İzmir'deki römorkör kazası

İzmirdeki römorkör kazası
"TCG Değirmendere" römorkörünün denize indirilirken yan yatması sonucu meydana gelen kazada yaşamını yitiren 2 işçinin aileleri, Milli Savunma Bakanlığı'ndan tazminat talep etti

İZMİR (AA) -  İzmir'de "TCG Değirmendere" römorkörünün denize indirilirken yan yatması sonucu meydana gelen kazada yaşamını yitiren 2 işçinin aileleri, Milli Savunma Bakanlığı'ndan tazminat talep etti.

Karşıyaka Alaybey Tersanesi'nde, geçen yıl 23 Aralık'ta meydana gelen kazada, "TCG Değirmendere" römorkörünün bakım havuzundan denize indirilirken yan yatması sonucu şehit olan 2 işçinin yakınları, avukatları aracılığıyla Karşıyaka 1. ve 4. İş Mahkemesi'ne başvurdu.

Milli Savunma Bakanlığı hakkında tazminat davası açılması için dilekçe sunan Ercan Biçer'in ailesi 462 bin lira, Cafer Kırbaş'ın yakınları da 709 bin 500 lira maddi tazminat talebinde bulundu. 

 Kazada yaşamını yitiren işçi ailelerin avukatlığını üstlenen Erol Özcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, söz konusu kazanın mesai saatleri içerisinde, iş başındayken meydana geldiğini, bu nedenle buradaki kusurlunun işveren konumundaki Milli Savunma Bakanlığı'na ait olduğunu öne sürdü.

 İşverenin, iş sağlığı ve güvenliği konusunda her türlü tedbiri almakla yükümlü olduğunu ifade eden Özcan, "Burada ciddi kusur gözlenmektedir. Aileler, yakınlarının kusur sonucu ölümü nedeniyle desteklerinden yoksun kalmışlardır. Zararın karşılanmasını istemektedirler" diye konuştu.

Özcan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu konularda işverenlerin daha duyarlı olup, gerekli iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerini almalarında kendilerinin de yararı vardır. Zira olan bir iş kazasında maddi ve manevi tazminatın yanında işgücü kaybıyla birlikte iş yerinde çalışanların motivasyonları da kaybolmaktadır.  Bu davadaki miktarlar fazlaya ilişkin haklar saklı tutularak açılmıştır. Gerçek zarar tespit edilince, ki esas kısım o zaman olacaktır, onu da talep edeceğiz."

İzmir Tersanesi'nde bakım ve onarım çalışmaları sonrası havuzdan denize indirildiği sırada yan yatan "TCG Değirmendere" römorköründe 8 asker ve 2 işçi şehit olmuş, 17 kişi yaralanmıştı. Römorkör, Gölcük Tersanesi Komutanlığı'ndan 600 tonluk vincin gelmesiyle 13 Ocak'ta başlayan çalışmalar sonucunda eski konumuna getirilmiş, çekici teknelerin yardımıyla denizde yüzdürülerek tersanedeki iskeleye çekilmişti. Olay sonrası askeri savcılık soruşturma başlatmıştı.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com