İzmir İl Özel İdaresi mallarının paylaşımı

İzmir İl Özel İdaresi mallarının paylaşımı
Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu:

İZMİR (AA) - İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kapanan İl Özel İdaresi mallarının paylaşımı konusunda yargıya gitmekten başka seçeneklerinin kalmadığını bildirdi.  

Kocaoğlu, yaptığı açıklamada, İzmir İl Özel İdaresi malların paylaşımı amacıyla kurulan komisyonda tek kişi ile temsil edildiklerini hatırlatarak, bu durumda yerel yönetimin yok sayıldığını ileri sürdü. 

Vali Mustafa Toprak'ın ve komisyon başkanının idareye ait malların paylaşımı konusunda uzlaşmak istemediğini savunan Kocaoğlu, şunları kaydetti: 

"Komisyon kararının tarafımıza iletilmesinden sonra, hakkımız olduğuna inandığımız menkul ve gayrimenkullerle ilgili yargı sürecine başvuracağız. Sayın Vali’nin 'kanunu uyguluyorum' yaklaşımı, gerçeği yansıtmamaktadır. Kanunda mal dağıtımına tabi olan kurumlar arasında belediyeler de vardır. Dolayısıyla bütün malların yerel yönetimlere verilmesinde yasal hiçbir engel yoktur. Kanunu uyguluyorum demek, bu gerçeğin görülmesini engelleyemez."

-"İdeolojik ve popülist tavır ve yaklaşım" tartışması

Kocaoğlu, Vali Toprak'ın "Bazı yetkililerin kurumsal imkanlarını görevi olmasına rağmen kullandırtmama konusundaki ideolojik ve popülist tavır ve yaklaşımlarına karşın, kentin güvenliğini sağlamadaki kararlılıklarını sürdüreceğiz" sözleriyle kendisini işaret ettiğini savunarak, şöyle devam etti:

"Sayın Vali’nin 'ideolojik ve popülist yaklaşım' nitelemesini ne bizim ne de hemşehrilerimizin kabul etmesi mümkün değildir. Göreve geldiği günden bu tarafa verdiği kararlar ve uygulamalarıyla, kimin ideolojik, popülist ve yanlı olduğu, kamuoyu tarafından çok iyi bilinmektedir."

Kocaoğlu, İzmir'deki Soma eylemlerinde polis müdahalesiyle ilgili şu değerlendirmede bulundu:

"Marjinal gruplardan bahsederek onbinlerce İzmirliyi cezalandırmak, sağlıklı bir yönetim anlayışıyla bağdaşamaz. Demokratik hakkını kullanan hemşehrilerimiz, hiçbir zaman marjinal grupların peşine takılıp vandalizme olanak sağlayacak bir tutum içerisinde olmadı. Dolayısıyla buradaki gerçek amacın sindirmek, baskı altında tutmak ve demokratik hakların kullanılmasını engellemek olduğunu düşünmekteyiz. Bu konuyu da İzmirli hemşehrilerimizin dikkatine sunuyorum. Ayrıca ülkenin en aydınlık, en demokrat kentinin huzurunu bozmak, ortamı germek, hiçbir yetkilinin hakkı değildir. Gerilimden beslenerek, başkalarını suçlayarak hatalı olduğuna inandığımız uygulamaların üstünün örtülmesi mümkün değildir. Bu tür hedef şaşırtma çabalarını İzmirli hemşehrilerimiz çok iyi anlamakta ve değerlendirmektedir."

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com