Japon turist şenlikte bağlama çalıp türkü söyledi

Japon turist şenlikte bağlama çalıp türkü söyledi
Yaklaşık iki yıl önce Türkiye'ye gelen ve ülkesine dönmeyen turist Asako Harada, bağlama çalarak türküler seslendirdi
Yaklaşık iki yıl önce Türk Halk Müziği'ni araştırmak üzere Türkiye'ye gelen ve ülkesine dönmeyen Japon turist, Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde düzenlenen şenlikte bağlama çalıp türkü söyledi. 
     İlçeye bağlı Çaltılı köyünde, yaklaşık 3 bin kişinin katılımıyla bu yıl 6'ncısı yapılan ''Bakla ve Kültür Şenliği'', tüfek ve trap atış yarışlarıyla başladı. 
     Köy camisinde mevlit okutulmasıyla devam eden şenlikte, en iyi bakla yetiştiricisi seçilerek ilk üçe girenlere çeşitli ödüller verildi. 
     Daha sonra, Tavşanlı Mehmet Tarhan İlköğretim Okulu halk oyunu ekibince gösteri sunularak, Bursa'dan gelen Grup Rengahenk tarafından Balkan ve Rumeli türküleri çeşitli dillerde söylendi. Türk Halk Müziği sanatçıları Pınar Kömürcüoğlu, Zeynep İlhan ve Lale Çiftçi de birer konser sundu. 
     AKP Kütahya Milletvekili Vural Kavuncu'nun 500 lirayla açılışını yaptığı bakla ağalığı için gerçekleştirilen seçimi, 3 bin 600 lirayla eski Çaltılı Köyü Muhtarı Veli Oruç kazandı. 
     Bursa'nın Keles ilçesinden gelen halk oyunları ekibince müzik eşliğinde Bursa bölgesine özgü oyunların sergilendiği şenlikte, Türk Halk Müziği sanatçısı Emel Örgün ve köyde yaşayan kadınlar tarafından bakır tepsi çalınarak yapılan müzik eşliğinde türküler yorumlandı. 
     Şenliğin sürprizi ise Kütahya türkülerini bağlama eşliğinde seslendiren Japon turist Asako Harada oldu. Yaklaşık iki yıl önce Türk Halk Müziği konusunda araştırmalar yapmak üzere Türkiye'ye gelen ve ülkesine dönmeyen Harada'nın bağlama çalarak ''Kütahya'nın Pınarları'' türküsünü seslendirmesi, izleyenlerce ayakta alkışlandı. 
     Etkinliğin sonunda organizasyona katkıda bulunanlara birer plaket hediye edildi. 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com