Jandarma taburundan kemik çıktı

Jandarma taburundan kemik çıktı
Silopi'nin Görümlü Beldesi'ndeki Jandarma Tabur Komutanlığı'nda faili meçhul kazısı yapılmaya başlandı. Kazıda bazı kemik parçaları bulundu.

Silopi Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Görümlü Jandarma Tabur Komutanlığı'nın bulunduğu bölgede başlatılan kazı çalışmasına havanın kararması nedeniyle ara verildi.
 
Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı Vekilliğince yürütülen soruşturma kapsamında, bir tanığın beyanları doğrultusunda Silopi Görümlü Taburu'nda, sabah Silopi Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan kazı çalışmaları havanın kararmasıyla durduruldu. Kazı çalışmasına yarın sabah devam edileceği belirtildi.
 
Kazı çalışmalarını izleyen Şırnak Baro Başkanı Avukat Nuşirevan Elçi, çıkışta yaptığı açıklamada, gün boyunca devam eden kazılarda 3 adet kemiğin bulunduğunu belirterek, çalışmalara yarın devam edileceğini söyledi.
 
Avukat Tahir Elçi ise bir askeri personelin daha önce verdiği beyan üzerine saat 11.00 sıralarında iş makineleriyle başlatılan kazı çalışmaları sırasında bir kaç kemik parçasının bulunduğunu belirterek, "Bunlar muhafaza altına alındı ancak ceset kalıntısına ulaşılmadı. Bugünkü kazı havanın kararması nedeniyle sona erdi. Yarın saat 09.00 aynı bölgede kazı çalışması yeniden yapılacak" dedi.
 
KAYIP 6 KÖYLÜDEN 19 YILDIR HABER ALINAMIYOR
 
Görümlü Beldesi kırsal kesiminde 13 Mayıs 1993 tarihinde çıkan ve 2 askerin şehit olduğu çatışmadan bir gün sonra Görümlü'ye bağlı Derecik Mezrası'ndan gözaltına alınan 6 kişiden 19 yıldır haber alınamıyordu.
 
DİYARBAKIR'DAKİ KAZIDA 15 KİŞİYE AİT KAFATASI
 
Bu arada Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ahmet Karaca, tarihi İçkale'de insan kafatasları bulunması üzerine başlatılan kazı çalışmalarında bugüne kadar 15 kişiye ait kafatası ve bunlara ait çok sayıda insan kemiği çıkarıldığını bildirdi.
 
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ahmet Karaca, yaptığı yazılı açıklamada, 11 Ocak 2012 günü Sur ilçesi İçkale mevkisinde bulunan eski cezaevi yanında Diyarbakır Müze Müdürlüğü görevlilerince kanal alt yapı çalışmaları sırasında 8 meçhul insan kafası ile insana ait olduğu düşünülen çok sayıda kemiklerin bulunması üzerine soruşturma başlatıldığını belirtti.
 
Kazı çalışmalarının ilk günlerinde elde edilen kemiklerin "DNA'ların tespitinin mümkün olup olmadığı ve ölüm tarihinin belirlenmesi" için Adli Tıp Kurumu Başkanlığı'na gönderildiği bildirilen açıklamada, "Daha sonraki günlerde elde edilen kemikler ise başsavcılığımızca muhafaza altına alınmış olup, bunların da bilahare Adli tıp Kurumu Başkanlığı'na gönderilmesi palanlanmaktadır. Soruşturma kapsamında kazı çalışmalarının başladığı günden bu yana 15 kişiye ait kafatası ve bunlara ait çok sayıda insan kemiği çıkarılmıştır" denildi.
 
(UGK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com