İzmir polisine skandal misilleme!

İzmir polisine skandal misilleme!
'İmbat Dalgası' operasyonunu yapan polislere Halk Sigorta A.Ş.'den anında misilleme geldiBüyük rüşvet ve yolsuzluk operasyonları
nın İzmir ayağı olan ‘’İmbat Dalgası’’ olarak adlandırılan Liman İşletmesi’ne yönelik düzenlenen İzmir’deki operasyonu yöneten polislere Halk Sigorta A.Ş.’den operasyon misillemesi geldi.İki yıldır İzmir Mali Suçlarla Mücadele Şubesi tarafından yapılan takibin ardından İzmir, Ankara, İstanbul, Hatay ve Van ayağı bulunan ‘’İmbat dalgası’’ operasyonu sonucu 14 kişi tutuklanmıştı. 9 kişi halen aranıyor.

Eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın da bacanağı olan Cemalettin Haberdar da operasyon kapsamında deşifre olmuştu.

Operasyonun yapıldığı günden beri polis tarafından aranan ve bir türlü bulunamayan Binali Yıldırım’ın bacanağı avukatıyla günler sonra ortaya çıkıp ifade vermiş ve aynı gün ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılmıştı.İstanbul’daki büyük rüşvet ve yolsuzluk operasyonunda, Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan tutuklanmıştı. Evindeki ayakkabı kutularından 4.5 milyon dolar çıkan Halkbank Genel Müdürü Aslan’ın tutuklanmasının ardından İzmir’deki ‘’İmbat Dalgası’’ operasyonundan sadece 1 gün sonra Halkbank’ın şirketlerinden Halk Sigorta A.Ş., İzmir polisine misillemede bulundu.İzmir’deki operasyonu yapan Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nün 2 ay önce poliçesi yenilenen 5 aracın kaskoları iptal edildi. Bu karar, yetkili sigorta acentesinin yazısıyla polise bildirildi. Yetkili acente, iptal kararında her türlü kanuni sorumluluğun, iptali gerçekleştiren Halk Sigorta Genel Müdürlüğü’ne ait olduğunu da yazısında belirtti.

Operasyonun gerçekleşmesinden bir gün sonra 8 Ocak Çarşamba günü, gözaltıları yapan İzmir Emniyeti Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne tebliğ edilen bir karar şaşkınlığa neden oldu. Halk Sigorta A.Ş.’nin yetkili acentesince gönderilen yazıda, şube bünyesinde bulunun 35 A 1511, 35 A 1516, 35 A 1707, 35 A 1775 ve 35 A 1801 plakalı polis araçlarının yaklaşık iki ay önce yenilenen kasko poliçelerinin, genel müdürlüğün talimatıyla iptal edildiği bildirildi.

Sigorta acentesi yetkililerinin, kendilerine ulaşan emniyet yetkililerine, kararı genel müdürlüğün isteğiyle almak zorunda kaldıklarını, bundan da büyük üzüntü duyduklarını dile getirdikleri belirtildi.

Emniyet yetkililerinin kanuni haklarını aramak için resmi yazı istemeleri üzerine ise, aynı acenteden bu kez 09.01.2014 tarihli ıslak imzalı olarak şu yazı gönderildi:

İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Başkanlığı’na,

Biriminiz sorumluluğunda bulunan 35 A 1511, 35 A 1516, 35 A 1707, 35 A 1775 ve 35 A 1801 plakalı araçların kasko poliçeleri, Halk Sigorta A.Ş. genel müdürlük talimatı ile 08.01.2014 tarihi itibariyle iptal edilmiştir. Bu poliçelerin iptalinden kaynaklanan her türlü hukuki ve kanuni sorumluluk Halk Sigorta A.Ş.’şe aittir.

Saygılarımızla.”


Kararın yine İzmir’deki yolsuzluk operasyonunu yapan birimin araçları için alınması, misilleme yapıldığı iddiaları gündeme getirdi.Emniyet yetkililerinin, bu iptal kararıyla ilgili olarak yasal yollara başvuracakları kaydedildi.

Sigorta poliçe sözleşmelerinde cezai yaptırımı da öngören karşılıklı iptal maddelerinin bulunduğu belirtildi.Halkbank’ın bir Devlet Bankası olduğu ve Hükümete bağlı olduğu unutulmadan, İzmir’deki operasyonlardan sadece 1 gün sonra (İzmir’deki operasyon 7 Ocak tarihinde yapıldı) Halk Sigorta A.Ş. tarafından operasyonu yapan polislerin 5 aracının kaskosu, 2 ay önce yenilenmesine rağmen iptal ediliyorsa zamanlama cidden çok manidar.  (LAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com