"İyleştirmeler Devam Edecek''

"İyleştirmeler Devam Edecek''
Kütahya AK Parti Kütahya Milletvekili Dr. Soner Aksoy AK Parti Hükümetinin her fırsatta çalışanlara ve emeklilere yönelik iyileştirmeler yaptığını belirterek bu iyileştirmelerin devam edeceğini açıkladı.

Kütahya AK Parti Kütahya Milletvekili Dr. Soner Aksoy AK Parti Hükümetinin her fırsatta çalışanlara ve emeklilere yönelik iyileştirmeler yaptığını belirterek bu iyileştirmelerin devam edeceğini açıkladı.

Kütahya AK Parti Milletvekili Dr. Soner Aksoy yapılan bu iyleştirmelerin bazı çevreler tarafından görmezden gelindiğine değinerek, kimsenin bizi takdir etmesini beklemeden çalışanlar ve emekliler için gerekenin yapılması için hükümet olarak programlarına devam edeceklerini vurgulayarak daha önce emekliler için yapılmış olan programlara değindi.
Aksoy, 1999 yılında çıkartılan Sosyal Güvenlik Reformu Kanunuyla emeklilerinin maaşlarındaki artışın bir önceki ayın TÜFE oranlarına endekslendiğine değinerek, o dönemdeki emeklilerin maaşları kendi halinde bırakılsaydı yalnızca aylıkların TÜFE oranında artırılacacağına dikkat çekerek, 2003 yılında ise aylıkların sadece TÜFE oranında artırılmış olduğuna vurgu yaptı.
Bu duruma razı olmadıklarını belirten Aksoy, SSK emeklilerinin maaşlarına 75, Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarına ise basamaklarına göre 75 ve 100 lira arasında seyreden bir oranda zam yaptıklarını dile getirdi. Böylece en düşük 257 lira olan SSK emeklisinin maaşını 332 liraya çıkarttıklarını açıklayark, aynı şekilde en düşük 150 lira aylık alan Bağ-Kur esnaf emeklisinin maaşını ise 250 liraya yükseltildiğine değinerek, daha sonraki yıllarda da emeklilere sürekli olarak enflasyonun üzerinde iyileştirmeler gerçekleştirdiklerinin altını çizdi.
Aksoy, emeklileri kaderlerine terk edip sadece yürürlükteki kanuna göre emekli maaşlarında artış yapsılsaydı; 2002–2009 arasında Bağ-Kur tarım emeklilerimizin maaşlarındaki artış oranı yüzde 102,9 olacağı ancak hükümet olarak bu oranı yüzde 404,5'e getirdiklerini belirterek, yine bu dönemde Bağ-Kur esnaf emeklilerimizin maaşlarında olması gereken %100 artış oranını yüzde 231,5'e yükselttiklerinin altını çizdi. Emeklilerin durumu içinde bulunulan ekonomik şartlar ve bütçe imkânların da dikkate alınarak yeniden gözden geçirileceğine açıklık getirdi.
Aksoy, eski tabirle SSK'dan emekli olan işçilerin halen; 1982 öncesi, 1982–1987 arası, süper emekliler, 1988–1999 arası emekliler ve 2000 sonrası emekliler olmak üzere beş farklı kategoride maaş aldıklarını söyledi. Bu nedenle yapılan iyileştirme mevcut ekonomik şartlar ve sosyal güvenlik sisteminin yapısal durumu da göz önünde bulundurularak gerçekleştirileceğine dikkat çekti. AK Parti Milletvekili Dr. Soner Aksoy, bu iyileştirmeler yapılırken sadece işçi emeklileri değil; farklı statülerde emekli olan işçi emeklileri ile esnaf ve tarım emeklilerinin de dikkate alındığını ifade etti.
Yeni yapılan iyileştirme çalışmaları, işçi emeklileri ile Bağ-Kur kapsamındaki esnaf ve tarım emeklilerini de kapsadığını söyleyen Aksoy, iyileştirme kapsamında bulunan emekli sayısının ise 7 milyon 327 bin 800 olduğunu belirterek, halen SSK emeklilerinin en düşük olarak 601 lira,
Tarım SSK emeklilerin 403 lira, Bağ-Kur esnaf emeklilerin 476 lira ve Bağ-Kur tarım emeklilerinin ise 306 lira aylık aldıklarına dikkat çekerek, yapılan iyileştirme çalışmalarında düşük maaş alana yüksek oranda iyileştirme yapıldığına vurgu yaptı.
Yapılan iyileştirmelerle emekli aylıklarında 2010 yılının Temmuz ayında yapılacak TÜFE artışları da dahil edildiğinde; en düşük emekli aylığındaki artışın yüzde 24,2, en yüksek emekli aylığındaki artışın ise yüzde 7,6 oranında olacağını söyledi.
Aksoy, bu iyileştirmeyle emeklilerin aylıklarında; en az 74 lira, en çok, 172 lira artış yapılacağı, bu artışlarla birlikte; en düşük SSK emeklisinin aylığı, 601 liradan 683 liraya, en düşük SSK tarım emeklisinin aylığı, 403 liradan 480 liraya, en düşük esnaf emeklisinin aylığı, 476 liradan 555 liraya, en düşük BAĞ-KUR tarım emeklisinin aylığı 306 liradan 380 liraya yükseltildiğini ifade etti.
Bu iyileştirmelerin kamuya yıllık ek maliyetinin ise yaklaşık 3 milyar 42 milyon olduğuna dikkat çekerek, yapılan bu iyileştirmelerden dolayı kamu harcamalarında meydana gelecek artışın Orta Vadeli Programda kararlaştırılan mali disiplini bozmasına izin vermeyeklerini, bu ilave maliyetin Orta Vadeli Programda yer almayan gelir getirici ek tedbirlerle karşılanacağını ve iyileştirmelerin emeklilerin maaşlarına Ocak ayından itibaren yansıtılacağını belirtti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com