Japonların Disiplini Ve Son Gelişmeler!

Japonların Disiplini Ve Son Gelişmeler!
Japonya'yı cehenneme çeviren büyük deprem ve tsunami felaketinin ardından Japon halkı, olanca disiplin ve karşılıklı saygıyla hayata tutunuyor.

Japonya'yı önceki gün vuran 8.9 büyüklüğündeki deprem ve onu takip eden tsunami felaketinin ardından, etkilenen bölgelerde çok büyük sıkıntılar yaşanıyor.

Kayıp olan 10 bin kişinin tümünün ölmüş olabileceği belirtilen Miyagi eyaletinin Sendai kenti de yıkımın kendini en güçlü hissettirdiği yerlerden birisi...

DÖRT YANDA KAOS VAR AMA...

Dört bir yanda kaos yaşanmasına rağmen Japon halkı gayet disiplinli bir şekilde, hükümetin uyarıları doğrultusunda ve birbirine saygılı bir biçimde yaşamlarını bu zor şartlarda idame ettirmeye çalışıyor.

Sendai'deki bir okulda, içme suyu alabilmek için kuyrukta bekleyen Japonların, Reuters tarafından havadan çekilmiş fotoğrafı da bu tabloyu net bir şekilde anlatıyor. Kuyruk oluşturulması için okul bahçenin zeminine çizilmiş kıvrımlı hattın dışına çıkmayan halk, usulca sırasını bekleyip suyunu alıyor ve oradan ayrılıyor.

Sular Çekiliyor felaket Günyüzüne Çıkıyor!

Deprem ve tsunami felaketinde ölenlerin sayısı yetkililerin açıklamalarına göre 1000'i bulurken, kıyıdaki bir nükleer elektrik santralindeki iki reaktörün arızalanması halkı üçüncü bir felaket tehdidiyle karşı karşıya bıraktı.

Hükümet, yardım çalışmalarına katılan asker sayısını ikiye katlayarak 100 bine çıkarırken, halkta ayrıca çevre felaketi endişesi oluştu.

Tsunamiden en fazla etkilen liman kenti Senday yakınındaki küçük Tagayo kasabasında halk şaşkınlık içinde harap olmuş evler ve otomobiller arasında dolaşırken, hastane yetkilisi Ikuro Matsumoto, hala su ve yiyecek sıkıntısı çektiklerini belirtti.

Bölgeden gelen haberlere göre, kurtarma ekipleri yüzlerce kilometre uzunluğundaki kıyılarda kayıpları aramayı sürdürürken, hayatta kalan binlerce aç insan da yardımların henüz ulaşamadığı karanlıkta kalan acil yardım merkezlerinde toplandı.

Ülkeyi depremin vurmasından sonra en az 1 milyon 400 bin hane susuz, yaklaşık 2.5 milyon hane de elektriksiz kaldı.

Kırsal yerlerde etrafı suyla çevrili ulaşılamayan büyük alanlar bulunuyor.

Kamu yayın kuruluşu NHK, 380 bin civarında kişinin acil durum sığınaklarına tahliye edildiğini, bu sığınakların çoğunda da elektrik olmadığını duyurdu.

Koriyama'daki inşaat işçisi Kenji Koşiba da ilk önce depremden korktuklarını, şimdi de radyasyon sızıntısından endişe ettiklerini belirtti.

GÜNLÜK ELEKTRİK KESİNTİLERİ OLACAK

Tokyo Elektrik İdaresi, nükleer enerji santralleri deprem ve tsunamide hasar gördüğü için aksayan elektrik üretimini dengelemek amacıyla başkent Tokyo ve diğer kentlerde elektrik kesintisi uygulayacak.

Kesintinin yarın başlayacağı ve günde 3 saat dolayında olacağı belirtildi.

Kararın, daha vahim kesintileri önlemek için önlem amacıyla alındığı kaydedildi.


Kuzeydoğu kıyılarında 200 ceset daha bulundu.

Deprem ve ardından gelen tsunaminin dev dalgaları yüzünden Miyagi'de 10 binden fazla kişinin öldüğü sanılıyor.

Devlet televizyonu NHK'deki haberde, depremin merkez üssüne en yakın yerleşim birimi olan Miyagi bölgesinde 10 binden fazla kişinin hayatını kaybettiğinin sanıldığı bildirildi.

Haber, yerel polis müdürüne dayandırıldı.

200 CESET DAHA BULUNDU

Depremin yol açtığı tsunaminin vurduğu ülkenin kuzeydoğu kıyılarında 200 ceset daha bulunduğu bildirildi.

Miyagi bölgesinden bir polis yetkilisi, 200 cesede daha ulaştıklarını açıkladı, başka bilgi vermedi.

Basın yayın organlarında deprem ve tsunami felaketinde ölen ve kaybolanların sayısının 1800'ü aştığının tahmin edildiği kaydediliyor.

 

Koca tanker dalgalara oyuncak oldu- GALERİ
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com