İZTO Başkanı Demirtaş:

İZTO Başkanı Demirtaş:
"Büyükşehir belediye başkanı kim olursa olsun İZTO olarak kendisine proje önerilerinde bulunacağız"

İZMİR (AA) - İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, seçilecek büyükşehir belediye başkanına proje önerilerinde bulunacaklarını bildirdi.

Ekrem Demirtaş, İZTO şubat ayı olağan meclis toplantısında, İzmir'de kruvaziyer turizminin son günlerde istenilen düzeyde olmadığını belirtti.

Kruvaziyer turizmin canlandırılmasında, İzmir Kalkınma Ajansının (İZKA) üzerine düşen yükümlülükleri yerine getirmediğini ileri süren Demirtaş, "Daha fazla turist çekmeliyiz. İZKA'nın turizm konusunda çalışması gerekiyor" dedi.

Demirtaş, Devlet Denetleme Kurulu raporlarında, kalkınma ajanslarının tek tipleştiğine işaret edildiğine değinerek, "Kalkınma ajansları için 'Özel yapılar olarak kurulmasına karşın merkezin, taşradaki kurumuna dönüşüyorlar. Bu konuda gerekli önlemlerin alınması gerekiyor' uyarısı var. Umarım, Kalkınma Bakanlığı da bu raporu okur" değerlendirmesinde bulundu.

Ekrem Demirtaş, AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Binali Yıldırım’ın açıkladığı bin 414 projeyle ilgili, "Bazı projeler anonim olabilir. Ancak yeni, oldukça ilginç ve değişik projeler var. Binali Yıldırım, ulaştırma ve iletişimden sorumlu eski bakan olmasının imkanlarını da kullanıyor. Çok güzel bir telefon uygulamasıyla projelere ulaşma imkanı da tanınmış" dedi.

Bütün siyasi partilere aynı mesafede olduklarına dikkati çeken Demirtaş, şunları kaydetti:

"Büyükşehir belediye başkanı kim olursa olsun İZTO olarak kendisine proje önerilerinde bulunacağız. İzmir'de, önümüzdeki 5 yılda 150 bin konut inşa edilebilmeli. Odamıza üye olan pek çok iş kolunun işlerini büyütebilmeleri için üretim, ticaret ve depolama alanları yok. Siteler oluşturulması için sanayi ve ticaret parselleri ve arsa üretilmeli. Yaş sebze ve meyve hali genişletilerek, modernize edilmeli. Balık hali, İzmir’e yakışacak şekilde deniz kıyısına taşınmalı, deniz, kültür ve turistik fonksiyonlarla birlikte cazibe merkezi haline getirilmeli. Agora-Kadifekale arasına teleferik kurulmalı, Agora’nın hemen üst kısmına, uygarlıklar müzesi yapılmalı. Yenişehir Ticaret Merkezi ve diğer tüm iş merkezi ile çarşıların altyapı ve ulaşım sorunları çözümlenmeli. Kemeraltı Çarşısı'nın, işporta, güvenlik ve otopark sorunları çözülmeli. Kemeraltı'nın bir bölümünün, Kapalıçarşı gibi üstü kapatılmalı. İzmir’de kent estetiğinin sağlanması açısından işgaliye, klima, tabela ve reklam kirliliğine son verilmeli. Diğer projelerin detaylarını da parti ayrımı gözetmeksizin herkesle paylaşmaya hazırız."

-Küresel piyasalar 

Demirtaş, dünya ekonomisinde, IMF'nin 2014 yılı için küresel ekonomik büyüme tahminlerini revize etmesiyle umutların tekrar yeşerdiğini ifade ederek, gelişmiş ülkelerin ekonomisindeki düzelmenin, küresel ekonomideki talebi de artıracağını dile getirdi.

Dünyadaki ülke grupları içinde daha önce ekonomisi "yükselen" ve "parlayan" ülkeler arasında yer alan Türkiye'nin, FED’in tahvil alımlarını azaltacağını açıklamasının ardından, ekonomisi "kırılgan" yapıdaki ülkeler arasında yer aldığını öne süren Demirtaş, "FED'in analizlerine göre, gelişmekte olan 15 ülke arasında ekonomisi en kırılgan ülkenin, Türkiye olduğuna işaret ediliyor. Türkiye'yi, sırasıyla Brezilya ve Hindistan izledi. Uluslararası derecelendirme kuruluşu Moody's de gelişmekte olan ekonomilerin politikalarına ilişkin olumsuz değerlendirmelerde bulundu. Ancak tüm bunlara rağmen beklentiler iyimser" diye konuştu.

Türkiye’de yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen gelecekten umutlu olduğunun altını çizen Demirtaş, üyelerine tedbirli olmaları ve dövizle borçlanmamaları uyarısında bulundu.

Demirtaş, enflasyonun 2014 yılında çift hanelerde seyretmesini beklediklerini dile getirerek, "İşin kötüsü, yağmur yağmıyor, kar yağmıyor. Yaşanan kuraklık, gıda ürünlerimizin fiyatını olumsuz etkileyecek. Enflasyon, artan döviz kurlarından tabii ki etkilenecek. Henüz doğalgaza ve elektriğe de zam gelmedi" yorumunda bulundu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com