"Jandarmadan beklentiler"

"Jandarmadan beklentiler"
Afyonkarahisar İl Jandarma Komutanı J.Kd. Albay Ünal Ödemiş, 2008 yılı ile 2009 yılının ilk beş ayının değerlendirmesini yaptı.

Afyonkarahisar'da, jandarma bölgesinde kişilere karşı işlenen suçlarda 2009 yılının ilk beş ayında bir önceki yılın ilk beş ayına göre yüzde 13 artış meydana geldi. Kişilere karşı işlenen suçların il merkezi ile Sandıklı ve Dinar ilçelerinde yoğunlaştığı ifade edildi.
Afyonkarahisar Valisi Haluk İmga, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Ünal Ödemiş ve Jandarma Asayiş Şube Müdürü Binbaşı Baha Ünal ile birlikte İl Jandarma Komutanlığı'nda 'Jandarmadan Beklentiler' konulu basın toplantısı düzenledi. Jandarma Asayiş Şube Müdürü Binbaşı Baha Ünal, jandarma tarafından emniyet ve asayiş hizmetlerine yönelik icra edilen faaliyetler hakkında bilgi verdi.
Jandarma Asayiş Şube Müdürü Binbaşı Ünal, bir önceki yıla nazaran bu yılın ilk beş ayında kişilere karşı işlenen suçlarda yüzde 13 artış olduğunu belirtti. Ünal, 2008 yılının ilk 5 ayında meydana gelen 325 olayın yüzde 99,7'sinin, 2009 yılının ilk 5 ayında 368 olayın yüzde 99,3'ünün aydınlatıldığını bildirdi.
Binbaşı Ünal, işlenen 368 suçun yüzde 60'ının kasten yaralama, yüzde 22'sinin tehdit, yüzde 9'unun hakaret, yüzde 4'ünün kişiyi hüviyetinden yoksun bırakma ve yüzde ikisinin de kasten öldürme olduğunu dile getirdi. Binbaşı Ünal, jandarma sorumluluk bölgesinde meydana gelen ve önem arz eden olaylardan olan öldürme olaylarının nedenlerinden biri olan kan davası sonucu öldürme olaylarının incelerek 78 kan davalı ve küs aile tespit edildiğini söyledi. Ünal, buna paralel olarak kan davalarına son vermeleri yönünde aileler ile her ay ilçe jandarma komutanlıkları tarafından bire bir görüşme metodu ile görüşmeler yapılmaya başlandığını anlattı.
Ünal, söz konusu uygulamaların Asayiş Şube Müdürlüğü tarafından takip edildiğini ve konuya gereken hassasiyetin gösterildiğini belirtti.
HOCALAR VE DİNAR'DA MAL VARLIĞINA KARŞI İŞLENEN SUÇLARDA AZALMA OLDU
2009 yılının ilk beş ayında mal varlığına karşı işlenen suçlarda yüzde 24 azalma oldu. Bu suçun yoğunlaştığı yerlerde yine il merkezi ile Hocalar ve Dinar ilçesi önlerde yer aldı. Suçun yüzde 41'i kişilere ait mala zarar verme, yüzde 11'i hakkı olmayan yere tecavüz, yüzde 11'i evden hırsızlık, yüzde 10'u iş yerinden hırsızlık ve yüzde 9'u da büyük ve küçükbaş hayvan hırsızlığı olarak tespit edildi. Topluma karşı işlenen suçlarda da bir önceki yıla göre yüzde 60 azalma oldu. Bu suçun en çok işlenme oranın da ilk üçte il merkezi, Sinanpaşa ve Dinar ilçesi yer alıyor.
KABAHATLAR AZALIYOR
Millete ve devlete karşı işlenen suçlarda da bir önceki yıla nazaran yüzde dört azalma meydana geldi. Albay Ödemiş, Kabahatlerin 2008 ve 2009 yılının ilk beş ayı incelendiğinde bir önceki yıla göre 2009 yılının ilk 5 ayında meydana gelen kabahatlerde de yüzde 7 azalma olduğunun görüldüğünü belirtti.
Ödemiş, kasten öldürme olayında da bir önceki yıla nazaran yüzde 43 azalma yaşandığını söyledi. Ödemiş, adam öldürme olaylarının il merkezinde yoğunlaştığı görülürken, meydana gelen olayların aydınlatma başarısının yüzde 99 olarak gerçekleştiğini ifade etti. Hırsızlık olaylarında ise bir önceki yıla göre yüzde 33 artış oldu. Hırsızlık olayları il merkezinin yanı sıra Emirdağ ve Sinanpaşa ilçesinde yoğunlaşmış ve olayların aydınlatma başarısı yüzde 88 olarak gerçekleşmiştir.
İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Ünal Ödemiş, sorumluluk bölgelerinde vatandaşın huzur ve güvenliği için asayişi en üst düzeyde tutmak için çalıştıklarını ifade etti. Sadece suçlulara yönelik operasyonların yanı sıra kendi bünyelerinde görev ihlali yapan devriye ve trafik ekiplerine de gerekli uyarı ve cezalarda bulunulduğuna dikkat çeken Ödemiş, 'halkımız bizi uyarsın, biz de suçluları yakalayalım' diye konuştu.
HALKIN HUZUR VE GÜVENİ ÖNEMLİ
Vali Haluk İmga ise, jandarmanın vatandaşların huzur ve güvenliği için çok çalıştığını ve güzel başarılara imza attığını söyledi. Vatandaşlarında jandarmaya yardımcı olmalarını isteyen Vali İmga, jandarma vatandaş ilişkisi ile suçluların yakalanarak hak ettikleri cezayı alacaklarını dile getirdi. İl Jandarma Komutanlığı'nda düzenlenen toplantıya basın mensuplarının yanı sıra Vali Haluk İmga ve İl Emniyet Müdürü Ali Bilkay da katıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com