İzmir'i Ağızlarına Almasınlar!

İzmir'i Ağızlarına Almasınlar!
AK Parti İle CHP arasındaki İzmir tartışmasına CHP Genel Sekreteri Suheyl Batum'dan cevap geldi...

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik'in İzmir'de yaptığı bir konuşmada, “İzmir burnu akmış, kir pas içinde çocuk gibi. İzmir'de bir şeye engel olma zihniyeti, çözümün bir parçası olmaktan daha öne geçiyor” sözlerine muhalefetten tepki geldi. Asteğmen Kubilay'ın şehit edilişinin 80. yıldönümü dolayısıyla İzmir'in Menemen ilçesindeki törene katılan CHP Genel Sekreteri Süheyl Batum, “İzmir'i ağızlarına almasınlar” dedi. İşte muhalefetin tepkisi...

CHP Genel Sekreteri Süheyl Batum: Bu sözler, bir projenin parçası. Propagandadan sorumlu genel başkan yardımcısı olduğu için açıklamalar yapması doğal. Merkezi hükümet İstanbul'a, Ankara'ya destek olma kararı veriyor fakat İzmir'i dışarıda bırakıyor. Şimdi Hüseyin Çelik'in her söylemini bununla değerlendirin. Hükümetin belediyeye bakışına, halka bakışına, konuşmalarına bakın, İzmir'e söylediği laflara bakın. Demokrasinin en temel uzantılarından birisi halkın yerel yönetime katılması, yerel yönetimlerin de ülke yönetimine katılmasıdır. Zaten hükümetin, çıkardığı yasayla yerel yönetimlere bakışı ortadaydı. Metro ve teleferik ihalelerinin iptali, İzmir'e bakışını çok açık göstermektedir. İzmir'e gavur diyen bir anlayıştan başka bir şey beklenmez.

CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin: İzmir, 8 yıllık AKP iktidarında tümüyle kendi kaynaklarıyla hizmet etmeye çalışıyor. Merkezi hükümet İzmir'e, Başbakan'ın kendi deyişiyle Allah'ın tek kuruşu yardım yapmıyor. Yapmadığı gibi hizmetleri engellemek için her yola başvuruyor. Bakanlığı'na verildi. İzmir'in metro talepleri karşılanmadı.

MHP İzmir Milletvekili Kenan Tanrıkulu: Burada iki olay var: İlki Çelik şantaj yapıyor; 'Bize oy verin size hizmet getirelim' diyerek, aba altından sopa gösteriyor. İkincisi ise İzmir'deki yerel yönetim beceriksiz ve basiretsiz. Hükümetin İzmirli iki bakanı var. Onlar da İzmir'in bütçeden gerekli payı almamasından sorumludurlar.

NE DEMİŞTİ?

Çelik'in tartışma yaratan sözleri şöyle: İzmir pırıl pırıl nur topu gibi bir çocuk ama burna akmış kir pas içinde. Yüzünü, gözünü temizlediğiniz zaman güzelliği ortaya çıkar. İzmir dört tekerine fren takılmış araba.

Kocaoğlu: Teşekkür beklerdim

İzmİr Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu: Sayın Çelik'e verilecek en kestirme yanıt Milli Eğitim Bakanlığı döneminde bu eli yüzü kirli kent ve onun belediyesi 20 milyon TL üzerinde para harcayarak 500'den fazla okulun her türlü ihtiyacını giderdi. Elini yüzünü temizledi. Çelik'in bunu çok iyi bilmesi lazım. Milli Eğitim'e yaptığımız bu hizmetlerden dolayı teşekkür etmesini beklerdim.

Yöneticileri kastetti

Çelik'in sözlerini İzmirli işadamlarının kimi hak verdi, kimi de eleştirdi.

İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş: İzmir'de neden gecekondu var? İnsanlar o gecekonduyu yapmaya neden İzmir'e gelmiş? Tabii ki aş olduğu ve iş olduğu için gelmiş. Niye Konya'da yapmamış. Çünkü Konya'da iş yoktu, aş yoktu. Konyalılar buraya geliyor. Bu bizim zenginliğimiz.

Çelik'i havalimanından alan AK Partili işadamı Ömer Kaplan: Çelik yol boyunca gecekonduları gösterdi. Bir şu kente bak bir de Ankara'ya, Kayseri'ye, Gaziantep'e bak. Bu kent bu kadar geri nasıl kalmış' dedi.

İşadamı Oğuz Tatış: İzmir son yıllarda Ankara tarafından unutulmuş bir havaya büründü. Bu üzücüdür. Biz İzmir olarak ödediğimiz verginin karşılığını almak istiyoruz.

'BEN AYI GÖSTERİYORUM ONLAR PARMAĞIMA BAKIYOR'

AK Parti Genel Başkan yardımcısı Hüseyin Çelik, dün (çarşamba) akşam Ege Sanayi ve İşadamları Derneği'nin konuğu olarak geldiği İzmir'de, kent hakkında yaptığı çarpıcı açıklamalar yankı buldu. Sözleri, işdünyası, STK'lar ve vatandaşlar tarafından tepki gören Çelik, CNN Türk'e telefon bağlantısı ile katılarak, şu açıklamalarda bulundu:

“İzmir dört tekerine fren takılmış araba dedim. Sözlerime 'İzmir pırıl pırıl nur topu gibi çocuklar olur ya' diyerek başladım İzmir'i pırıl pırıl çok güzel bir çocuğa benzettim. Ama çok güzel bir çocuk olmasına rağmen birçok güzelliği bünyesinde barındırmış olmasına rağmen büyük ve geniş bir potansiyele sahip olmasına rağmen bu potansiyelin hak ettiği ahengin olmadığını söyledim. Mahalli idare ile mülki idare, merkez idare arasında şehir ve stk arasında bu ahengi göremediğimi ifade ettim. Bunlar olması halinde İzmir'i sahip olduğu potansiyelin çok çok üzerine götüreceğini kastettim. İzmir bir sanayi, ticaret, turizm, tarım kentidir. Bu fazla özellikleri bünyesinde barındırıyor dedim. İzmir'in neredeyse yarısı gecekondularla sarılıdır. İzmir'deki mahalli idareler TOKİ ile diğer şehirlerde olduğu gibi olması gerektiği gibi bir işbirliği yapmış olsalardı İzmir'de bugün çok büyük mesafeler kat edilirdi. İzmir çok güzel bir şehir olmasına rağmen nur topu gibi bir çocuğa benzetiyorum alıp bağrınıza basarsınız diyorum. Bunun metroyla ne alakası var. Ben şahidim, merhum Ahmet Piriştina zamanında havalimanına Başbakan'ı yolcu etmek için gelmişti ve Başbakan'a dedi ki 'efendim metroyla ilgili olarak bir Hazine garantisi sorunumuz var. Hazine garantisi verilirse biz bu işi derhal bitiririz. Başbakan da ekonomiden sorumlu bakan arkadaşımıza talimat verdi ve 'Derhal garanti verin' dedi.

İzmir'de Ak Parti'ye yaptığı yatırımlar ortada. Bizim İzmir'e farklı bir gözle bakmamız mümkün değil. Akşam da sanayici ve işadamlarının kurduğu derneklerin stk'ların başkanlarından oluşan 25 kişiyle biraraya geldim. EXPO olmak üzere İzmir'in nelere kavuşması gerektiği konusunda üç saat beyin egzersizi yaptım. Bu yaptığımız konuşmalardan sanki İzmir'in aleyhine söylenmiş bir şeymiş gibi birileri bunu cımbızladığı zaman bunu ahlaki bulmam. İzmir yıllardır CHP'li belediyer tarafından idare ediliyor. Maalesef CHP'li belediyeler İzmir halkının ve İzmir'in hak ettiği hizmetleri sunamıyorlar. Bir bakıyorsunuz köprü çalışması yapılıyor, köprülü kavşak çalışması yapılıyor bir bakıyorsunuz bir mahkeme kararı orada cenaze gibi bekler.

İzmirliler neyi kastettiğimi çok iyi bilirler.
İzmir'in daha güzel olması lazım, marka şehir olması lazım. STK'lerle bunları konuştuk. Ama tabi şöyle bir atasözü var:

Ben parmağımla ayı gösterdiğim zaman ahmaklar parmağıma bakar. Ben ayı göstermeye çalışıyorum bazıları benim parmağıma bakmaya çalışıyor. Benim İzmir aleyhine birşey söylemem mümkün değil. Türkiye'nin 81 vilayetini çok seviyoruz. Ama bir yerde bir güzellik varsa başarı örneği ve öyküsü varsa diğer illerde de bu örnek olaylardan ders alınması için o ilin lehine söylenmiş sözlerdir. Hükümet'in istediği bazı şartlar var. İzmir Büyükşehir Belediyesi CHP'den olmasına rağmen İzmir bizimdir İzmir Türkiye'dir.

İzmir Türkiye'nin çok önemli bir parçasıdır ve bizim İzmir'in potansiyelini tüm dünyaya açmamız lazım. O açıdan merkezi hükümetle sağlıklı diyaloglar kurulması halinde İzmir Büyakşehir Belediyesi'nin bize bir adım atması halinde biz beş adım atarız, o tarafa doğru. CHP yıllardır yerelde iktidarda olmasına rağmen mezaretlere sığınarak maalesef İzmir'i bu halde bırakmıştır. Ben de diyorum ki hiçbir mazeret başarının yerini tutmaz. İktidar kim olursa olsun mahalli idare kim olursa olsun mahalli idare ile merkezi yönetim arasında ciddi bir diyalog olması lazım. Eğer uzatıldığı zaman o elin tutulması lazım. Ama sıkılmış yumruklanla kimse el tutuşamaz.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com