İzmir'de Roketsan tedarikçi günleri

İzmirde Roketsan tedarikçi günleri
EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Yorgancılar: “İzmir’in tramvay projesine İzmirli firmaların katkı sağlaması için bir kümelenme oluşturacağız”

İZMİR (AA) - Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, İzmir’deki tramvay projesine İzmirli firmaların da katkı verebilmesi için kümelenme oluşturacaklarını söyledi.

İzmirli sanayicilerin üretim kalite ve standartlarını yükselterek savunma sanayinden daha fazla pay almalarını sağlamak ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin modernizasyon çalışmalarına yerli üretimle katkıda bulunma hedefi çerçevesinde, Roketsan’ın ihtiyaç duyduğu malzemelerin tanıtımı amacıyla bir toplantı düzenlendi.

EBSO meclis salonunda oda üyesi firmalardan temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen toplantının açılışında konuşan EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Yorgancılar, geçmişte TSK’nın çeşitli malzeme ihtiyaçlarının tespiti için düzenledikleri sergiler sonrası İzmirli firmaların savunma sanayisindeki paylarını artırdığına dikkati çekti.

Bu alanda büyüyebilmek için sabır ve yüksek kalitede üretimin şart olduğuna işaret eden Yorgancılar, Roketsan’ın geldiği noktanın Türk savunma sanayi açısından gurur verici olduğunu ifade etti.

Roketsan Yönetim Kurulu Başkanı emekli Korgeneral Eyüp Kaptan ile yaptıkları görüşmede İzmirli firmaların savunma sanayinde daha fazla yer alabilmesi için destek istediklerini, kendisinin talimatıyla tedarikçi gününün organize edildiğini kaydeden Yorgancılar, bugün sanayicilerin Roketsan’ın tedarik ettiği malzemelerin numunelerini görerek mühendislerle görüşme fırsatı bulacağını bildirdi.

Savunma sanayinin yanı sıra raylı sistem projelerinde de İzmirli ve Egeli sanayicinin katkısını artırmak istediklerini dile getiren Yorgancılar, "İzmir’in tramvay ihalesini Bursa’daki bir firma kazandı. Firma ile görüştük. İzmir’in tramvay projesine İzmirli firmaların katkı sağlaması için bir kümelenme oluşturacağız" dedi.

Roketsan Tedarikten Sorumlu İç Denetleme ve Düzenleme Başkanı Ali Şarlak ise 64 özel projeyi yürüten şirketin yıllık 600 milyon liralık 12 bin kalem ürün satın aldığını, bunun yüzde 60’ının yurt içinden karşılandığını, iç piyasa oranının giderek arttığını ifade etti.

AB’nin Türk sanayisinin dinamizminden korktuğunu, bu nedenle üyelik müzakereleri sürecinde kamu alımlarıyla ilgili fasılların geçmediğini savunan Şarlak, Roketsan’ın dünyadaki benzerlerine göre üretim kalitesi açısından çok iyi seviyede olduğunu kaydetti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com