Japon Milletvekilleri AKP'ye güvenmiyor!

Japon Milletvekilleri AKP'ye güvenmiyor!
Sinop'ta yapılacak nükleer enerji santralinin inşaatını üstlenmesini öngören anlaşma Japonya'da tartışmalara neden oldu

Türkiye ile Japonya arasında imzalanan Sinop’ta yapılacak Nükleer Enerji Santrali’nin anlaşma Japonya’yı karıştırdı.

Japon Asahi Şimbun gazetesinin aktardığına göre anlaşmada yer alan ve Türkiye’ye uranyum zenginleştirme ve plütonyum çıkarma izni veren bir maddenin nükleer silahlanma endişelerini kuvvetlendirmiş olması.Anlaşmada ayrıca gerekli değerlendirmeler yapılırsa Japonya’nın zenginleştirme ve kullanılmış nükleer yakıtı yeniden işleme teknolojilerinin Türkiye’ye satışı da öngörülüyor.

Söz konusu maddeler nükleer santrallerde yakıt olarak kullanılabildiği gibi belli bir yoğunluğun üzerine ulaştığında nükleer silah olarak da kullanılabiliyor. Kamuoyunda öne sürülen itirazlarda böyle bir maddenin Japonya’nın nükleer silahlanmanın önlenmesini destekleyen tavrına aykırı olduğu ifade ediliyor.

Japonya Dışişleri Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili, maddenin anlaşmaya Türk tarafının isteği üzerine eklendiğini öne sürdü.

Geçmişte Sanayi Bakanlığı’nda görev yapmış bir bürokrat olan Şigeaki Koga da gazeteye yaptığı açıklamada, Japonya Başbakanı Şinzo Abe’ye gönderme yaparak, “Hükümetin bir başbakan tarafından desteklenen projelerle ilgili makul olmayan talepleri kabul etmesi büyük bir risktir” dedi.

Gazeteye konuşan Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, anlaşmanın en kısa sürede tamamlanması gerektiğini belirterek, “Parlamentodan hemen geçmezse ilk reaktörün planlandığı gibi 2023′te devreye girmesi mümkün olmayacak” dedi.

Başbakan Abe’nin liderliğindeki Liberal Demokrat Parti’nin dış ilişkiler birimi bile Ekim ayında bir açıklama yaparak nükleer silahlanma kaygıları gereği onay kararını geri çekmişti.Japonya’da Meclis şuan tatilde ve Meclis açılışıyla beraber anlaşmanın milletvekillerinin onayına sunulması bekleniyor.

Japonya’da görünen o ki iktidar partisindeki milletvekilinden birçoğu ile muhalefet partileri de Türkiye ile Japonya arasında imzalanan Nükleer Enerji Santrali projesine karşı ‘’Hayır oyu’’ kullanacak.

Dünya da bile AKP İktidarı’nın elindeki ‘’nükleer gücü’’ masumane kullanmayacağını düşünen demek ki büyük bir çoğunluk var. Sözün bittiği yer bu olsa gerek. Dünyaya güven vermeyen bir iktidarla kimse çalışmak istemiyor. (LAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com