İzmit'te Deprem Eğitim Akademisi kurulacak

İzmitte Deprem Eğitim Akademisi kurulacak
17 Ağustos 1999 Marmara depreminde büyük yıkımların yaşandığı Kocaeli'de Deprem Eğitim Akademisi ve kurtarma teknolojileri teknokenti kurulacak

 KOCAELİ (AA) - Marmara depreminde büyük yıkımların yaşandığı Kocaeli'de İzmit Belediyesi tarafından dünyanın en büyük Deprem Eğitim Akademisi (DEA) ve ilk kurtarma teknolojileri teknokenti kurulacak.

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, yaptığı açıklamada, Türkiye'de ve dünyada deprem eğitimiyle ilgili bir Deprem Eğitim Akademisi’ne ihtiyaç olduğunu söyledi.

Dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşanan depremlerde bu afetle ilgili bir çok tecrübe ve bilginin heba edildiğini anlatan Doğan, depremle alakalı somut bilgileri DEA'da toplayacaklarını kaydetti.

Doğan, birçok ülkede uzmanlarla görüşüp, Japon profesörlerle toplantı yaptıklarını belirterek, "Japonya Kobe'de bilim adamlarının çalışmalarını inceledik ve dünyada eğiticilerin eğitileceği bir merkeze ihtiyaç olduğunu saptadık. Dünyanın en iyi hocalarıyla birlikte gerçekleştireceğimiz Deprem Eğitim Akademisi'nde ister yurt genelinde, ister yurt dışından gelip eğitim almak isteyenlere uygulamalı deprem eğitimi verilecek. Bu tesiste, aynı zamanda teknopark şeklinde teknik donanımlar, korunma aynı zamanda fiziki tüm ihtiyaçlara cevap verecek üretim ve tanıtım çalışmaları yapılacak" diye konuştu.

Akademide verilecek eğitimlerle depremde insanların hayatlarını kurtarılmasına büyük katkı sağlanacağını ifade eden Doğan, projeyle bilim adına büyük bir hizmetin İzmit'te uygulanacağını söyledi.

- "Marmara'da deprem olacağı kaçınılmaz bir gerçek"

İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu da İzmit Belediyesi'nin bu projeyi gerçekleştirecek olmasının kendisini mutlu ettiğini belirterek, DEA'da ders vereceğini kaydetti.

"Marmara'da depremin olacağı kaçınılmaz bir gerçek" diyen Gündoğdu, "Hatta birkaç kez de tekrarlanması söz konusu. Yerel yönetim olarak bir belediyenin böyle bir proje için elini taşın altına atması her belediyeye örnek olacaktır. Deprem Eğitim Akademisi'nin Türkiye’de eşi benzeri yok. Üniversitelerimizde bazı akademik bölümler var fakat bu çapta bir kompleks hiçbir kurumda mevcut değil. Deprem ve afet bir kültür meselesidir. Kurulacak bu akademi ile deprem kültürünü tüm yurda anlatacağız. Ülkemizde deprem gerçeği ile karşı karşıyayız en az zararla çıkmak için Deprem Eğitim Akademisi gibi projeleri destekleyeceğiz"  ifadesini kullandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com