Japonya Başbakanı Abe Londra'da

Japonya Başbakanı Abe Londrada
Abe, İngiltere Başbakanı Cameron ile görüştü

LONDRA (AA) - İngiltere'nin başkenti Londra'ya resmi ziyarette bulunan Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Başbakan David Cameron ile bir araya geldi.

 Başbakanlıktaki görüşme, görüntü alınmasının ardından basına kapalı devam etti.

Görüşmeye ilişkin İngiltere Başbakanlığından yapılan açıklamada, Cameron ve Abe'nin, iki ülke arasındaki kültürel, eğitim, bilim ve teknoloji, ekonomik büyüme, ticaret ve savunma konularının yanı sıra uluslararası sorunları da ele aldıkları belirtildi.

Açıklamada, İngiltere ve Japonya arasındaki ilişki "21. yüzyıl için dinamik, stratejik ortaklık" olarak nitelendirilerek İngiltere ve Japonya'nın güvenlik ve siber güvenlik alanlarında yakın çalışma yürütmesine karar verildiği bildirildi. 

NATO-Japonya ortaklığının İngiltere tarafından memnuniyetle karşılandığı belirtilen ortak açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"İngiltere ve Japonya olarak, Kuzey Kore'de insan haklarının devam eden  sistematik, korkunç ihlallerini kınıyoruz. İnsani kaygıların bir an önce giderilmesi için Kuzey Kore'yi acil adım atmaya çağırıyoruz. Kuzey Kore'nin nükleer silahlarını, mevcut nükleer programları ve balistik füze programlarını bırakması gerektiğini vurguluyoruz.

Myanmar'da devam eden demokratik ve ekonomik değişime, ülkede gerçekleşen ulusal uzlaşıya tam desteğimizi veriyoruz. Arakan eyaletindeki duruma uzun süreli çözüm bulunması, 2015 seçimlerinin güvenilir, kapsayıcı ve şeffaf olmasının sağlanması için anayasal ve seçim reformlarının uygulanması konusunda Myanmar'a çağrıda bulunuyoruz."

Ortadoğu'da yaşanan gelişmelerin de ele alındığı toplantıda, İngiltere ve Japonya'nın Suriye'de ve Suriye'nin komşu ülkelerindeki kötüleşen insani durumla ilgili derin endişelerini bildirdiği, Esed rejimine de insani yardımın keyfi olarak önünün kesilmesine son vermesi çağrısında bulunduğu ifade edildi.

İran'daki insan hakları durumunun iyileştirilmesi gerektiğini kaydeden İngiltere ve Japonya Başbakanlarının, "Bu amaçla Birleşmiş Milletlerle tümüyle işbirliği yapması için İran'a çağrıda bulunuyoruz. İran'ın nükleer sorununa kapsamlı çözüm bulunması için P5+1 ve İran arasında yürütülen müzakerelerle ilgili son gelişmeleri memnuniyetle karşılıyoruz" dediği aktarıldı.

Rusya'nın Kırım'ı topraklarına katma teşebbüsünün uluslararası hukukun ihlali ve dünya genelinde hukukun üstünlüğüne meydan okuma olduğunun tekrardan beyan edildiğinin belirtildiği ortak açıklamada, "Ukrayna'da yaklaşan devlet başkanlığı seçimleri de dahil, Ukrayna'daki demokratik sürece yönelik destek ve saygımızın altını çiziyoruz" denildi.

Açıklamada ayrıca İngiltere'nin 2012 Londra Olimpiyatları'ndan edindiği tecrübeyi, 2020 Tokyo Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları'na ev sahipliği yapacak Japonya'yla paylaşmaya açık olduğu kaydedildi. 

Avrupa turunda olan Abe'nin, ziyaretinin ilk durağı olan Almanya'dan sonra İngiltere'deki temasları devam ediyor. Japonya'nın güvenlik ve küresel barış konularında daha aktif olarak yer almasını isteyen Abe, Avrupa turuyla uluslararası toplumundan destek kazanmayı hedefliyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com