Jandarma Taburu Şimdilik Kütahya'da!..

Jandarma Taburu Şimdilik Kütahya'da!..
Kütahya ekonomisine asker ve asker aileleri vasıtasıyla ciddi katkılar sağlayan Jandarma Taburunun Evliya Çelebi Mahallesinde bulunan yerinden kaldırılarak Kastamonu iline taşınacağı iddiaları, Kütahya kamuoyunda endişeyle karşılanmıştı.

Kütahya ekonomisine asker ve asker aileleri vasıtasıyla ciddi katkılar sağlayan Jandarma Taburunun Evliya Çelebi Mahallesinde bulunan yerinden kaldırılarak Kastamonu iline taşınacağı iddiaları, Kütahya kamuoyunda endişeyle karşılanmıştı.
Kütahya MHP Milletvekili Alim Işık bu konuya açıklık getirmek için, konuyu İçişleri Bakanı Beşir Atalay'a soru önergesi ile ileterek konun netliğe kavuşturulmasını istedi. Atalay, soru önergesine verdiği cevapta Jandarma Taburunun 'kısa vadede' yeni bir kışlaya konuşlandırılması kapsamında bir çalışmanın olmadığını ifade etti.
Alim Işık, Kütahya 1 inci Jandarma Er Eğitim Tabur Komutanlığının Kütahya dışında bir ile taşınacağı yönündeki iddialara ilişkin verdiği ve İçişleri Bakanı Beşir Atalay tarafından cevaplanması istediği soru önergesinde jandarma taburunun Kütahya dışında başka bir yere taşınıp taşınmayacağı ile ilgili İçişleri Bakanı Beşir Atalay'dan bilgi istedi. İçişleri Bakanı Beşir Atalay ise, Kütahya İlinde konuşlu bulunan 1 inci Jandarma Eğitim Tabur Komutanlığının kısa vadede yeni bir kışlaya konuşlandırılması kapsamında bir çalışmanın olmadığını vurguladı.
Kısa vadede herhangi bir yere taşınmayacağını vurgulayan Atalay'ın cevabını samimi bulmayan Kütahya MHP Milletvekili Alim Işık, Atalay'dan 'kısa vadede' ne demek istediğini açıklmasını isteyerek Atalay'a tekrar şu soru önergesini yöneltti:
'1.Bakanlığınızca kastedilen kısa vade, nasıl bir süreci kapsamaktadır? Kısa vadeden, bir yılık süre mi kastedilmektedir? 2.Bakanlığınızca Kütahya Jandarma Er Eğitim Tabur Komutanlığının Kütahya İlinden başka bir ile taşınması yönünde orta veya uzun vadede bir çalışma yürütülmekte midir? 3.Kısa vadede böyle bir çalışmanın olmaması, orta veya uzun vadede de olmayacağı anlamına gelmekte midir? 4.Jandarma Genel Komutanlığı tarafından söz konusu taburun taşınması yönünde Bakanlığınıza iletilmiş bir talep var mıdır? 5.Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ)'nin, taburun konuşlu bulunduğu arazinin konut yapımında değerlendirilmesine yönelik Bakanlığınızdan bir talebi olmuş mudur? 6.Oldu ise bu talep ne şekilde değerlendirilmiştir? 7.Kütahya kamuoyunda ciddi endişelere yol açan söz konusu iddiaların sona erdirilmesine yönelik Bakanlığınızca yürütülen bir çalışma var mıdır? Varsa çalışma ne aşamadadır?' şeklinde İçişleri Bakanı Beşir Atalay'dan Jandarma Taburu ile ilgili net bilgiler isteyen MHP Milletvekili Alim Işık, konunun biran önce açıklığa kavuşturulmasını da istedi.
Kütahya İlinde konuşlu bulunan 1 inci Jandarma Eğitim Tabur Komutanlığının taşınıp taşınmayacağı ile ilgili gelişmler ise şöyle yaşanmıştı.
İki yıl önce de jandarma taburunun il merkezinde kaldığı için taşınacağı ve yerine TOKİ tarafından konut yapılacağı söylentisi Kütahya gündemine gelmişti. Jandarma taburunun o sıralar Kütahya şehir merkezine 14 km uzaklıkta Tavşanlı yolu üzerinde bulunan Andız köyünde bulunan boş arazilere yerleştirileceği ve askeri tesislerin orada yine TOKİ tarafından inşa edileceği konuşulmuştu. Jandarmadan boşalan Evliya Çelebi Mahallesinde bulunan bölgenin ise yine TOKİ'ye verileceği ve konut alanı olarak imara açılacağı ifade edilmişti. Bu bilgiler de Kütahya halkının jandarma taburu ile ilgili endişelerini artırmıştı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com