresi zarfında maddi hatalara ilişkin olarak yapılan yazılı itirazlar il ve ilçe müdürlüklerine yapılacak olup, bu itirazlar 1 Mayıs 2013 tarihi ile 24 Mayıs 2013 tarihleri arasındaki yirmi dört gün içerisinde değerlendirilecek. Tebliğ bugünden itibaren yürürlüğe girecek.(ANKA)
(HGS/ZHR) (Ankara)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com