İzinsiz tarihi eser ticaretine dava

İzinsiz tarihi eser ticaretine dava
Ankara'da aracında çok sayıda tarihi eser niteliğinde obje ele geçirilen bir şüpheli hakkında dava açıldı

ANKARA (AA) - DURMUŞ KOÇAK - Ankara'da aracında çok sayıda tarihi eser niteliğinde obje ele geçirilen şüpheli hakkında dava açıldı.

Cumhuriyet Savcısı Abdulvahap Yaren tarafından hazırlanan iddianameye göre, Atatürk Orman Çiftliği Polis Karakolu yanı Tigem Sitesi yakınında polisler tarafından yapılan trafik kontrolü sırasında şüpheli K.K'nın aracının durdurulduğu, yapılan aramada çanta içerisinde 132 adet tarihi eser niteliğinde sikke, mühür, heykel ve metal obje ele geçirildiği belirtildi.

İddianamede, şüpheli K.K'nın ifadelerine de yer verildi.

K.K'nın ifadesinde, Ankara Kalesi'nde bulunan eski eşyacıları dolaşarak zaman zaman eski objeleri satın aldığı, bunları evinde muhafaza ettiği ve koleksiyon yaptığını ileri sürerek bu malzemeleri takı tasarım işinde kullandığını öne sürdüğü anlatıldı.

Yakalanan ve Ankara Müze Müdürlüğüne teslim edilen 132 obje üzerinde bilirkişi incelemesi yaptırıldığı belirtilen iddianamede, incelemede 65 adet sikke, 1 adet bronz ağırlık, 2 adet Bizans kurşun mühürü parçaları ile 1 adet İslami dönem sikke parçasının Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında "korunması gerekli kültür kültür varlığı" olduğunun anlaşıldığı ve müzeye teslim edilmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

Diğer objelerin de taklit niteliğinde bulunduğu, "tarihi eser taklitlerinin tekrar piyasaya dönüşünün engellenmesi için müzede alıkonulması" gerektiğinin kaydedildiği iddianamede, "şüphelinin takı tasarımında kullanmak için ve koleksiyon yapmak için peyderpey piyasadan topladığını ve satın aldığını belirttiği tarihi eserleri günlük hayatta çantasında taşımasının hayatın olağan tecrübesine aykırı olduğu" ifadesine yer verildi.

Ayrıca iddianamede, suça konu eserleri, koleksiyoner olarak topladığını beyan eden şüpheli K.K'nın buna ilişkin alınmış izin belgesini sunamadığı, eserlerin izin belgesi olsa bile "anılıp satılamayan kültür varlığı niteliğinde" bulunduğu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu gereğince "korunması gereken taşınır kültür varlığının alınmasının satılmasının cezai yaptırım gerektirdiği" kaydedildi.

Şüphelinin, "taşınır kültür varlıklarının izinsiz olarak ticaretini yapmak", "korunması gerekli taşınır kültür ve tabiat varlıklarına muhalefet" ile "ticareti yasak olmayan taşınır kültür varlıklarının izinsiz olarak ticaretini yapmak" gibi bir dizi suçtan altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması talebiyle dava açıldı.

Davanın görülmesine Ankara 23. Asliye Ceza Mahkemesinde önümüzdeki günlerde başlanacak.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com