İzmir'de boyu kısaldı rahata erdi

İzmir'de boyu kısaldı rahata erdi
Gergin omurilik sendromu nedeniyle büyük acılar çeken 17 yaşındaki genç kız Türkiye'de ilk kez uygulanan bir yöntemle 1,5 cm kısaldı ve acılarından kurtuldu.

İzmir'de, gergin omurilik sendromu rahatsızlığı bulunan, çektiği acılar ızdırap haline gelen lise öğrencisi Nagehan Yeter, operasyonla 1.5 santimetre kısaltılarak iyileştirildi.

Ameliyatı gerçekleştiren Prof. Dr. Yusuf Erşahin, operasyonun Türkiye'de ilk kez yapıldığını söylerken, Yeter, "Artık çok mutluyum. Boyum kısaldı ancak acılarım son buldu" dedi.

İzmir'de yaşayan 17 yaşındaki Nagehan Yeter, beş yıl önce, dershane merdivenlerinden düşünce belinde, bacaklarında ve kuyruk sokumunda dayanılmaz ağrılar hissetti.

Böbreklerinde rahatsızlık olmasından şüphelenen Yeter, ailesi tarafından hastaneye götürüldüğünde, gizli omurilik gerginliği yaşadığı saptandı.

Anne karnında bu tür olumsuzlukların yaşanabileceğinin belirtilmesi üzerine Yeter, 3'ü omuriliklerinden olmak üzere 5 ameliyat geçirdi.

Operasyonlara rağmen Yeter'in omuriliklerinin ilerleyen süreçte gerilerek yine birbirine yapıştığı belirlendi. Son olarak omuriliğine, ağrılarını kontrol etmesi için pil yerleştirilen Yeter, boyunun uzaması nedeniyle bir türlü sağlığına kavuşamadı. Yeter, yaşadığı acılar yüzünden lise ikinci sınıfta okurken okuluna da ara vermek zorunda kaldı. Tuvalet ihtiyacını gideremeyen ve yürümekte zorluk çeken Yeter'in doktoru Prof. Dr. Yusuf Erşahin, çektiği el grafisinde boyunun daha fazla uzamayacağını saptayınca radikal bir karar aldı.

OMURİLİKLER ALINDI

Dünyada yapılan, ancak Türkiye'de ilk defa uygulanan yöntemle Yeter'in, sırttaki 12'inci omurun üst kısmıyla 11'inci omurun alt kısmı alındı.

Özel Kent Hastanesi'ndeki ameliyatla, Yeter'in, 1 metre 66.5 santimetrelik boyu 1.5 santimetre kısaltılmış oldu. Ameliyatı gerçekleştiren Prf. Dr. Erşahin, "Boyunun artık uzamayacağını belirleyince bu kararı aldık. Türkiye'de ilk defa omurga-boy kısaltma ameliyatını gerçekleştirdik. Operasyonla gerilmede yüzde 85'lik azalma oldu. Riskli bir ameliyattı, belden aşağı felç olabilirdi, ancak bunu yaşamadık. Son çaremiz, bu ameliyatı gerçekleştirmekti. Başarılı da olduk. Artık yaşamını daha rahat sürdürecek" diye konuştu.

"SÜREKLİ DÜŞÜYORDUM"

Operasyonun ardından sağlığına kavuşan ve yaşadığı sıkıntıları atlatan Nagehan Yeter ise, "Sürekli düşüyordum. En son düştüğümde bu rahatsızlığım ortaya çıktı. Bacaklarımdaki ağrı inanılmazdı. Morfinlerle yaşama tutunuyordum. Ameliyatla boyum kısaldı, ancak acılarım son buldu. Şimdi çok mutluyum. Bu hastalığı çeken bilir. Benim gibi rahatsızlığı bulunanlara bu operasyon örnek olsun" dedi. Türkiye'de bir ilk olmanın da sevindirici olduğunu söyleyen Yeter, "En büyük isteğim, yarıda bıraktığım okuluma geri dönmek" dedi. Yeter'in annesi Sibel Yeter de, "Kızım sürekli kendi hastalığıyla ilgili araştırmalar yapıyordu. Durumuna, çektiği ağrılara çok üzülüyorduk. İlk başlarda düşmelerini sakarlıktan zannettik. Ancak öyle değilmiş. Şimdi çok daha iyi" diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com