İzinsiz Türk Bayrağı asan minibüslere ceza yağdı

İzinsiz Türk Bayrağı asan minibüslere ceza yağdı
AFYONKARAHİSAR'DA İZİNSİZ TÜRK BAYRAĞI ASILAN 21 ADET TOPLU TAŞIMA ARACINA CEZA KESİLDİĞİ BİLDİRİLDİ

AFYONKARAHİSAR'DA İZİNSİZ TÜRK BAYRAĞI ASILAN 21 ADET TOPLU TAŞIMA ARACINA CEZA KESİLDİĞİ BİLDİRİLDİ

Afyonkarahisar'da izinsiz olarak minibüslerine Türk bayrağı asan 21 kişiye ceza kesildiği bildirildi.
Bir süre önce minibüsçü olduğu iddia edilen kişilerin otobüs şoförlerini darp ettiği görüntülerinin medyada geniş yer bulmasının ardından, Afyonkarahisar'da emniyet teşkilatı toplu taşımacılık yapan araçlar üzerindeki denetimlerini sıklaştırdı. Denetimlerin yapıldığı ilk günde toplam 104 toplu taşıma aracına çeşitli trafik suçlarından dolayı ceza kesildiği bildirildi.
Araçlara izinsiz asılan bayraklar için ceza kesilmesi ise toplu taşımacılık yapan esnafın tepkisini çekti. Şehir içi taşımacılığı yapan Harb-İş Minibüs Durağı Başkanı Metin Yaylık, şehit haberlerinden etkilenerek durak olarak araçlara bayrak takılması için bir karar aldıklarını ve bunda da hiçbir art niyet taşımadıklarını söyledi. Ağlayarak bayrakları söktüklerini söyleyen Metin Yaylık, 'Aracın göğsüne ve sağ tarafına Türk bayrağı yapıştırdık. Yaklaşık 2-3 yıldır araçlarımızda duran bu bayraklar, bugün maalesef söküldü. Bunu bana kimse izah edemez. Bugün hacca giderken araçlarımıza Türk bayrağı asıyoruz. Bir milli maçımızda araçlarımıza Türk bayrağı takılır. Biz de şehit cenazelerimizden etkilenerek bunu taktık' diye konuştu. Kesilen faturalarda, 'İzinsiz bayrak takma' ibaresinin bulunduğunu söyleyen Yaylık, bu konuda nereden izin alacaklarını bilmediklerini söyledi. Otobüs şoförlerine yönelik saldırıları asla tasvip etmediklerini söyleyen Yaylık, bu olayları gerçekleştirenlerin sayısının ise bir elin parmaklarını geçmeyeceğini aktardı. Yaylık, birkaç kişinin yaptığı davranışın bütün camiaya mal edilemeyeceğini kaydetti.
Afyonkarahisar Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mevlüt Ülker ise, Afyonkarahisar Valiliğinden ve emniyet teşkilatından destek beklediklerini ifade etti.
Konuyla ilgili emniyet yetkililerinden edinilen bilgiye göre, kesilen cezaların her birisi rutin uygulamalar kapsamında gerçekleşti. Cezaların, Karayolları Trafik Kanunu'nun 26-2'inci maddesi gereği kesildiği öğrenildi. Bu kapsamda kesilen cezaların sayısının ise 21 olduğu açıklandı.
Konuyla ilgili olarak Karayolları Trafik Kanunu'ndaki maddede, 'Araçların dışında bulundurulması zorunlu işaretlerden başka, araçlara; reklam, yazı, işaret, resim, şekil, sembol, ilan, flama, bayrak ve benzerlerinin takılması, yazılması, sesli ve ışıklı donanımların bulundurulması ve izin verilmesine dair esas ve usuller ile diğer hususlar İçişleri Bakanlığınca çıkarılacak yönetmelikte gösterilir' ifadeleri yer alıyor.
Öte yandan, minibüslere bayrak asılmasının şehitleri anmak için değil, önceki gün kesilen 104 cezayı protesto etmek ve halkın dikkatini bu yöne çekmek için gerçekleştirilen bir uygulama olduğu iddia edildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com