İzmir'e getirilen Libyalılar Erdoğan'a teşekkür etti

İzmir'e getirilen Libyalılar Erdoğan'a teşekkür etti
Libya'dan getirilen 40 yaralı ve 18 refakatçisi askeri uçakla İzmir'e getirilerek tedavi altına alındı.

Hastaneye getirilen Libyalılar ve refakatçileri, Türkiye'ye ve teşekkür etti.

40 YARALI DAHA GETİRİLDİ

Geçtiğimiz Nisan ayında feribotla 487 Libyalı yaralının İzmir'e getirilerek tedavi ettirilmesinin ardından Libya'dan yaralı tahliyesi devam ediyor. Bugün akşam ise 40 Libyalı yaralı ve 18 refakatçisi, tedavileri yapılmak üzere Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait kargo uçağıyla Bingazi Havalimanı'ndan alınarak İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na getirildi. Yaralı ve refakatçileri ambulanslarla Tepecik Eğitim Araştırma, Atatürk Eğitim Araştırma, Bozyaka Eğitim Araştırma, Alsancak Devlet, Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları hastanelerine sevk edildi. Libya'dan gelen yaralılar ambulanslardan inerken hem 'tekbir' getirdi hem de zor günlerinde yanlarında olan Türkiye'ye teşekkür etti. Yaralılar ve refakatçileri, "Kardeş ülke Türkiye'ye ve Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'a şükran borçluyuz. Her zaman bizim yanımızda oldu." dedi.

Havalimanı askeri kısmı önünde basına açıklama yapan İzmir Vali Yardımcısı İbrahim Ballı, Bingazi'den 40 yaralı ve 18 refakatçinin İzmir'e geldiğini söyledi. Ballı, hastaların, durumlarına ve hastanelerin uzmanlık alanına göre farklı sağlık kuruluşlarına sevk edildiğini belirterek, ''Atatürk'e 9, Tepecik'e 9, Göğüs Hastanesi'ne 6, Alsancak'a 10, Bozyaka'ya 6 hastamız gidiyor. Arkadaşlarımız programını yaptı'' dedi.

AĞIR VAKA YOK

Yaralılar arasında çok ağır vaka olmadığını dile getiren İzmir İl Sağlık Müdürü Mehmet Özkan, "Tabi bunlar ilk izlenimlerimiz. 16'sı sedyeyle geldi. Ateşli silahla yaralanma vakaları var. Hastalığın derecesine göre tedavi uygulanacak." dedi.
Özkan sözlerine şöyle devam etti: "Yaralılar ilimizdeki 5 hastaneye sevk edildi. Kalacakları yer belli, bir arada, nitelikli odalarda kalabilecekleri alanlar tahsis edildi. Onları kendi vatandaşlarımız gibi görüyoruz. En iyi şekilde bakıp tedavi ederek mümkün olan en kısa sürede sağlıklı olarak ülkelerine dönmelerini sağlayacağız"
Yaralılarla birlikte Türkiye'ye gelen Libyalı yetkili Mahmud Farag Burzeize de kendilerini Türkiye'de evlerinde gibi hissetliklerini belirtti. Burzeize şunları söyledi: "Türkiye ve Başbakanınız Erdoğan, gerçekten dostumuz olduğunu bize her zaman gösterdi. Yaralılarımızı tedavi için ülkenize getirdiniz, çoğu sağlığına kavuşup döndü. Burada kendimizi evimizde gibi hissettik. Çok iyi şekilde karşılandık ve yaralılarımıza hemen gerekli tıbbi müdahaleler yapıldı. Zor günümüzde yanımızda olan siz kardeşlerimize çok teşekkür ediyoruz. Türkiye, özgür Libya'nın örnek alacağı çok büyük bir ülke olduğunu bir kez daha gösterdi. Libya Türkiye'dir, Türkiye'de Libya'dır"
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com