İzmir Organize Sanayi Bölgeleri ve Serbest Bölgeler Platformu toplantısı

İzmir Organize Sanayi Bölgeleri ve Serbest Bölgeler Platformu toplantısı
Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yorgancılar: "Şu an ülkemiz seçim atmosferine girmiş durumda. Hiç kimse ekonomi, yatırım konuşmuyor. Sanayiciler olarak, seçimlerin ardından ekonominin birinci gündem maddesi olmasını arzu ediyoruz"

İZMİR (AA) - Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, yerel seçimler sebebiyle siyasetin birinci gündem maddesi haline geldiğini, "Hiç kimse ekonomi, yatırım konuşmuyor. Sanayiciler olarak, seçimlerin ardından ekonominin birinci gündem maddesi olmasını arzu ediyoruz" dedi.

Yorgancılar, Ege Serbest Bölgesi'nde (ESBAŞ) düzenlenen "İzmir Organize Sanayi Bölgeleri ve Serbest Bölgeler Platformu" toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin üretmeden kalkınmasının mümkün olmadığına dikkati çekerek, gündemin ekonomi olması çağrısında bulunuldu.

Yorgancılar, "Siyaset birinci gündem maddesi haline geldi, ekonomi öncelik sırasına alınması gerekiyor. İzmir'deki OSB'lerde bugün 7,5 milyon metrekare yatırımcı bekleyen arazi mevcut. Şu an ülkemiz seçim atmosferine girmiş durumda. Hiç kimse ekonomi, yatırım konuşmuyor. Sanayiciler olarak, seçimlerin ardından ekonominin birinci gündem maddesi olmasını arzu ediyoruz" dedi. 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile geçtiğimiz günlerde bir araya geldiklerini, Manisa ile İzmir arasındaki teşvik farklılığına dikkatini çektiklerini belirten Yorgancılar, Zeybekci'nin bu konuda bir çalışma yapma sözü verdiğini ifade etti. 

OSB Kanunu ve Yönetmeliği gereğince, OSB'lerde arsa tahsisinin ardından bir sene içerisinde yapı projelerinin tasdik ettirilerek yapı ruhsatının alınması gerektiğini, yapı ruhsatı tarihinden itibaren de 2 yıl içinde üretime geçmesi zorunluluğunun bulunduğunu anlatan Yorgancılar, "Geçtiğimiz yıl 1. bölgelerde proje süresinin 1 yıldan 2 yıla, inşaat süresinin de 2 yıldan 4 yıla çıkarılması konusunda bakanlığa başvurumuz oldu. Yasa, OSB yönetimlerine 'mücbir sebeple süre uzatabilirsiniz' diyor. Firmanın finansal sıkıntıları, sektöründe yaşanan çok önemli düşüş mücbir sebepler arasında yer alıyor. Ancak bu da sorunun tam çözümünü sağlamıyor" diye konuşarak, konuya çözüm üretilmesi çağrısında bulundu. 

Toplantıya katılan Vali Yardımcısı İbrahim Ballı ise OSB'lerdeki boş ve yatırıma hazır arsaların bir an önce dolması için gayret göstereceklerini söyledi.  

ESBAŞ CEO'su Faruk Gürler de bölge hakkında bilgi vererek, yatırımların artması için yürüttükleri çalışmaları anlattı. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com