İzmir'de o bayrak artık çekilmeyecek!

İzmir'de o bayrak artık çekilmeyecek!
Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliği 9 Eylül kutlamalarının ayrılmaz parçası Hükümet Konağı'na Türk Bayrağı çekme töreninin sonunu getirdi.
İzmir Valiliği'nin Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliği'nin 9 Eylül kutlamalarının ayrılmaz parçası Hükümet Konağı'na Türk Bayrağı çekme töreninin sonunu getirdiği belirtilirken Karşıyaka Belediyesi 8 Eylül'de İzmir dışında Kuvayı Milliye'yi karşılayacak. 
 
Değişen Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliği, İzmir Hükümet Konağı'na 90 yıldır her yıl 9 Eylül'de Türk bayrağı çekme töreninin de sonunu getirdi. Büyük Zafer'in ardından 9 Eylül 1922'de İzmir Valiliği'ne Yüzbaşı Şerafettin Bey ilk Türk bayrağını çekmişti. 
 
Belediye'den yapılan açıklamaya göre, İzmir ’in düşman işgalinden kurtuluşunun 90. yıldönümü Karşıyaka Belediyesi’nin düzenlediği görkemli etkinlikle kutlanacak. “Karşıyaka Cumhuriyeti’ne Sahip Çıkıyor” etkinlik dizisinin ikinci ayağı olan kutlama 8 Eylül akşamı gerçekleştirilecek. 90 yıl önce Karşıyaka’ya ilk giren 14. Süvari Tümeni’nin temsili olarak yeniden karşılanacağı etkinlik, Fener Alayı ile devam edecek. Kutlama, Karşıyaka sahilindeki görkemli hava fişek gösterisi ile sona erecek. 
 
AFİŞ DE BASTIRDI
 
Tüm Karşıyakalıları 90 yıl önceki coşkuyla Türk Ordusu’nu karşılamaya davet eden Belediye Başkanı Cevat Durak, “İçinden geçmekte olduğumuz süreç Kurtuluş Savaşı’nda atalarımızın taşıdığı ruhun yeniden canlanmasını gerekli kılıyor. Ülkemize başta terör olmak üzere yaşatılan tüm acılara inat; birlik ve beraberliğimize zarar vermek isteyenlerin karşısında tek ses, tek yürek olmalıyız. Ulusal Bayramlarımız bu duygunun yeniden şekilleneceği en iyi yerledir. Karşıyaka Belediyesi olarak, bu ruhu canlı tutma sorumluluğumuzu 8 Eylül’deki etkinliğimizle bir kez daha yerine getirmiş olacağız” dedi. 
 
ZEYBEK OYNANACAK
 
8 Eylül Cumartesi günü, Türk Ordusu’nun 90 yıl önce Karşıyaka’ya girdiği Ordu Caddesi’nde bulunan Kadızade Zühtü Işıl Anıtı önündeki kutlama saat 21.00’de başlayacak. 9 Eylül 1922’de 14. Süvari Tümeni’nin Albay Mehmet Suphi Bey komutasında Karşıyaka’ya girişinin dramatize edileceği gösterinin ardındaN, Karşıyaka Belediyesi Halk Dansları Topluluğu ile Menemen Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunları Topluluğu birlikte zeybek oynayacak. Etkinliğin ardından düzenlenen fener alayı Ordu Caddesi’nden Karşıyaka Sahili’ne kadar yürüyecek. Gece, denizden yapılacak hava fişek gösterisi ile sona erecek. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com