İzmir Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar Terminal Binası Açılış Töreni

İzmir Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar Terminal Binası Açılış Töreni
Başbakan Erdoğan: (2)

İZMİR (AA) - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye'nin, Balkanların, Ortadoğu'nun, Afrika'nın, Asya'nın yükselen yıldızı olmasından rahatsızlık duyanlar olduğunu biliyorum. Yaşanan olayların gerisindeki sebeplerden birisinin de bu olduğunu biliyorum. Kimse kusura bakmasın eğer bundan rahatsız oluyorlarsa biz onları rahatsız etmeye devam edeceğiz" dedi.

Başbakan Erdoğan, İzmir Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar Terminal Binası Açılış Töreni'nde, yaptığı konuşmada, sadece havacılık alanındaki gelişmelerin bile Türkiye'nin 12 yılda nereden nereye geldiğini göstermesi bakımından yeterli olduğuna dikkati çekti.

Türkiye'deki havalimanın sayısının, 12 yılda, ikiye katlandığını, göreve geldiklerinde 26'dan aldıkları bu sayıyı 52'ye çıkardıklarını anlatan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Artarak devam ediyor. Uçakla yolculuk edenlerin sayısı ise yola çıkarken söylediğimiz gibi, biz dedik ki, 'halkın yolu olacak, hava yolu halkın yolu.' Hamdolsun artık hava yolu halkın yol oldu. Vatandaşım benim o mevcut lüks otobüslerle, onlara ödediği rakamla gideceği yere çok daha kısa zamanda gidiyor. Bunun için tabii ki uçak tercih ediliyor. Uçakla yolculuk edenlerin sayısı yılda 8,5 milyondan, geçtiğimiz yıl yaklaşık yarısı iç ve yarısı dış hatlarda olmak üzere, bu rakam çok önemli, 150 milyona ulaştı. Bundan 12 yıl önce Şırnak'ta, Iğdır'da havalimanı olacak dense kim inanırdı? Giresun-Ordu arasında denizin üzerinde havalimanı yapılacak dense, kim inanırdı? Hakkari'ye havalimanı yapılacak dense kim inanırdı? Ama bugün Türkiye, en doğusundan batısına, en kuzeyinden en güneyine, her köşesinde, hava yoluyla ulaşılabilen bir ülke haline geldi. En uzak havalimanı, kendi sınırları içerisindeki en uzak yere yarım saat ile 45 dakika arasında, yani evinden çıktığı zaman yarım saat, 45 dakikada havalimanına ulaşabiliyor."

"Artık uzak diye bir kavram kalmadı ülkemizde" ifadesini kullanan Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

"Havalimanlarıyla, bölünmüş yollarla, otoyollarla, hızlı tren hatlarıyla Türkiye'nin her yerini yakın hale getirdik. Şimdi İstanbul'da, 3. havalimanını yapıyoruz. Engellemek isteyen küresel güçler var, biliyoruz ama bütün engellemelere rağmen biz bu havalimanını yapacağız. Bütün engellemelere rağmen yapacağız. Orada artık yeni sistemi de devreye sokacağız, şatırlarla artık süratle şehir merkezine, 25 dakikada inişin bütün altyapısını da orada ortaya koyuyoruz. Bunu da başaracağız. Öyle veya böyle yurt içi ve yurt dışı, yurt içinde paralel yapı engellemeye çalışıyor. Ne ile? Orayı yüklenmiş olan müteahhit firmalara bakıyorsunuz fatura kesmeye çalışıyorlar. Faturalar ödenmeyince bu defa bunların önünü bir kısım paralel yargıyla kesmeye çalışıyorlar. Bunların vatanseverlik diye bir şeyleri yok, bunların milleti sevmek diye bir dertleri yok. Bunlar bu ülkenin kalkınmasının önünü nasıl keseriz, bunun gayreti içerisindeler. Yurt içinde, yurt dışında şu anda bunun çalışmasını yapıyor. Bütün bunlara rağmen biz bu engelleri aşa aşa Allah'ın izniyle İstanbul havalimanını da yapıp bitireceğiz. 2017 hedefimiz."

THY ve diğer hava yolu şirketleriyle vatandaşları istedikleri yerlere kolaylıkla ulaştıracaklarını, 3-4 gün içinde de İzmir'deki yeni terminal binasında şirketlerin çalışmalarına başlayacağını bildiren Erdoğan, "Bütün THY ve diğer şirketler burada çalışmaya başlayarak inanıyorum ki ülkemizin her yerine, yurt dışına rahatlıkla artık buradan dış hatlarda zaten devam ediyor, iç hatlarda da bu süreç başlamış olacak" diye konuştu.

-"Paralel yapıdaki gibi hizmet değil, onunla karıştırmayalım" 

"Bizim siyasetimiz eser siyasetidir, hizmet siyasetidir" diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Paralel yapıdaki gibi hizmet değil, onunla karıştırmayalım. Orada her numara var çünkü. Biz Türkiye'yi kalkındırmak, güçlendirmek milletimize gerçek manada efendi değil hizmetkar olmak için bu yola çıktık. Türkiye'yi 12 yılda 3 kat büyüterek milletimize verdiğimiz sözü tuttuk. İnşallah 2023 yılına kadar, milli gelirimizi 2 trilyon dolara çıkartarak ülkemizi dünyanın en büyük 10 ekonomisi haline getirmek bizim en önemli hedefimizdir. Bunun için gece gündüz çalışıyoruz. Önümüze çıkartılan engellere, kurulan tuzaklara, yapılan provakasyonlara rağmen yolumuza kararlılıkla devam ediyoruz. Oynanan oyunun farkında olan milletimiz de bize sahip çıkıyor, bize destek veriyor. Gittiğimiz her yerde bunu görüyoruz, bunu hissediyoruz."

-"Milletimizin refahını yükseltmenin peşinde olduk"

Siyaseti dizayn etme çabalarına destek olmak niyetiyle ekonominin dengeleriyle oynamak isteyenlere de fırsat vermediklerini ve vermeyeceklerini dile getiren Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı:

"Biz bugüne kadar hep büyütmenin artırmanın, milletimizin refahını yükseltmenin peşinde olduk. Kimsenin milletimizin sofrasındaki ekmeği çürütmesine müsaade etmeyeceğiz. Gerek İzmir'deki gerek İstanbul'daki gerekse diğer şehirlerimizdeki dev projeleri engellemeye kimsenin gücü yetmeyecek. Türkiye'nin, Balkanların, Ortadoğu'nun, Afrika'nın, Asya'nın yükselen yıldızı olmasından rahatsızlık duyanlar olduğunu biliyorum. Yaşanan olayların gerisindeki sebeplerden birisinin de bu olduğunu biliyorum. Kimse kusura bakmasın eğer bundan rahatsız oluyorlarsa biz onları rahatsız etmeye devam edeceğiz.

Bölgemizdeki ve dünyanın her köşesindeki kardeşlerimizle kucaklaşmaya onlarla el ele vererek daha güzel daha adaletli bir dünya kurma mücadelemizi sürdüreceğiz. Bu mücadelede İzmir'in, Ege Bölgemizin bize destek verdiğini biliyoruz. Önümüzdeki dönemde buradan daha fazla destek bekliyoruz. Açılışını yaptığımız ismiyle müsamma Adnan Menderes Havalimanının yeni iç hatlar terminal binasının hayırlı olmasını bir kez daha diliyorum."

Başbakan Erdoğan, daha sonra, eşi Emine Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım ile kurdele keserek yeni terminal binasının açılışını yaptı.

(Bitti)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com