Japon kraliyet sanatçısı "ikebana" gösterisi sundu

Japon kraliyet sanatçısı ikebana gösterisi sundu
EXPO 2016 Antalya Çiçek Festivali kapsamında bir alışveriş merkezinde düzenlenen etkinlikte, Japon kraliyet sanatçısı Kaoruko Sugimoto, Japon çiçek süsleme sanatı ikebana gösterisi sundu

ANTALYA (AA) - EXPO 2016 Antalya Çiçek Festivali kapsamında bir alışveriş merkezinde düzenlenen etkinlikte, Japon kraliyet sanatçısı Kaoruko Sugimoto tarafından ikebana (Japon çiçek süsleme sanatı) gösterisi yapıldı.

Alışveriş merkezinde oluşturulan sahnede Antalya'da üretilen çiçekleri de kullanarak ikebana gösterisi sunan Sugimoto'ya Antalyalılar ilgi gösterdi.

Etkinlik hakkında bilgi veren Festival Düzenleme Komitesi ve Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, bir ay önce Japonya'ya çiçek gönderdiklerini ve satılan çiçeklerden elde edilen gelirin oradaki yetimhanelere bağışlandığını kaydetti. Bağdatlıoğlu, "Japon hükümeti bize jest yaparak kraliyet ailesinin çiçeklerini yapan sanatçılardan birini Türkiye'ye göndererek burada gösteri yapma fırsatı verdi" dedi.

Bağdatlıoğlu, festival kapsamında birçok etkinlik düzenlemeyi planladıklarını ancak Manisa'nın Soma ilçesindeki maden kazasının ardından eğlence içerikli programları iptal ettiklerini belirtti. Bu yıl kortejde bin kişilik bir grubun yer alacağını ve araç süslemeleri için 1 milyon daldan fazla çiçeğin kullanılacağını kaydeden Bağdatlıoğlu, korteje katılacak araçlar arasında bir de tasarım yarışması düzenleneceğini bildirdi.

Festivali 10'uncu kez düzenlediklerini hatırlatan Bağdatlıoğlu, bu yılki festivalin adının "EXPO 2016 Antalya Çiçek Festivali" olarak değiştirildiğini ve bu sayede EXPO 2016'nın tanıtımının amaçlandığını ifade etti. Son 10 yılda kesme çiçek sektörünün önemli gelişme kaydettiğine değinen Bağdatlıoğlu, şöyle konuştu:

"Kesme çiçek ihracat noktasında, 3 milyon dolardan 100 milyon dolara geldi. Bunları gösterebilmek ve anlatabilmek için de bu tür etkinlikler düzenliyoruz. İspanya'daki domates festivali gibi Antalya'da da çiçek festivali olduğunu uluslararası alanda gösterebilmeyi amaçlıyoruz. Yurt dışında da imajımız değişmeye başladı."

Japon kraliyet sanatçısı Kaoruko Sugimoto ise Türkiye'de bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu dile getirdi. Türkiye ile Japonya arasındaki dostluğun 1800'lü yıllarda batan Ertuğrul Fırkateyni'ne dayandığını hatırlatan Sugimoto, "Irak-İran savaşında 1985 yılında Türkler'in Japonlar'ı kurtarmasıyla dostluğumuz sürdü ve ben de bu dostluğu çiçeklerle taçlandırmak ve geliştirmek istedim" dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com