İzmir EXPO için nefesler tutuldu

İzmir EXPO için nefesler tutuldu
EXPO 2020 adayı İzmir bugün yapılacak oylamanın sonucunu bekliyor

İzmir'in ikinci kez aday olduğu dünyanın en önemli organizasyonlarından EXPO'nun 2020 yılında hangi şehirde düzenleneceğinin belirleneceği Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) Genel Kurul toplantısı, Paris'teki OECD binasında başladı. Oylama Türkiye saati ile 15.30'da başlayacak. Sonuçların 17.00 gibi belli olması bekleniyor.

Organizasyon deneyimlerine göre aday ülkelerin son resepsiyonları büyük önem taşıyor. Dün geceki İzmir’in ev sahipliğindeki resepsiyon oldukça başarılı olarak değerlendirildi. Resepsiyona BIE üyelerinin büyük çoğunluğu olan 130 ülke delegesi katıldı.

İki yıldır 'Daha iyi bir dünya için yeni yollar ve herkes için sağlık' ana teması ile EXPO 2020’ye ev sahipliği yapmaya hazırlanan İzmir’in ev sahipliğindeki davette Sertap Erener konseri  ise geceye damga vurdu. İzmir ekibiyle delegeler eğlenceye doydu.

KILIÇDAROĞLU; EN DENEYİMLİ İZMİR

Sunum öncesi açıklamalarda bulunan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise İzmir'in 2005 yılından bu yana EXPO'ya hazırlandığını, adaylar arasında en deneyimli ekip olduklarını belirtti.

"İzmir hangi kritere bakarsanız bakın daha avantajlıdır" diyen Kocaoğlu, kent güvenliği, doğal güzellikler, tarihi zenginlik, insanların EXPO organizasyonuna yatkınlığı ve EXPO felsefesine uyum konusunda diğer adaylardan daha iyi olduklarını söyledi.

Kocaoğlu, "İzmir'in en iyi aday olduğunun BIE delegelerince de onaylanmasını bekliyoruz. Bunun için çok çalıştık. Başaracağımıza inanıyoruz, vicdanen müsterihiz, elimizden geleni yaptık" dedi.

Dün düzenlenen resepsiyona katılımın çok iyi olduğunu, aldıkları geri dönüşlerin moral verdiğini de anlatan Kocaoğlu, bugünü zaferle tamamlamak istediklerini kaydetti.

SUNUMLAR BAŞLADI

Oylamadan önce 11.30’dan itibaren aday ülkeler sunumlarına başladı. İlk sunum Dubai’nin. Dubai’nin ardından Sao Paulo, Ekaterinburg ve en son da İzmir sunum yapacak.Bu arada lobi faaliyetleri de devam ediyor. Özellikle Afrika ülkelerine yoğun bir markaj var.

Özellikle Dubai’ye dönük oy verme ihtimali olan Afrika ve Arap ülkeleriyle Rusya’ya oy verebileceği düşünülen Orta Asya ülkelerine yönelik çalışmalar halen sürüyor.

Bir de aşamalı ikinci oylamaya yönelik çalışmalar var.  Kulis çalışmaları bu yönde yoğunlaştı. (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com