İzmir’de kan donduran iddia!

İzmir’de kan donduran iddia!
CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören’den İzmir’in içme suyu ile ilgili şok eden açıklama geldi.

Hasan Ören, Manisa’nın Akhisar ve Gördes ilçeleri ile Balıkesir’in Sırdırgı ilçesi sınırlarında yer alan Meta Madencilik’e ait Nikel Madeni Tesisi’nin İzmir’in içme suyu ihtiyacını karşılayan Gördes Barajı’nı tehdit ettiğini söyledi.
 
Ören, “Tesiste nikel çıkarmak için kurulan havuzlardaki sülfürik asit suya karışıyor. Dağın tepesinde olan tesis İzmir için çok ciddi tehlikeli. Konuyu Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile konuşacağım. Açılan davalar ve yargı süreci var. Belediye bu işe müdahil olsun” dedi.
 
Manisa’nın çevre olayları ve doğa katliamlarına karşı yaptığı açıklamalar ve eylemleri ile bilinen ismi CHP Milletvekili Hasan Ören’den İzmir ile ilgili önemli açıklamalar geldi. Turgutlu’da faaliyet gösteren Nikel Madeni’ne karşı verdiği mücadele ile adından söz ettiren Ören, 2003 yılından itibaren Gördes’te çalışmalara başlayan diğer nikel maden tesisinin İzmir’in içme suyunu tehdit ettiğini açıkladı. Zorlu Gurubu’na ait Meta Nikel Kobalt Madencilik A.Ş tarafından kurulan maden üretim tesisinin İzmir’in içme suyunu karşılayan Gördes Barajı’nı tehdit ettiğini belirten Ören, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve belediye yetkililerinin konuya el atmasını istedi.
 
Manisa’nın Akhisar ve Gördes ilçeleri, Balıkesir’in Sındırgı İlçeleri sınırlarında faaliyet göstermeye başlayan nikel madeninin faaliyet alanı içersinde açık ocaklar, üretim tesisleri, pasa ve atık depolama alanları, kireç taşı ve kil ocaklarının bulunacağını belirten Ören, “Gördes, Manisa’nın en yüksek yerlerinden birisidir. Turgutlu’ya, Salihli’ye kar yağmadığı zaman bile dağlarında karlar durur. Gördes’teki nikel madeni tesisi de yüksek kesimde yer alıyor. Karların erimesi ve yağışların sonrasında Gördes Barajı’nı buradan gelen sular besliyor. Nikel madeninden çıkan nikelin çözülmesi için Gördes’te 11 milyon ton sülfürik asit kullanılması planlanıyor. Bu asit havuzlarında biriken asitler yağmur suyu ve kar suları ile birlikte yer altı sularına karışacak. Oradan da doğru Gördes Barajı’na gidecek. Bunu hiçbir şekilde engelleyemezsiniz” dedi.
 
BAŞKA YERDE İZİN YOK
 
Avrupa’da nikel madenlerine izin verilmediğini anlatan Ören, birçok yerde kapatılan, mühürlenen ve ruhsatı iptal edilen tesislerin Türkiye’de kurulmasına anlam veremediğini söyledi. Şirketin nikel madeninden 25 yılda 4,5 milyar TL’lik gelir elde etmeyi planlıyor. Biz ise Türkiye’nin en verimli toprakları olan Gediz Havzası’ndan yılda 6 milyar TL’lik ürün alıyoruz. Türkiye’nin topraklarının yüzde 12’si tarıma elverişli… Bu toprakların büyük bölümü Ege’de bulunuyor. Ne olursa olsun kısa süreli çıkarlar için kimse insan sağlığını tehlikeye atamaz. Bugün su ve gıdanın yerini tutacak olan hiçbir şey yok. Bu maden, suları kirletecek ve adeta zehir yapacak. Maalesef birçok yerde iptal edilen süreç davalar ve yargı kararlarına rağmen yine sürdürülüyor. Geçtiğimiz yıllarda Findandiya’da bu şirketin referans aldığı nikel madeninin havuzları patladı. Araziler bir metre derinliğinde sülfürik asit ile doldu. Bölgeyi bir yıllığına kapattılar. Arnavutluk’ta rejim değişmeden önce alınan nikel madeni ruhsatlarını gelen iktidar iptal etti. Şirket sahiplerine ‘ya sizi vururuz, ya da ruhsatı geri verin’ dediler. Papua Yeni Gine’de maden şirketi gariban bir köylünün üzerinde çıktı. Sonra terk edip gittiler. Bunların hepsi Dünya’da yaşanan şeyler. Bir milletvekili değil, bölgede yaşayan vatandaş olarak, doğayı, çevreyi bilen insan olarak söylüyorum” diye konuştu.
 
Yıllardır faaliyet gösteren Turgutlu Çal Dağı’ndaki nikel madeninin sorumsuzca çevreye zarar vermeye devam ettiğini ifade eden Ören, buralarda ağaç katliamlarının sürdüğünü söyledi. Ören, “Çevre ve Orman eski Bakanı Osman Pepe ‘ben izin vermedim, imzayı atmadım’ derken şimdiki Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da sorumluluk almıyor. O halde buraya kim izin verdi. Çıkıp koçlar gibi kimse ‘sorumlu benim’ demiyor. Madem ki bu maden şirketleri insanlığa faydalı niye sahip çıkmıyorsunuz? Şirketler açıkça rüşvet dağıttıklarını zaten açıklıyor. Göstermelik orman alanları kurup, televizyon dağıtıyorlar” dedi.
 
“KOCAOĞLU İLE GÖRÜŞECEĞİM”
 
Tamamlandığında İzmir’e yıllık 60 milyon metreküp su verecek olan Gördes Barajı’nın ciddi tehlikede olduğunu belirten Ören, önümüzdeki günlerde konuyla ilgili İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile görüşeceğini söyledi. Kocaoğlu’ndan bölgede araştırma yaptırmasını isteyeceğini söyleyen Ören, “İzmir halkının içtiği suya sülfürik asitin karışma ihtimali çok yüksek. Buradan uyarıyorum. Bilirkişi ve uzman raporları ile durumu analiz etsinler. Bölgenin coğrafyasını çok iyi biliyorum. Bu tehlike her zaman var. Asit havuzları patladığında ya da yıkıldığında bunun önünü alamazsınız. Zaten buna da gerek yok. Yer altı sularına karışan oran yeterlidir. İzmir’in suyunda geçmiş yıllarda arsenik çıktı. Bu arsenikten de tehlikeli bir madde. Arsenik toprağa düştüğünde 100 yılda temizlenirken sülfürik asit ise en az 300 yılda temizleniyor” ifadelerini kullandı.
 
NİKEL NEDİR?
 
Nikel gümüş-beyaz bir metaldir. Oldukça sert olup, periyodik cetvelde geçiş metalleri arasında yer alıyor. Nikelin havaya karşı gösterdiği oksitlenme direnci sayesinde bozuk para üretiminde, kimyasal araç ve gereçlerin üretiminde ve Alman gümüşü gibi birçok alaşımın üretiminde kullanılıyor. Nikel doğada genelde kobalt ile birlikte bulunuyor. Özellikle Dünya’da paslanmaz çelik üretiminde faydalanılıyor. Nikel çeliğe sertlik veren bir madde olarak kullanılıyor. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com