İzmir Büyükşehir aklandı

İzmir Büyükşehir aklandı
Bilirkişiler, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik iddialarla ilgili davanın en önemli ayaklarından biri olan ESHOT durak ihalesinde kamu zararı oluşmadığına dikkat çekti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik operasyon ve ardından açılan davanın başlıca suçlama konularından biri olan ESHOT durakları reklam ihalesinde kamu zararı oluşmadığı vurgulandı. İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nin atadığı bilirkişi heyeti, belediyeyi haklı buldu.
 
Cumhuriyet’in haberine göre, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun 397 yıl hapis istemiyle yargılandığı 130 sanıklı davanın görülmesine, gelecek ay devam edilecek.
 
ESHOT duraklarının reklam ihalesinde yetkisiz işlem yapıldığı, reklam panolarının düşük bedelle ihale edilerek kamunun zarara uğratıldığı yönündeki iddianameye, mahkemenin atadığı bilirkişi heyeti karşı çıktı.
 
Heyet, söz konusu ihalede kamunun herhangi bir zarara uğratılmadığını, aksine yüksek bedelli kira bedeli alındığını rapor etti.
 
İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden Prof. Dr. Veysel Batmaz, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr. Bahar Aksel, mali hukuk uzmanı Bilgin Tuna’yla iletişim ve reklam danışmanı Gülnalip Kaprol’dan oluşan bilirkişi heyeti, ESHOT durak ihalesinde yaklaşık maliyet hesabı yaptı.
 
Kamu zararı oluşup oluşmadığını belirleyen heyet ayrıca ihale ilanından sonra durakların yerlerinin değiştirilip değiştirilmediği de inceledi.
 
Daha sonra hazırlanan ve mahkemeye verilen raporda, durak yerlerini yeniden düzenlemenin, daha fazla yolcunun bulunduğu noktalara yoğunlaşmanın, kamusal bir zorunluluk olarak görülmesi gerektiğinin altı çizildi.
 
Maliye Bakanlığı’nın bilirkişisi Şenol Gezer’in iddianamede yer alan “Muhammen bedel tespitinin yanlış yapıldığı, bu suretle kamu zararına sebebiyet verildiği, sorumluların görevlerini yerine getirmediği” yönündeki ifadelerine karşı da “Kamu zarara uğratılmamış aksine yüksek kira bedeliyle sözleşme imzalanmıştır” denildi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com