İzmir fuarının açılması tehlikeye girdi

İzmir fuarının açılması tehlikeye girdi
Bu yıl kapılarını 80'inci kez açmaya hazırlanan Türkiye'nin en eski fuar organizasyonu İzmir Enternasyonal Fuarı'nın 8 Eylül'de açılması tehlikeye girdi.

DİSK Sosyal-İş Sendikası ile İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ortağı olduğu İzmir Fuarcılık Hizmetleri Kültür ve Sanat İşleri Ticaret A.Ş. (İZFAŞ) arasında devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine alınan grev kararıyla 84 çalışan greve başladı. Cuma gününe kadar birçok hakkı çalışanlara vermeyi kabul eden belediyenin temsilcileri, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun önerilenleri yüksek bulması nedeniyle verdikleri hakları geri çekti. Gelişmeler üzerine greve çıkan sendika üyeleri, "Bu hak mücadelesi kadar onur meselesine dönüşmüştür. İZFAŞ çalışanları rencide olmuştur" açıklaması yaptı. Greve giden İZFAŞ çalışanları, kurum önünde toplanarak basın açıklaması yaptı. DİSK Sosyal-İş Sendikası Toplu İş Sözleşmesi Dairesi Başkanı Engin Sezgin, bugüne kadar anlaşılamamasının sorumlusunun İZFAŞ çalışanları olmadığını söyledi.
 
Anlaşma sağlanamayan tek konunun yıllardır uygulanmakta olan yılda 1 maaş tutarındaki fuar priminin devam etmesi ya da prime karşılık bir sosyal yardım verilmesi yönünde olduğunu ifade eden Sezgin, şöyle konuştu: "Tam bu konuyu görüşmek ve yapılacak müzakerelerin sonunda anlaşmaya ulaşmak amacıyla masaya son kez oturduğumuzda adeta şok olduk. Türkiye'de toplu iş sözleşme görüşmelerinde eşi benzeri zor bulunur bir gelişme yaşandı. İşveren yetkilileri, toplu sözleşme müzakere masasında daha önce sundukları tekliflerin önemli kısmını geri çekerek, aylık herhangi bir sosyal yardım ödemesi de vermeyeceklerini açıkladı."

ÇALIŞANLAR ÜZÜLDÜ
 
İZFAŞ'ın grev kararı alınmasına neden olan anlaşmazlıkları birer birer ortadan kaldırmaya çalıştığını, ancak işveren yetkililerinin bu hamlesiyle tekrar en başa dönüldüğünü vurgulayan Sezgin, şunları söyledi: "Bize grevden başka seçenek bırakılmadı. Geldiğimiz nokta bizim için yalnızca üyelerimizin çeşitli sosyal haklarının ortadan kaldırılması değildir. İZFAŞ çalışanları ve sendikası olarak Sosyal İş için artık bu bir hak meselesi kadar bir onur meselesi haline gelmiştir. Zaten belediye şirketleri arasında en düşük ücret ve sosyal hakların olduğu İZFAŞ'ta büyük bir adım atmaya hazırlanırken geri adım atılması İZFAŞ çalışanlarını üzmüştür."
 
Kimsenin çalışanları fuarı bilerek ve isteyerek tehlikeye sokmakla, kasıtlı davranmakla suçlamaya hakkı olmadığını kaydeden Sezgin, sözlerine şöyle devam etti: "Toplu iş sözleşmesi görüşmeleri 7 aydan bu yana sürmektedir. Sendikamız 7 aydır elinden geleni yapmıştır. Fuarın zarar görmemesi için sendikamız her türlü çabayı göstermiştir. İçinde bulunduğumuz sorunun sorumlusunun kim olduğu açıktır."
 
Öte yandan sabah saatlerinde İZFAŞ'ın önünde toplanan çalışanlar slogan ve alkışlarla verilmediğini öne sürdükleri haklarını istedi. Anlaşmanın iki gün içinde sağlanamaması halinde 8 Eylül'de açılacak fuarın sıkıntıya gireceği belirtildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com