İzmirlileri sokağa dökmeyin!

İzmirlileri sokağa dökmeyin!
CHP İzmir milletvekilleri Gezi olayları sebebiyle gözaltına alınan kişilerin serbest kalması için çağrıda bulundu.

Gezi eylemlerinde en yüksek tutukluluk sayısının olduğu İzmir'de CHP Milletvekilleri Alaattin Yüksel, Mustafa Moroğlu ve Hülya Güven cezaevi ziyaretinde bulunup basın açıklaması yaptı.

İzmir 1 ve 2 No'lu F Tipi Cezaevi ve Şakran Cezaevi'nde ziyaretlerde bulunan heyetten Alaattin Yüksel şunları söyledi;

"Tutuklular cezaevine giderek onlarla görüştük. Savcılar tutuklanan kişilerin kamera ve fotoğraflarını bulduklarını söylüyor. Ama fotoğraflarda bu kişilerin yüzleri buzlanmış. Bu fotoğraflar önlerine atılarak suçlu oldukları söyleniyor. Milyonlarca insanın eylemini 50 masum insana yıkmak hukuki değildir. Tutuklananlar örgüt adına çalışmakla suçlanıyorlar. Örgütün çağrısına uydukları için tutuklandıkları söyleniyor. Örgüt 2-3 Haziran'da çağrı yapmış, çocukların fotoğrafları 1 Haziran'da çekilmiş. Çocukların daha önce katıldığı yasal olan DİSK eylemleri, 1 Mayıs faaliyetlerindeki fotoğrafları savcılık suç delili olarak kaydetmiş. Evlere yapılan baskınlarda alınan tişörtler de delil olmuş. Çocuklar 'Örgütün adını bilmiyoruz' diyor. Cezaevine atılmadan önce darp olayları olmuş. Kolu kırılanlar, gözü yaralananlar cezaevinde kalıyor. Birçoğu öğrenci. Sınavlara katılamadıkları için bir yılları kayıp. Çalışanlar işlerinden oldu."

İller arasında en çok tutuklunun İzmir'de bulunduğunu söyleyen heyet kamuoyunun büyük rahatsızlık duyduğunu ve serbedt bırakılmazlarsa insanların yeniden haklarını aramak için sokaklara çıkabileceğini söyledi. "Biz 50 çocuğumuzun bulunduğu ortamı aileleri ile kamuoyuna anlatacağız. İnsanları, yüz binleri sokağa dökmeyin. Bize göre suçları yok. Denetimli Serbestlik Yasası İstanbul'da uygulanıyor da İzmir'de neden uygulanmıyor? Yargılama tutuksuz olarak devam etmelidir. Biz, bunu sağlamanın yolunu meydanlarda aramak zorunda kalmayalım. Hükümet yargıyı yönlendirdiği için sandıkta alamadığı İzmir'i polis yargı ve baskılarla ele geçirmeye çalışmaktadır." diyen Yüksel konuşması boyunca Karşıyaka'da AKP binasını yakan 2 kişiyi haksız tutuklananlar içinde saymadı. (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com