İzmir'deki cinayet davası

İzmirdeki cinayet davası
Aydın'da yaşayan “kanlılarını” öldürmek için bir sosyal paylaşım sitesinde kadın profili oluşturarak İzmir'de randevu ayarlayıp, buluşma yerine çarşaf giyip gelerek, Sinan Akyay'ı öldüren iki sanığa müebbet hapis cezası verildi

İZMİR (AA) - Aydın'da yaşayan “kanlılarını” öldürmek için bir sosyal paylaşım sitesinde kadın profili oluşturarak İzmir'de randevu ayarlayıp, buluşma yerine çarşaf giyip gelerek, buluştukları Sinan Akyay'ı öldüren iki sanığa müebbet hapis cezası verildi

İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, Sinan Akyay'ı “tasarlayarak öldürmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılanan tutuklu sanıklar Ömer K, Ramazan K, avukatları, tutuksuz sanıklar Gürsel S, Ramazan K, Mehmet Emin K, Ömer K'nın avukatları Tuğrul Gündüz ile Güngör Tosunoğlu, Birsen Çelik, Ufuk Mansuroğlu ve Arman Altunkaya katıldı.

Cumhuriyet Savcısı Eren Yenice, esas hakkındaki mütalaasında, sanıklar Gürsel S. ve Cevdet K'ye “suçluyu kayırma” suçundan 5'er yıl hapis cezası, sanıklar Ramazan K. ve Ömer K'ye “tasarlayarak adam öldürmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, ayrıca Ömer K'ye ruhsatsız silah bulundurma suçundan 2 yıl, hapis cezası verilmesini talep etti.

Sanık Gürsel S, esas hakkındaki savunmasında, daha önceki savunmalarını tekrar ettiğini belirterek, ceza verilmesi halinde hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasını istedi. 

Sanık Ramazan K'nin avukatları Güngör Tosunoğlu ve Tuğrul Gündüz, müvekkilin suça katıldığına dair hiçbir delil olmadığını savundukları müvekkilinin, sanık Mehmet Emin K'nin suç işlemesine engel olmak amacıyla geldiğini belirterek, beraatini talep etti.

Sanık Ömer K'nin avukatı Ufuk Mansuroğlu ise, müvekkilinin 7 ay içinde önce annesini sonra ağabeyini ve babasını kaybettiğini, bu yüzden psikolojik sorunlar yaşadığını, ancak hiçbir zaman maktul Sinan Akyay'ı öldürmeyi düşünmediğini, çünkü Sinan Akyay'la çocukluk arkadaşı ve uzaktan akraba olduklarını söyledi.

Daha önce Muş'ta işlenmiş başka bir cinayet olayı sonrasında, ölen tarafın yakınlarının cinayeti Sinan Akyay'ın işlediğini iddia ettiğini, ölenin akrabası Mehmet Emin K. ile Sinan Akyay arasında gerginlik yaşandığını, ailelerin araya girerek kendilerini barıştırdıklarını ancak bu barışmanın geçici olduğunu anlatan avukat Mansuroğlu, sanık Mehmet Emin K'nın bu yaşananlar yüzünden Sinan Akyay'a karşı husumet beslediğini, temmuz 2012'de İzmir'e geldiğinde “Eda” takma adını kullanarak Akyay ile bir sosyal paylaşım sitesinde mesajlaştığını, amacının Sinan Akyay'ı öldürmek olduğunu ancak müvekkilinin asla böyle bir amacının bulunmadığını ifade ederek, Ömer K'nin istedi.

Mahkeme heyeti, sanıklar Ömer K. ve Ramazan K'nin “tasarlayarak insan öldürmek” suçundan önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, ardından iyi hal ve pişmanlık indirimi yaparak müebbet hapis cezası verdi.

Sanık Gürsel Sönmez'e “sabit olan suçluyu kayırma suçu”ndan 5 ay hapis cezası vererek hükmün açıklanmasını geri bırakan mahkeme heyeti, sanıklar Mehmet Emin K, Mehmet Salih K. ve Nevzat K. haklarındaki “kamu davasının tefriki ile başka bir esasa kaydı yapılarak o esas üzerinden duruşmalara devam olunmasına ve sanıkların yakalanmalarının beklenmesine” karar verdi.

Sanık avukatı Ufuk Mansuroğlu, duruşma sonrasında yaptığı açıklamada, “Kararı tasarlamanın tüm sanıklarla bağlantıları bulunmamasına rağmen yansıtılması ve olayın asli faili ile müşterek faili arasında ayrım yapılmaması nedeniyle temyiz edeceğiz. Ayrıca olayın esas sebebi sanıklardan müvekkil Ömer K'nin ağabeyi olan Şakir K'nin Muş ilinde başından vurularak öldürülmesi olmasına rağmen, mahkemenin haksız tahrik uygulamaması da ayrıca temyiz sebebimiz olacaktır” dedi.

-Olay

3 Temmuz 2012'de, İzmir Işıkkent Mezarlığı karşısında çarşaf giymiş iki kişi, yanlarına gelen 25 yaşındaki Sinan Akyay'ı yaşanan kovalamacanın ardından sığındığı lojistik firmasının garajında öldürmüş, kaçan Ramazan K. ve amcasının oğlu Ömer K. polisin takibi sonucu yakalanmıştı.

Sinan Akyay ve ailesinin, 2011 yılının mayıs ayında Muş'un Güzeltepe Köyünde yaşanan bir cinayet sonrasında, olası bir kan davasından kaçarak Aydın'a yerleştiği ortaya çıkmıştı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com