İzmir'in tarihi davası başladı!

İzmir'in tarihi davası başladı!
İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne yönelik operasyonlar kapsamında haklarında dava açılan, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun da aralarında bulunduğu 130 sanığın yargılanmasına başlandı.

Duruşmanın yapıldığı Bayraklı Adliyesi'ne çıkarma yapan CHP'lilerden Grup Başkanvekili Muharrem İnce, "Her ampulün bir ömrü vardır. Bu ampulün ömrü dolmak üzeredir. Zulüm ilelebet payidar olmaz. Bu zulüm sona erecektir. CHP direnmeye devam edecektir" dedi.

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN! 

Adliye önünde yaklaşık 10 bin kişi toplandı. Geçen yıl Mayıs ve Kasım aylarında polisin gerçekleştirdiği operasyonlarla ilgili, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun aralarında bulunduğu ikisi aranan, ikisi başka suçtan tutuklu olmak üzere toplam, 22'si tutuklu 130 sanığın yargılandığı dava, İzmir Özel Yetkili 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye başladı.

Mete Atilla Kırdar, Bahattin Yadoğlu'nun mağdur, Cevahir Cem Kiraz, Kazım Murat Aydın'ın müşteki olduğu, 10 gün sürecek davanın ilk duruşması nedeniyle polis yoğun güvenlik önlemleri alırken, protestoya gelen işçiler, sosyal tesisler tarafına, partililer ise C blok girişine yönlendirildi.

Her iki tarafta toplanan yaklaşık 10 bin kişi, protestolarıyla sloganlarıyla davaya yönelik tepkilerini dile getirdi. C Blok tarafından birinci kattaki duruşma salonuna çıkış merdivenleri ise, polis tarafından tutuldu ve duruşmayla ilgisi olmayanlar alınmadı.

Saat 09.00 sıralarında tutuklu sanıkların tümü yerlerini alırken, CHP'li miletvekilleri ile vekaleti bulunan avukatlar ve sanıkların birinci derece yakınları içeri alındı. Daha sonra da hazır bulunan tüm sanıklar, adları okunarak salona alındı.

CHP DİRENİŞİNE DEVAM EDECEK

Duruşma başlamadan önce adliyeye Sezgin Tanrıkulu, Gökhan Günaydın, Birgül Ayman Güler ve Alaatin Yüksel ile birlikte gelen Muharrem İnce, 'Burada sorgulanan İzmir belediyesinin yönetimi değildir. İzmir'in direniş gücü, boyun eğmemesi sorgulanıyor. Her ampulün bir ömrü vardır. Bu ampulun ömrü dolmak üzeredir. İzmir buna boyun eğmeyecektir. Başbakan zamanında 'CHP'li belediyeler, Alman vakıfları aracılığıyla PKK'ya para yardımında bulunuyor' dedi. Gensoru verdik. Gıkı çıkmadı. 'İftira atıyorsun' dedik. Ama o kaçtı, meclise gelemedi. CHP her zaman direnmeye devam edecektir. CHP'li belediyeler, iftira kampanyalarıyla karalanmak isteniyor. İzmir;'in hemen yanı başında Turgutlu Belediyesi'nde, Zeytinburnu'nda neler yaşandığını ortaya çıkardık, söyledik. Alımsız ihaleleri belirledik. Buna susan iktidar, CHP'li belediyelerden hıncını almak istiyor, pes ettirmek istiyor.

Meclis başkanı, Cumhurbaşkanı, Başbakan Recep Erdoğan'ın talimatlarıyla hareket edebilir. Yargıya diz çöktürülebilir. Ama CHP direnmeye devam edecektir. Bugün yaşadıklarımız tarihin gelişimine, bilime terstir. Zulüm ilelebet payidar olmaz. Bu zulüm sona erecektir
" dedi.

Gökhan Günaydın da, "2 Davanın ilk günündeyiz. Yargılanmaya çalışılan, İzmir ve sosyal belediyecilik anlayışıdır. Başkan'a 'niye süt portakal dağıttın' deniyor. Şimdi ise onlar yapacaklarını ilan ediyorlar. Müfettişler, her gün CHP'li belediyelerde suçlu aramaktadırlar. İzmir Büyükşehir Belediyesi de çalıştırılmak istenmiyor. Kentsel dönüşüm projelerinin bazılarına onay çıkmadı. İzmir halkı yargılanıyor. Ancak İzmir yalnız değil. Çağdaşlık, aydınlık isteyenler onun yanında. Burada yargılayanları tarih elbet yargılayacaktır. Polisiyle savcısıyla hakimiyle çeteleşmeye girenler bunun hesabını verecekler" dedi. Sezgin Tanrıkulu ise, "Her yerde' özel yetkili mahkemeler kaldırılsın' dedik. Biz, bu mahkemeleri Türkiye'nin yargı sisteminden çıkaracağız. İzmir halkıyla beraber sonuna kadar mücadele edeceğiz" dedi. Burada ilçe belediye başkanları da hazır bulundu.

CÜPPELİ, SİYAH PANKARTLI PROTESTO

Adliye girişine cüppeleri ve ellerindeki, üzerinde, 'Anayasaya aykırı mahkemeler kaldırılsın', 'Adalete uzanmayın çarpılırsınız', 'Hukuka uzanan eller kırılır', 'Süt'e su, altına bakır katabilirsiniz, ama adalet hiçbir katkı maddesi kabul etmez', 'Ne zulüm, ne merhamet sadece adalet' yazılı siyah pankartlarla gelen Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu da protestoda bulundu.

Grup adına açıklama yapan Avukat Özdemir Sökmen, "Bu dava sadece İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni değil kanımızca Türkiye'deki tüm yerel yönetimleri ilgilendirmektedir. Seçilmiş olan bir belediye başkanının çete reisi, örgüt lideri olduğu iddiası ile hakim karşısına çıkarılıyor olması, Türkiye'de belki de ilk kez gerçekleyen bir olay olup, tüm kamuoyunu ilgilendirmektedir. Özel yetkili mahkemelerin kurulmasıyla anayasamızda yer alan doğal hakim ilkesi ortadan kaldırılmıştır. Bu mahkemelerin mutlak surette kaldırılması, özel, genel mahkeme ayrımına son verilmesi gerekmektedir. Bu sebeplerle bugün başlayacak yargılamayı yapacak olan mahkemenin kanımızca böyle bir davaya bakmaya görevli olmadığına inanıyoruz" dedi.

İZDİHAM YAŞANDI

Saat 09.30 sıralarında ise, iddianamede birinci sanık olarak yer alan, hakkında 397 yıla kadar hapis cezası istenen tutuksuz sanık Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Bayraklı'daki adliyeye geldi.

Partililerin alkışları arasında, 'İzmir Azizdir, Aziz kalacak' sloganlarıyla karşılanan Kocaoğlu, buluştuğu Muharrem İnce ile adliyeye girdi. Başkan Kocaoğlu, adliyeye girerken izdiham yaşandı, kendisine sevgi gösterisinde bulunanlara el salladı ancak konuşmadı.

KİMLİK TESPİTİYLE BAŞLADI

Davanın ilk duruşması, sanıkların yerlerini alması ve kimlik tespitinin ardından başladı. Avukatlar ile mahkemenin, 324 sayfalık iddianamenin okunmaması konusunda uzlaştığı, ilk olarak Başkan Kocaoğlu'nun, 300 sayfayı bulan savunmasının alınmasının planlandığı bildirildi. Bu arada, bazı avukatlar da salonun dar olması nedeniyle içeri girememelerine tepki gösterdi. İzmir'de ilk defa sanık sayısı bakımından en kalabalık duruşmanın yapıldığı adliye çevresinde kuş uçurtulmazken, park yasakları da uygulandı. Bu arada, CHP İzmir milletvekili Alaatin Yüksel'in, "Yüzyılın savunmasını yapacağız" şeklindeki değerlendirmesi gibi CHP Genel Merkezi'nin talimatıyla karşılaştırmalı olarak toplu savunma yapılacağı dile getirildi.

MİTİNGE DÖNÜŞTÜ

Adliyenin sosyal tesisleri tarafında protesto için toplanan ve kentin çeşitli yerlerinden gelen, özellikle DİSK'e bağlı işçilerin bulunduğu grup, desteklerini mitinge çevirdi. 'İzmir Azizdir Aziz Kalacak' sloganları atıp Başkan Kocaoğlu'nun fotoğraflarının taşındığı gruplar adına yapılan açıklamalarda, siyasi olduğunu ileri sürdükleri davanın düşmesi, tutuklu sanıkların serbest bırakılmasını istedi.

Alana kurulan dev ekrandan da Başkan Kocaoğlu'nun önceden çekilmiş görüntüleri yayınlandı. Gruptakiler, yanlarından geçen cezaevi nakil araçlarındakilere de sevgi gösterisinde bulundu. (SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com