İzmir Büyükşehir Belediyesi'ndeki yolsuzluk iddiası davası

İzmir Büyükşehir Belediyesindeki yolsuzluk iddiası davası
Tamamı tutuksuz 129 sanığın yargılandığı davada sanık avukatlarının talepleri dinlenildi

İZMİR (AA) - İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde yolsuzluk iddialarına ilişkin tamamı tutuksuz 129 sanığın yargılandığı davaya devam edildi.

TMK 10. maddesiyle görevli mahkemelerin kaldırılmasının ardından İzmir 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmesine karar verilen davaya, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve bazı sanıklar ile avukatları katıldı.

Cumhuriyet Savcısı Berkant Karakaya, İZBAN tanıtım filmiyle ilgili ocak ayında dava dosyasına konulan bilirkişi raporundaki bazı hususların soruşturmanın genişletilmesi mahiyeti taşıdığından 6. ve 9. bentleriyle ilgili eksiklerin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na sorularak tamamlanıp yeniden bilirkişiye gönderilmesini talep etti.

Sanık avukatları, davanın hazırlık soruşturması safhasında alınan bilirkişi raporlarının kanunilikten uzak ve subjektif raporlar olduğunu, davada doğru bir yol haritası çizilmesi için bu raporların yok hükmünde kabul edilmesini ya da gerekli görülmesi halinde yeni raporlar alınmasını istedi.

Bazı sanık avukatları son bilirkişi raporunun kendilerine ulaşmadığını, incelemek için süre istediklerini söyledi.

Mahkeme Başkanı Menderes Yılmaz, bu celseyi çok uzatmak istemediklerini, duruşma gününün daha önceki mahkeme tarafından verildiğini, bugün başka davaların da olduğunu, bu nedenle sonraki celsede daha uygun zaman olacağını belirtti.

Sanık avukatları, müvekkillerinin üzerlerine atılı suçlamaların tamamının asliye ya da sulh ceza mahkemeleri kapsamında olduğunu, dosyanın bu mahkemeye yanlışlıkla gelmiş olma ihtimalinin bulunduğunu belirterek, bu nedenle görevsizlik kararı verilmesini talep etti.

Savcı Karakaya, sanık avukatlarının davanın soruşturma aşamasındaki bilirkişi raporlarının yok sayılması talebi ile iddianamenin sevk maddeleri arasında “cebir”, “tehdit” ve “örgüt” bulunması gerekçesiyle de görevsizlik taleplerinin reddi yönünde mütalaa verdi.

Mahkeme heyeti, sanık avukatlarının bilirkişi raporlarına karşı beyanlarını hazırlamaları için süre verilmesine, görevsizlik taleplerinin reddine, davanın soruşturma aşamasındaki bilirkişi raporlarının yok sayılması talebinin ve savcının İZBAN tanıtım filmiyle ilgili talebinin beyanlar alındıktan sonra değerlendirilmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

-Aziz Kocaoğlu

Duruşma sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, savcının bilirkişi raporuna dair verdiği mütalaanın hatırlatılması üzerine, "Raporun gelip gitmesi gereksiz gibi görünüyor, ancak tabii mahkeme yeni değiştiği için her şey sıfırdan başlıyor, araştırılıyor galiba. İnşallah bir daha mahkeme değişmez ve tekrar sıfırdan başlamaz" dedi.

Kocaoğlu, özel yetkili mahkemelerin kapatılmasının ardından davanın normal ağır ceza mahkemesinde devam etmesine ilişkin görüşünün sorulması üzerine, "Bizim için hiçbir şey fark etmez. Biz umudumuzu hiç yitirmedik. Her şey ortada. Zaten olmayan bir şeyde ne umutlanmak ne de endişe etmek olmaz diye düşünüyoruz" şeklinde cevap verdi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com