Japonya Pes Etti, ABD'den Yardım İstedi

Japonya Pes Etti, ABD'den Yardım İstedi
Japonya'da meydana gelen deprem ve tsunaminin üzerinden bir hafta geçmesine rağmen Fukushima Nükleer Santrali'ndeki radyasyon sızıntısının önüne bir türlü geçilemiyor..

Santraldeki risk seviyesi 7 skalalı sistemde hâlâ 5 seviyesinde. 300 Japon mühendis ve teknisyen, aşırı ısınan reaktörleri soğutmak için havadan ve karadan bölgeye su sıkıyor. Ancak şimdiye dek bir ilerleme sağlanamadı. Sorunları uzun süredir tek başına çözmeyi deneyen Japonya hükümeti, bunun üzerine ABD'den yardım talep etti.

Hükümet sözcüsü Yukio Edano, ABD ile konuyu ayrıntılı olarak görüştüklerini açıkladı. Japonya'ya giden Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun başkanı Yukiya Amano da çok ciddi bir kazayla karşı karşıya olduklarını belirterek, bunun sadece Japonya'nın üstesinden gelebileceği bir şey olmadığını, tüm dünyanın kendileriyle işbirliği yapması gerektiğini ifade etti.Zamana karşı yarışan Japon yetkililer, depremde devre dışı kalan soğutma sistemlerini yeniden işler hale getirmek için yeni bir elektrik hattı çekmeye çalışıyor. Yetkililer özellikle kritik durumdaki 3 numaralı reaktöre odaklanmış durumda. Dün bu reaktöre hem havadan hem karadan su sıkıldı. Reaktörde kullanılmış nükleer yakıtların saklandığı havuzda su eksikliği sebebiyle durumun çok ciddi olduğu, yeterince su olmazsa yakıt çubuklarının daha da fazla ısınacağı ve radyasyon yayacağı belirtiliyor. Nükleer tesisten sızan nükleer partiküllerin şimdiden rüzgar yoluyla ABD kıyılarına ulaştığı ifade ediliyor. ABD'nin batı kıyılarında Fukushima'dan geldiği tahmin edilen çok düşük yoğunlukta radyasyon tespit edildi.

Tesisteki 4 reaktörü de soğutmayı başaramayan Japon yetkililer dün ilk kez santrali betona gömme metodunun faciayı önlemek amacıyla üzerinde düşündükleri seçeneklerden biri olduğunu açıkladı. Çernobil'de 4. reaktörde meydana gelen patlamanın ardından çıkan yangın uzun süren söndürme çalışmalarına rağmen durdurulamamış, bunun üzerine reaktör 250 bin ton beton dökülerek mühürlenmişti. Patlamanın üzerinden 25 yıl geçerken, beton bariyerde çatlaklar oluştuğu ve çökme riskinin bulunduğu belirtiliyor. Japon yetkililer de Çernobil metodunu en son çare olarak görüyor.

ÜLKEYİ SIFIRDAN YENİDEN İNŞA EDECEĞİZ

Japonya Başbakanı Naoto Kan dün devlet televizyonundan yaptığı konuşmada, Japon halkını birlik olmaya çağırarak "Japonya'yı sıfırdan başlayarak yeniden inşa edeceğiz. Hepimiz bu kararlılığı paylaşmak zorundayız.'' dedi. Japon halkının cesaretinin kırılmamasını isteyen Kan, Japonların "tıpkı geçmişte olduğu gibi tüm gücüyle çalışarak Japonya'yı yeniden inşa edeceğini'' belirtti. Öte yandan çifte felakette ölenlerin sayısı 6 bin 539'a yükseldi. 10 bin 354 kişi de kayıp. Ancak gerçek ölü sayısının "on binleri bulabileceği" belirtiliyor. Ülkenin kuzeydoğusunu vuran çifte felaketten kurtulan yüz binlerce insan ise geçici sığınaklarda dondurucu soğukta hayatta kalma mücadelesi veriyor.

SON ÇARE GÖMMEK

Tokyo Elektrik Santralı yetkilileri, gittikçe büyüyen nükleer tehlikeyle başa çıkamazlarsa, Fukuşima Nükleer Santralı'nın, Çernobil'de olduğu gibi betonla kaplanacağını bildirdi. Patlayan 3 reaktörde havadan soğutma çalışmalarının devam ettiğini belirten yetkililer, “Sonuç alamazsak radyoaktif ışınlardan korunmanın tek yolu bu” dediler. Ancak yetkililer, öncelikle soğutma çalışmalarına devam edileceğini ve başarısız olma durumunda son aşamada nükleer santralının üzerine kum ve çimento dökeceklerini açıkladı

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com