İzmir'in simgesi saat sulesinden hırsızlık

İzmir'in simgesi saat sulesinden hırsızlık
İzmir'in simgesi, tarihi Saat Kulesi'nden hırsızlık yapıldı. Kulenin altında çeşmeler bulunan, mızrak ucuna benzeyen "alem" adı verilen bakırdan yapılmış 3 tarihi figür çalındı.
Polislerin "kulenin sahibinin başvuru yapması gerektiğini" söyleyerek başvuruyu kabul etmediği iddia edildi.
 
Hırsızlık, dün gece, Maliye Hazinesi'ne ait, Büyükşehir Belediyesi tarafından bakım, onarım ve temizliği üstlenilen Tarihi Saat Kulesi'nin saat mekanizmasının kurulması sırasında fark edildi.

Kulenin altında çeşmeler bulunan, dörtbir yanındaki kubbelerin üzerindeki mızrak ucuna benzeyen "alem" adı verilen bakırdan yapılmış 3 tarihi figür çalındı.

Bakım ihalesini kazanan ve her 6 günde bir saati kuran saat firması yetkilisi, İzmir Saat Kulesi'ne birilerinin girdiğini farketti.

"KULENİN SAHİBİ GELSİN" İDDİASI
 
Belediye yetkililerine haber verildi. Kubbelerin üzerindeki bakır alemlerin çalındığını belirleyen belediye yetkilileri, Kemeraltı Polis Karakolu'na durumu bildirdi.

Ancak, Karakol yetkililerinin belediye görevlilerine, Tarihi Saat Kulesi'nin sahibinin başvuru yapması gerektiğini söyleyerek, başvuruyu almadığı öne sürüldü.
 
Belediye yetkilileri, bu sabah yeniden Kemeraltı Polis Karakolu'na giderek Tarihi Saat Kulesi'nin mülkiyetinin Maliye Hazinesi'ne ait olduğunu bildirdi.

Bunun üzerine Valiliğin de devreye girmesiyle karakol görevlileri ve İzmir Emniyeti Hırsızlık Büro Amirliği ile Olay Yeri İnceleme Şubesi ekipleri Kule'de delil topladı, parmak izi incelemesi yapıldı.

Polis yetkilileri demir kapıda zorlama olmadığını, bölgedeki güvenlik kameralarının inceleneceğini söyledi.
 
ATEŞ İZLERİ VE BİRA ŞİŞESİ BULUNDU
 
İzmir Saat Kulesi etrafında 4 kule bulunduğunu, bunlardan birindeki bakır alemin 2007 yılından beri yerinde olmadığını belirten yetkililer, diğer 3 kuledeki alemlerin çalındığı, bu sırada kubbelerde hasar meydana geldiği bilgisini verdi.

Polis ayrıca, kule içinde gazate kağıtlarıyla ateş yakıldığını da belirledi. Ayrıca bira şişesi de bulundu.
 
Öte yandan İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarihsel Çevre ve Kültür Varlıkları Şube Müdürlüğü'nün yaklaşık 1.5 yıl önce Saat Kulesi'nin bakım ve onarımını yapmak amacıyla Vakıflar Bölge Müdürlüğü'ne müracaat ettiği öğrenildi.
 
KULE 25 METRE BOYUNDA
 
Osmanlı padişahlarından II. Abdülhamit'in tahta çıkışının 25'inci yılı nedeniyle 1901'de, Sadrazam Mehmet Said Paşa tarafından Alman Konsolosluk binasını da inşa eden mimara yaptırılan İzmir Saat Kulesi, 25 metre boyunda.

Dört tarafında çeşmeler bulunan kulenin saati, Alman İmparatoru II. Wilhelm tarafından armağan edildi. Saat kurulduğu günden bu yana yalnızca bir kere durdu. 5.2 büyüklüğündeki 1974 İzmir Depremi sırasında hasar alan kulenin saat kadranları üzerindeki son kat yıkıldı ve depremin oluş saati olan 02.04'te durdu. İki yıl içerisinde kule onarıldı ve saat tekrar çalışır duruma getirildi. Kulenin üzerindeki Osmanlı tuğrası ve Osmanlı'ya ait işaretler daha sonra kaldırıldı. (SNK)
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com