İzmir için deprem uyarısı

İzmir için deprem uyarısı
TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şubesi üyeleri, Balçova ilçesinde İzmir fay hattının olduğu alanda basın açıklaması yaptı.
Van depreminin üzerinden bir yıl geçtiğini belirten Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Alim Murathan, “İzmir’in en büyük eksikliği yapı denetim şirketlerinde jeoloji mühendisleri çalışmaması. Yasal şartlarda çalışması gereken mühendislerin olmamasına İzmir halkının dikkat etmesi lazım. Çünkü İzmir ve Ege Bölgesi 1. Derece deprem bölgesi. Buna fay hattı üzerinde bulunan belediyelerin de dikkat etmesi lazım. İnşaat yapılacak alanda en önemli olan şey depreme dayanıklı düzgün bir zemindir” dedi. Van depreminin 1. yıldönümü nedeniyle İzmirli jeoloji mühendisleri bir araya gelerek Balçova’da İzmir fay hattının bulunduğu alanda basın açıklaması yaptı. 1688 yılında bu fay ile 20 bin insanın öldüğünü ve kentin yüzde 40’nın yıkılmasına neden olduğunu belirten Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Alim Murathan, “1977’de ise 5.5’lik sarsıntı ile 30 yaralı, 200 ev ağır hasar görmüştür. Tarih boyunca birçok önemli depreme neden olan İzmir fayı, Körfez’in doğusundan başlıyor. Körfezi güneyden doğu-batı olarak kesen fay, Güzelbahçe ile Bornova Pınarbaşı arasında 40 km. uzunluğa sahiptir” dedi.
 
“İZMİR VAN OLMASIN”
 
İzmir Fay hattı üzerinde yaptığı basın açıklamasında “İzmir Van Olmasın” diyen Murathan, “Yaşadığımız kent dünyada deprem riski en yüksek kentler arasında yer almaktadır. İzmir ve çevresi 13 aktif fay hattı üzerinde konumlanmış, bu faylar da başta İzmir fayı olmak üzere tarih boyunca deprem üretmiştir. İzmir’de 7 ve üzeri deprem üretecek potansiyeli taşıyan bu fayların varlığı kentin yönetiminden sorumlu başta kamu yöneticileri olmak üzere İzmir Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyelireine ve yapı güvenliğinden sorumlu yapı denetim şirketlerine önemli sorumluluklar yüklemektedir. Bizler jeoloji mühendisi olarak görevini yerine getirmeyenleri İzmir halkına şikayet ediyoruz. Özellikle yapı denetim şirketlerinin çoğunda jeoloji mühendisi çalışmıyor. Kentimizde yılda 10 bin adet yapının zemin temel etüdü yapılmaktadır. Odamızca bu etütlere yönelik mesleki denetimlerde Büyükşehir Belediyesi sınırları içindeki birçok ilçe belediyesinde, bu etütlerin sondaja dayalı arazi denetimlerinin yapılmadığı, sondajların derinlikleri, yapılıp yapılmadığının kontrol edilmediği ve sondajlar sırasında yapılan deneylerin de denetlenmediği tespit edilmektedir. Çünkü bu etütleri kamu adına denetleyecek birçok ilçe belediyesinde ve onlarca yapı denetim şirketinde jeoloji mühendisleri çalışmıyor” dedi. Türkiye’nin deprem bölgesi olduğunu bir kez daha hatırlatan Murathan, “Depremleri engellemek mümkün değil, ancak afete dönüşmesini engellemek mümkün. Stratejik Afet Eylem planı, diri faylar üzerinde yapı yapılmasını engelleyecek yeni bir TBMM’den Fay Yasası, jeoloji, tektonik, jeomorfoloji ve palesosismoloji çalışmaları sonucunda elde edilen verilere dayalı olarak farklı ölçeklerde Sismotektonik haritalar hazırlanmalı ve Türkeyi Deprem Bölgeleri Haritası yenilenmeledir” dedi. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com