İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu:

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu:
"İl Özel İdaresi malları, İzmir Büyükşehir Belediyesinin malı olarak kalacak. Bunun için her türlü hukuki yolu deneyeceğiz. Doğrusu da budur, İl Özel İdaresinin binası da gayrimenkulü de İzmirlinin malıdır"

İZMİR (AA) - İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kapanan İl Özel İdaresi mallarının belediyeye ait olması için her türlü hukuki yolu deneyeceklerini söyledi.

Kocaoğlu, Çakabey yolcu gemisinin Konak Karşıyaka arasındaki ilk seferine katıldı.

Yerel seçimlerin ardından kapanan İzmir Özel İdaresine ait gayrimenkullerin paylaşımına ilişkin basın mensuplarının sorusunu yanıtlayan Kocaoğlu, "Mallar İzmir'de kalacak dedikten sonra başka kuruluşlara verip ondan sonra bunları Özelleştirme İdaresi ya da TOKİ vasıtasıyla satmaya karşı olduğumuzu ilettik" dedi.

Özel İdare mallarının İzmir Büyükşehir Belediyesi malı olarak kalacağını söyleyen Kocaoğlu, şöyle konuştu: 

"Her türlü hukuki yolu deneyeceğiz. Doğrusu da budur. Bu yerel servettir, yerel sermayedir. İzmirlinin malıdır. İzmir Büyükşehir Belediye binası nasıl İzmirlinin malıysa, İl Özel İdaresinin binası da gayrimenkulü de İzmirlinin malıdır. Yereldir, yerel için kullanılacaktır. Genel merkeze gönderildiği zaman bu İzmirlinin malı olmaktan çıkar. Hukuken de elimizin güçlü olduğuna inanıyoruz. Süreç başlayacak."

-  Stat yapımı

İzmir'de kent trafiğinin göz ardı edilerek stat yapılmasının da doğru olmadığını söyleyen Kocaoğlu, "Bu statların yapılması doğru değildir. Bunun hukuki mücadelesini vereceğiz. Stat yeri vardır. Ben stat yapmak isteyenlerin mantığını anlayabilmiş değilim" dedi.

Kent yönetimi konusunda deneyimli olduğunu ve deneyimli kadroların bulunduğunu ifade eden Aziz Kocaoğlu, şunları söyledi:

"Kafamızda çok büyük soru işaretleri var. Bunun hukuki mücadelesini vereceğiz. Kent bir bütündür, kentin sahibi, sorunlarını çözecek olan İzmir Büyükşehir Belediyesidir. İzmir Büyükşehir Belediyesinin kararı tartışılmadan emrivakiyle, projeler gösterilmeden yangından mal kaçırır gibi stat ihalesine çıkmanın hiçbir mantığı yoktur. Stat yeri de bellidir. Daha önce belirlenmiştir. İhtiyacı olan stat yapılır. Onlar yapmazsa biz yaparız diye defalarca söyledik. Önümüzdeki hafta Gençlik ve Spor Bakanı'ndan randevu alıp bu konuları konuşacağız."

AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım'ın gözü, kulağının İzmir'de olacağına ilişkin açıklamalarını da değerlendiren Kocaoğlu, "Gözünün, kulağının İzmir'de olması kıymetli. Bu açıklamasından, İzmir'in projelerini merkezi hükümetle takip edeceği ve onayını çıkaracağını anlıyorum. Kendisine sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum" dedi. 

- Çakabey yolcu vapuru

Karbon kompositten katamaran tipi yapılan Çakabey yolcu vapurunu 84 gün önce teslim aldıklarını ve eksiklerinin giderildiğini de kaydeden Aziz Kocaoğlu, 2. geminin gelecek haftalarda İzmir'e ulaşacağını ifade etti.

İzmir'de 2017 yılı sonuna kadar 15 geminin devreye gireceğini anlatan Kocaoğlu, gemi kontrol ve kabul aşamalarının bundan sonra daha hızlı ilerleyeceğini sözlerine ekledi. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com