İzmir'e haremlik - selamlık yurt

İzmir'e haremlik - selamlık yurt
KYK'nin yeni haremlik - selamlık yurt uygulaması Türkiye'nin aydınlık kenti İzmir'de başladı.
Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (YURTKUR), ülke genelindeki karma öğrenci yurtlarının kız ve erkek yurduna dönüştürülmesi için düğmeye bastı.
 
Dönüşüm Ege Üniversitesi yerleşkesinde bulunan yurtlardan başladı. Ege Üniversitesi’nin Bornova’daki yerleşkesinde bulunan Kredi Yurtlar Kurumu’na ait 7 bin kişilik öğrenci yurdundaki erkek öğrencilerin 2 Eylül’den itibaren Buca, Çiğli ve İnciraltı’ndaki yurtlara kaydırılacağı, EÜ yerleşkesindeki 12 bloktan oluşan yurdun ise sadece kız öğrenci yurdu olarak kullanılacağı öğrenildi. Böylece EÜ yerleşkesinde bulunan bloklar “tamamen kız öğrenciler” için, İnciraltı, Buca ve Çiğli’deki bloklar ise “tamamen erkek öğrenciler” için hizmet verecek.
 
DÖNÜŞÜM İÇİN DÜĞMEYE BASILDI
 
YURTKUR bölge müdürlüklerine gönderilen ve “yurt kapasite düzenlemeleri” konulu talimatta, karma öğrenci yurtları, erkek yurdu ve kız yurdu olarak yeniden düzenlenirken, bazı yurtların da yatak kapasiteleri artırıldı. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun karma öğrenci yurdu binalarındaki harem selamlık dönüşüm için çalışma başlattığı ise daha önce duyurulmuştu. Talimatta, hangi karma yurtların tamamen kız veya tamamen erkek yurdu olarak hizmet vereceğinin listesinin yer aldığı görüldü.
 
ADT’DEN TEPKİ
 
EÜ Atatürkçü Düşünce Topluluğu Başkanı Doğan Başaran, YURT’a yaptığı açıklamada, “Ege Üniversitesi, AKP’nin gerici uygulamalarının odağı haline getirilmek isteniyor. Bunlar herhalde Ege Üniversitesi’ni pilot seçti. YURTKUR’un düğmeye bastığını, öğrenci yurtlarında harem-selamlık uygulamasının başlayacağını biliyorduk ama bu uygulamanın Ege Üniversitesi’nden başlayacağını bilmiyorduk” dedi. EÜ Atatürkçü Düşünce Topluluğu olarak, kamusal alandaki bu dinsel dönüşümün karşısında yer alacaklarını belirten Başaran, “Okullar açıldığında da her türlü gerici dönüşüme karşı mücadelemizi sürdüreceğiz” diye konuştu. İnciraltı, Buca ve Çiğli’den bir öğrencinin Bornova’ya ulaşmasının çok zor olduğunu da hatırlatan Başaran, “İzmir trafiğinde, kış şartlarında öğrencilerin 2-3 saatleri yollarda geçecek, harem-selamlık uygulamak adına öğrencilerin eğitim hayatıyla oynuyorlar” dedi.(SBK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com