İzmir-Ankara arasındaki YHT için ilk adım atılıyor -Projenin ihalesi sonuçlanan Ankara-Afyonkarahisar bölümü için yarın yapım sözleşmesi imzalanacak -Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım:

İzmir-Ankara arasındaki YHT için ilk adım atılıyor   -Projenin ihalesi sonuçlanan Ankara-Afyonkarahisar bölümü için   yarın yapım sözleşmesi imzalanacak   -Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım:
İzmir-Ankara arasındaki YHT için ilk adım atılıyor -Projenin ihalesi sonuçlanan Ankara-Afyonkarahisar bölümü için yarın yapım sözleşmesi imzalanacak -Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım: ''Sadece İzmir-Ankara YHT hatt

İZMİR (A.A) - İzmir-Ankara Yüksek Hızlı Tren Projesi'nde ihalesi gerçekleştirilen ilk etabının yapım sözleşmesi yarın imzalanacak.
     Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, İzmir-Ankara Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattının ilk etabı olan Ankara-Afyonkarahisar bölümü ihalesinin sonuçlandığını hatırlatarak, hattın yapım sözleşmesinin yarın imzalanacağını ve yer tesliminin ardından yapım çalışmalarına başlanacağını belirtti.
     Projenin ikinci etabı ihalesi için de çalışmaların sürdüğünü ifade eden Yıldırım, şunları kaydetti:
     ''Hattın inşaatının en kısa sürede tamamlanabilmesini hedefliyoruz. Ankara-İzmir YHT Projesi, Ankara-Afyonkarahisar, Afyonkarahisar-Uşak ve Uşak-Manisa-İzmir etapları olmak üzere 3 etaptan oluşuyor. İkinci etabının ihalesine de çıktık. Bu hattın ihale sürecini de tamamlayarak hattın çalışmalarına iki kanattan devam etmeyi planlıyoruz. Toplam proje tutarı 3 milyar 567 milyon lira olan bu hattı tamamlamamız ile birlikte yılda 6 milyon yolcuyu Ankara-İzmir arasında taşıyacağız.''
    
     -Ankara İzmir arası 3,5 saat-
    
     Yıldırım, toplam uzunluğu 624 kilometre olan projeyle Ankara-İzmir arasındaki seyahat süresinin 3 saat 30 dakika olacağını, sözleşmesi imzalanacak Ankara-Afyonkarahisar kesiminin tamamlanmasıyla da Afyonkarahisar ile Ankara arasındaki ulaşım süresinin 1 saat 30 dakikaya ineceğini bildirdi.
     Afyonkarahisar-Uşak etabının yapım ihalesine yakın zamanda çıkacaklarını, Uşak-Manisa-İzmir etabının ise uygulama projelerine ait revizyon çalışmalarının sürdüğünü belirten Yıldırım, şunları ifade etti:
     ''Amacımız en kısa süre içerisinde o etabın da ihalesine çıkarak 3 koldan inşaatı sürdürmek. Projenin tamamlanmasının ardından Ankara ile İzmir arasındaki 824 kilometrelik mesafe, 624 kilometreye kadar inecek. Proje kapsamında 13 tünel, 13 viyadük, 189 köprü yapılması planlanıyor. Projede yaklaşık 4 bin kişi istihdam edilecek. Hattın hizmete verilmesiyle seyahat süresindeki kısalma ekonomimize de önemli katkı sağlayacak. Sadece İzmir-Ankara YHT hattının taşıt işletme, zaman ve akaryakıt tasarrufundan ekonomiye sağlayacağı katkı yıllık 700 milyon lirayı bulacak.''
    
     Muhabir: Ali Korkmaz/Ufuk Kırabalı
     Yayıncı: Ercan Halıcı (İZMİR)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Apple, iOS 8'in son kullanım oranını açıkladı08 Ocak 2015 Perşembe 14:04
 • Kuyruklu yıldız kaşifi Philae kayboldu06 Ocak 2015 Salı 12:12
 • WhatsApp, Snapchat'e özendi02 Ocak 2015 Cuma 15:24
 • Dünya bu buluşu konuşuyor!26 Aralık 2014 Cuma 15:01
 • Android telefon kullananlar dikkat!26 Aralık 2014 Cuma 11:39
 • iPhone 6S mini geliyor25 Aralık 2014 Perşembe 10:59
 • Nabız ve tansiyonu yanlış ölçüyorlar25 Aralık 2014 Perşembe 10:32
 • Şimdi de LG G3 patladı24 Aralık 2014 Çarşamba 13:17
 • Facebook 2014 yılını kısaca özetledi10 Aralık 2014 Çarşamba 10:29
 • Samsung fena patladı!09 Aralık 2014 Salı 11:19
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com