İzmir'de hamsi şöleni

İzmir'de hamsi şöleni
Ege Karadeniz Dernekleri Federasyonu tarafından düzenlenen 5. Hamsi Şöleni'nde 10 ton hamsi katılımcılara ikram edildi- İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Yıldırım: "İçerden ve dışarıdan ülkemizin birliğine bağımsızlığına müdahale edeceklere bu mi

Ege Karadeniz Dernekleri Federasyonu (EKAF) tarafından Konak Belediyesi'nin katkılarıyla düzenlenen "5. Hamsi Şöleni"nde, 10 ton hamsi katılımcılara ikram edildi.

İnciraltı Rekreasyon Alanı'nda düzenlenen hamsi şölenine vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Değişik illerden yöresel ürünlerin de sergilenerek, satışının yapıldığı şenlikte horon ile zeybek bir arada oynandı. Şenliklere, AK Parti İzmir Büyükşehir Belerdiye Başkan adayı Binali Yıldırım ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da farklı zamanlarda katıldı.

Katılımcılarla birlikte horon oynayan Yıldırım, Kızılay aracına giderek kan bağışında bulundu.

Yıldırım, yaptığı konuşmada, İzmir ve Ege Bölgesi'nde Karadeniz kültürünü yaşatmak isteyen derneklerin 2005 yılından bu yana birlikteliğin en güzel örneğini sergilediğini söyledi. İzmir'in Türkiye'nin en güzel şehirlerinden biri olduğunu, şehit kanlarıyla büyük bedeler ödenerek kurtarıldığını ve emanet edildiğini belirten Binali Yıldırım, yeni Türkiye'nin nasıl kurulduğunu hatırlatarak "İçerden ve dışarıdan ülkemizin birliğine bağımsızlığına müdahale edeceklere bu millet gereken cevabı dün olduğu gibi bugünde verecektir" dedi.

Türkiye'ye önemli hizmetler yaptıklarını ve yatırımlar kazandırdıklarını belirten Yıldırım, kendilerine "İzmir'de ne yapacaksınız, ne projeniz var" diye sorulduğunu hatırlatarak şöyle konuştu:

"Bizim cevabımız hazır. Bakın Türkiye'nin yollarına, hızlı trenlerine, havayollarına bakın, Marmaray'ya bakın. Yurdun döt bir köşesine nasıl yayıldığına bakın, o zaman İzmir'de neler yapacağımızı gereceksiniz. Rakip aday 'İzmir'de trafik sorunu var, sebebi siyasidir' diyor. Hayya alel selah. İlk defa trafiğin sorunu siyasi iktidar oluyor. Hiç kimse merak etmesin madem bu trafigin sorumlusu siyasi ise bir kaç gün kaldı. Onu da çözeceğiz."

Yıldırım, yola çıkarken sevgi samimiyet ve saygı dediklerini, bu uslubu sonuna kadar sürdüreceklerini kaydederek, "Bize ne kadar sert uslupla saldırılırsa saldırsın biz hiç bir zaman husumet yapmayacağız" dedi.

- İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu

Etkinliğe farklı bir zamanda katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise İzmir'in Türkiye'nin aydınlık şehri olduğunu, Türkiye'nin her bölgesinden insanların kardeşçe yaşadığını belirtti. Kocaoğlu, yaptığı konuşmada şunları söyledi:

"Göreve geldiğimiz günden bu tarafa bütün hemşehri derneklerine İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin imkanarını seferber ettik. Tüm hemşehrilerimize aynı mesafede durarak, onların sorunlarına sahip çıkmaya çalıştık. Ülkemizin birliğine, beraberliğine, dirliğine sahip çıkmaya çalışıyoruz. Bir birimizin gelenek ve göreneklerini bilerek, tanıyarak gelecek kuşaklara aktaramak, kentimizi geliştirmek isityoruz. Burada hep birlikteyiz. Bir kısmımız halay çekiyor, diğer bir kısmımız horon tepiyor. Bu kardeşlik görüntüsü İzmir'i farklı kılıyor."

Ege Karadeniz Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Aydın Özyar de yaptığı konuşmada, 51 dernek ve 10 bini aşkın üye sayısıyla büyük bir sivil toplum kuruluşu olduklarını söyledi.

Şenlikte katılımcılra 10 ton hamsi ikram ettiklerini belirten Özyar, "Karadeniz kültürünü Ege'de yaşatmak ve Ege kültürleriyle kaynaştırmayı amaçlıyoruz. Birliğin, beraberliğin en güzel örneğini sergiliyoruz" dedi.

Muhabir: Ali Riza Karasu
Yayınlayan: Serdar Yılmaz

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com