İzmir kısa film festivaline hazırlanıyor

İzmir kısa film festivaline hazırlanıyor
Bu yıl 13. kez gerçekleştirilecek İzmir Uluslararası Kısa Film Festivali, 42 ülkeden 175 kısa filmi İzmirli sanatseverlerle buluşturacak.
Altı gün sürecek festivalin ulusal kategorisinde 10, uluslararası bölümünde ise 12 film ''Altın Kedi'' ödülü için yarışacak.
 
İzmir Sinema Derneği'nin, Fransız Kültür Merkezi, Goethe Enstitüsü ve İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı (İKSEV) ile işbirliği ile organize edilen festival, bugün akşam düzenlenecek tören ile başlayacak.
 
Uluslararası platformda giderek daha fazla sesini duyurmaya başlayan festivale, bu yıl 71 ülkeden 2 binden fazla film başvururken, eleme ve değerlendirme grubu tarafından seçilen 175 film izleyicilerle buluşacak.
 
"ALTIN KEDİ" ÖDÜLLERİ
 
Festivalde verilen ''Altın Kedi'' ödülleri için ulusal kategoride 10, uluslararası bölümde ise 12 film yarışacak.
 
''Altın Kedi'' ödüllerini belirleyecek jürinin başkanlığını 3 Kıta Film Festivali'nin kurucusu, senarist Philippe Jalladeau üstlenirken, jüride yönetmen Ümit Ünal, oyuncu Serra Yılmaz, sinema yazarları Alin Taşcıyan, Banu Bozdemir, Serdar Kökçeoğlu, Müge Turan ile Cannes Film Festivali Kısa Filmler Bölümü Müdürü Alice Kharoubi yer alacak.
 
Yarışma filmleri ve özel gösterimlere ek olarak, ''büyük ustalar'' bölümünde bu yıl unutulmaz filmlere imza atan Krzysztof Kieslowski'nin 1969-1980 yılları arasında yapmış olduğu belgesel kısa filmler de festival kapsamında izlenebilecek.
 
''Altın Kedi'' ödülü festivalin son günü olan 26 Kasım Pazartesi akkşamı Fransız Kültür merkezi'nde düzenlenecek etkinlikle sahiplerine verilecek.
 
FESTİVALDEKİ YENİLİKLER
 
Sinemaseverler, altı gün boyunca kısa film izlemenin yanı sıra, paneller, söyleşiler, sergiler ve sanatçılarla buluşma etkinliklerine de katılma olanağını bulacak.
Festival komitesi, ulusal filmler alanında genç oyunculara destek verme ve tanıtımlarına katkıda bulunma amacıyla bu yıl ''Altın Kedi'' ödüllerine ''genç ve umut veren oyuncu'' kategorisini ekledi.
 
Festivalin bir diğer yeniliği de ''Kısa Film Marketi'' adı altında gerçekleşecek. 13. Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali süresince seçilmiş filmler, bilgisayar ortamında tüm ziyaretçilerine sunulacak. Sinemaseverler, Fransız Kültür Merkezi'nin kütüphanesinde bulunan bilgisayarlarda dünyanın her köşesinden gelen kısa filmleri izleyebilecek.
 
Sinema tutkunları, festival kapsamında Robert Wiene'nin yönettiği 1920 yapımı Alman filmi ''Dr. Caligari'nin Muayenehanesi''ni de izleyebilecekler. Sessiz sinema döneminde çekilmiş ve siyah-beyaz olan film, Alman sinemasının en etkili yapımlarından biri olarak kabul ediliyor. İKSEV ve Goethe Enstitüsü işbirliğiyle İzmir'e ulaşan bu filmin gösterimine müzisyen Zafer Çebi piyanosuyla eşlik edecek.(SNK)
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin Festivali'nde Zeki Müren şarkıları söylendi20 Mayıs 2015 Çarşamba 13:38
 • Adana'da Yeni Türkü rüzgarı20 Mayıs 2015 Çarşamba 01:43
 • Türkan Saylan 5. Sanat ve Bilim Ödülleri sahiplerini buldu19 Mayıs 2015 Salı 18:28
 • Samsun'da Karadeniz Kitap Fuarı açıldı18 Mayıs 2015 Pazartesi 15:23
 • Kubat ve Folklorama büyüledi17 Mayıs 2015 Pazar 20:28
 • Gaziantep'te Mustafa Ceceli konseri17 Mayıs 2015 Pazar 20:13
 • Dünya Bale Yıldızları büyüledi16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:48
 • Kocaeli Kitap Fuarı açıldı16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:13
 • Prof. Dr. Berki: Estetik beğeni değeri yüksek bireyler yetiştirmemiz gerekiyor16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:08
 • Adıyaman’da 'Kitap Günleri’16 Mayıs 2015 Cumartesi 12:48
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com