İzmir'de huzurevindeki yangın

İzmirde huzurevindeki yangın
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Çitfçi, yangının meydana geldiği huzurevi ve yaşlı bakım merkezini inceledi, dumandan etkilenenlere geçmiş olsun ziyaretinde bulundu

İZMİR (AA) - Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Aylin Çiftçi, Çiğli ilçesinde özel bir huzurevi ve yaşlı bakım merkezinde çıkan yangın sonrasında hastaneye sevk edilenlerden büyük bölümünün taburcu edildiğini belirterek, "Şu an itibariyle 2 sakinimiz hastanede onların da sağlık durumu iyi. Diğer sakinlerimiz İzmir'deki resmi ve özel bakım merkezlerine nakledildi" dedi.

Çiftçi, dün akşam yangının meydana geldiği Evka 2'deki özel huzurevi ve yaşlı bakım merkezini inceledi, dumandan etkilenenlere geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.

Burada AA muhabirine açıklama yapan Çiftçi, iki kişinin hayatını kaybetmesi nedeniyle çok üzgün olduklarını belirtti. 27 kişinin kaldığı huzurevi ve yaşlı bakım merkezindeki yaklaşık 10 hastanın yataktan kalkamayan kişiler olduğunu, dün saat 21.30 sıralarında meydana gelen yangına çok hızlı bir şekilde müdahale edildiğini anlatan Çiftçi, "Görüldüğü kadarıyla elektrik kontağı gibi duruyor ama incelemeler devam edecek" dedi.

Yangının meydana gelmesinin ardından kuruluş müdürüyle birlikte ekibin çok hızlı bir şekilde müdahalede bulunduğuna dikkati çeken Çiftçi, şöyle konuştu:

"Olayın gerçekleştiği yer sokağın ağzı. Çok rahat tahliye imkanı olabilen bir yer. O pratik olan tahliye kapısı bir türlü açılamamış o nedenle biraz dolaşılarak çıkarılmak zorunda kalınmış. Esas dumandan zehirlenmeyle olaylar ağırlaşmış. Hem yangın açısından hem itfaiye açısından inceleme yapılıyor. Bu incelemelerin değerlendirmelerin sonuçlarına göre olayın tam neticesini almış olacağız.

Bu şunu gösteriyor bize. Toplu yaşam alanlarında her zaman için bu tür kritik ve acil durumlara hazırlıklı olmalıyız. Bunları sadece mevzuatın getirdiği şartları uygulayarak değil tatbikatlarla uygulamalıyız. Bütün ekibin buna hazır olması uygulamayla mümkün. Birden müdahale olmuş, 112'si, itfaiyesi, kuruluş ekipleriyle birlikte 60 küsur kişi müdahale etmiş. Aşağı yukarı herkes tek tek taşınmış. Buna rağmen 2 sakinimiz hastaneye aslında canlı ulaştırılmasına rağmen orada sanırım oksijensizlik nedeniyle vefat etmişler. Biz şimdi bu olaydan sonra sadece özel bakım merkezlerimiz için değil tüm kuruluşlarımız için yangın, acil müdahale ve tahliyeyle ilgili işlemlerin tatbikatıyla yapılması yönünde ağırlık vereceğiz."

Bir toplu yaşam alanının eğer yangınla ilgili şartları yerine getirmiyorsa açılışına izin, ruhsat verilmediğini, bu konuda bütün kuruluşların gereğini yaptığını ifade eden Çitfçi, bu tür olayların yaşanabileceği düşünülerek sık sık uygulamalı eğitim verilmesinin önemine dikkati çekti.

-Yaşlılar başka merkezlere nakledildi

Huzurevi ve yaşlı bakım merkezinde eksik denebilecek hiçbir şey olmadığını, herşeye zamanında, yerinde müdahale edildiğini, çok hassas davranıldığını kaydeden Çiftçi, "Neticede 2 kaybımızın olması çok üzücü. Sayın savcımız da dün gelmişler olay yerinde çalışmalarını yapmışlar. İtfaiyenin ve emniyetin raporları bekleniyor. Ondan sonra savcılık işlemlerine devam edecek" dedi.

Yangının ardından huzurevi ve yaşlı bakım merkezinde kalan 27 kişinin hepsinin hastaneye kaldırıldığını anımsatan Çiftçi, "Şu an itibariyle 2 sakinimiz hastanede onların da sağlık durumu iyi, hiçbir problemimiz yok. Diğer sakinlerimiz İzmir'deki resmi ve özel bakım merkezlerine nakledildi. Şu anda hepsi rahatlar" şeklinde konuştu.

Aylin Çiftçi ve beraberindeki protokol üyeleri, daha sonra yangında dumandan etkilenerek başka merkezlere kaldırılan yetişkinleri ziyaret etti.

Yangını yaşayan huzurevi sakinleri, olay sırasında çok korktuklarını ve gelenlerin yardımıyla binadan tahliye edildiklerini anlattı. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com