İzmir'deki cezaevi müdürüne silahlı saldırı davasında karar

İzmirdeki cezaevi müdürüne silahlı saldırı davasında karar
İzmir 1 No'lu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nun eski müdürü Ayhan Çapacı'nın silahlı saldırıya uğraması olayının azmettiricisi olduğu iddia edilen Alaettin Çakıcı'nın da aralarında bulunduğu 4 kişinin yargılanmasına devam edildi

İZMİR (AA) - İzmir 1 No'lu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nun eski müdürü Ayhan Çapacı'ya silahlı saldırıda bulunulmasıyla ilgili görülen davada, Alaettin Çakıcı ve yeğeni Adem Çakıcı'ya "tehdit" suçundan 10 ay, avukat Mehmet Barış Yaya "kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan 13 yıl 4 ay, Ferhat Oto ise 6 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. 

İzmir 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, "yerine getirdiği görev nedeniyle kişiyi tasarlayarak kasten öldürmeye azmettirme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet ve tehdit suçundan 3 yıla kadar hapis cezası istenen başka suçlardan hükümlü sanıklar Alaettin Çakıcı ve yeğeni Adem Çakıcı ile "yerine getirdiği görev nedeniyle kişiyi tasarlayarak kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen tutuklu sanık avukat Mehmet Barış Yaya, tutuksuz sanık Ferhat Oto ile avukatları katıldı.

Kırıkkale F Tipi Cezaevinden güvenlik önlemleri altında uçakla İzmir'e getirilen sanık Çakıcı'nın, duruşma salonuna getirildiği sırada bazı izleyicilerin ayağa kalktığı gözlendi.

Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı karar duruşmasında, sanıklar ve avukatları beraat taleplerini yineledi.

Mahkeme heyeti, başka suçtan hükümlü Alaettin Çakıcı ve Adem Çakıcı için "öldürmeye azmettirme" suçundan beraat, "tehdit" suçundan ise 1 yıl hapis cezası verdi, bu cezayı da duruşmalardaki iyi hallerini göz önünde tutarak 10 aya indirdi.

Sanık avukat Mehmet Barış Yaya'nın "kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldığını açıklayan heyet, suçun teşebbüs aşamasında kalması, oluşan zarar ve iyi hali değerlendirmesini göz önüne alarak cezanın 13 yıl 4 aya düşürüldüğünü bildirdi. Mahkeme heyeti, "kasten öldürmeye teşebbüs suçuna yardım"dan ağırlaştırılmış müebbet verdiği sanık Ferhat Oto'nun cezasını da 6 yıl 8 aya düşürdü.

Heyet, firari sanık Ömer Faruk Çiçek'in yakalama kararının devamına ve dosyasının ayrılmasına karar verdi.

- Olayın geçmişi

İzmir 1 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Ayhan Çapacı, 25 Mayıs 2013 günü cezaevi kampüsü içinde bulunan lojmana doğru giderken kimliği belirsiz kişilerin otomobilden ateş açması sonucu elinden yaralanmıştı.

Saldırıyı gerçekleştirdiği iddiasıyla Ferhat Oto yakalanmış, hakkında yakalama kararı çıkarılan Çakıcı'nın eski avukatı Mehmet Barış Yaya da daha sonra gözaltına alınmıştı. 

Olaydan sonra Alaettin Çakıcı önce Adana F Tipi Cezaevi’ne ardından Kırıkkale F Tipi Cezaevine sevk edilmiş, 1 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Ayhan Çapacı da Ankara Eğitim Merkezi'ne öğretim görevlisi olarak tayin edilmişti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com