İzmir'de Hava Ulaştırma Fakültesi açıldı

İzmir'de Hava Ulaştırma Fakültesi açıldı
THK Genel Başkanı Yıldırım:- "Kendi uçaklarımızı kendimiz yapmayı, bakımını üstlenmeyi ve personelimizi yetiştirmeyi hayal ettik. Türk Hava Kurumu Üniversitesi bu hayali gerçekleştirmek için büyük bir adım attı

THK Genel Başkanı Osman Yıldırım, "Kendi uçaklarımızı kendimiz yapmayı, bakımını üstlenmeyi ve personelimizi yetiştirmeyi hayal ettik. Türk Hava Kurumu Üniversitesi bu hayali gerçekleştirmek için büyük bir adım attı" dedi.

Yıldırım, Selçuk'ta THK Üniversitesi Hava Ulaştırma Fakültesinin açılışında yaptığı konuşmada, fakültenin 2014-2015 akademik döneminden itibaren öğretime başlayacağını söyledi.

Havacılık eğitiminin önemini anlatan Yıldırım, THK'nın 89. yılını kutladığını, bu yılda açacakları yeni meslek yüksekokulları ve fakültelerle havacılık ve eğitim alanlarına ciddi destek vereceklerini kaydetti.

Yıldırım, "Kendi uçaklarımızı kendimiz yapmayı, bakımını üstlenmeyi ve personelimizi yetiştirmeyi hayal ettik. Türk Hava Kurumu Üniversitesi bu hayali gerçekleştirmek için büyük bir adım attı. Bu fakülte Ege'de kurulacak üniversitenin habercisi. Üniversitenin ismini Egeliler koyacak" diye konuştu.

- "Sektör altın çağını yaşıyor"

İzmir Valisi Mustafa Toprak da ülkelerin gücünün beşeri ve sosyal sermayesiyle ölçüldüğünü kaydederek, yüksek teknolojinin ülkeler için üstünlük aracı olduğunu, eğitimde, araştırma-geliştirmede başarı sağlamış ülkelerin dünya ekonomisini kontrol ettiklerinin görüldüğünü ifade etti.

Son yıllarda yapılan yatırımlar ve sağlanan desteklerle Türk havacılık sektörünün altın çağını yaşadığını söyleyen Toprak, "Bunun bilimsel faaliyetlerle taçlandırılması gerekir. Sektör ülke genelinde lüks olmaktan çıkmış, yaygın kullanılır hale gelmiştir" dedi.

- "2023 hedefleri İzmir'le mümkün"

AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, "Türkiye'nin 2023 hedeflerini yakalaması ancak ve ancak İzmir'le mümkündür" dedi.

11 yıllık bakanlık görevinde en çok havacılık alanında iş yaptığını kaydeden Yıldırım, "hava yolunu halkın yolu" yaptıklarını ifade etti. İç hatlarda 8.7 milyondan aldıkları yolcu sayısını 76 milyona çıkardıklarını anlatan Yıldırım, "Havacılık o kadar büyüdü ki bu büyüme ekonomimize büyük bir katkı sağladı. İnsanlar uçakla seyahat etmenin konforunun hızını yakaladı. 16 milyondan fazla vatandaşımız ilk defa uçağa bindi. Bizim nesil 20'li, 30'lu yıllardan sonra binebilirdi, şimdi bebekler bile uçakla seyahat edebilir hale geldi" diye konuştu.

Yıldırım, THK Üniversitesi'nin Ulu Önder Atatürk'ün "İstikbal göklerdedir" ülküsünü gerçek anlamda yerine getirecek önemli bir adım olduğunu sözlerine ekledi.

AK Parti İzmir Milletvekili Mehmet Tekelioğlu ise uçak mühendisi olduğuna değinerek, sivil havacılık alanının serbest rekabete açılmasayla gelişme sağlandığını dile getirdi.

Açılışta THK Üniversitesi öğrencilerinden oluşan ekip halk oyunu gösterisi, Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencisi Çad uyruklu siyahi öğrenci de zeybek ve Ankara oyun havası eşliğindekli oyunu ilgi gördü.

- Selçuk Belediye Başkanı Ülgür'den yazılı açıklama

Bu arada açılışa katılmayan Selçuk Belediye Başkanı Vefa Ülgür ise yaptığı yazılı açıklamada, fakültesi için talep edilen yeni derslik, laboratuvar, idari birimler gibi desteklerin Selçuk Belediyesi olanaklarıyla yapıldığını belirterek, şu ifadelere yer verdi:

"Açılacak fakültenin eski bir bakan olan ve AKP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayına mal edilmeye çalışılması, çağdaş eğitim kurumları üzerinden siyasi sömürü yapılıyor olması kabul edilebilir davranış değildir."

Muhabir: Halil Şahin
Yayınlayan: Mehmet Yılmaz Güldaş

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com