Japonya'da Nükleer Santral Patladı!

Japonya'da Nükleer Santral Patladı!
Japonya'da korkulan oldu, depremin ardından hasar gören nükleer santralde radyasyon sızıntısı tespit edildi...

Japonya'da dün yaşanan 8.9 şiddetindeki deprem ve ardından yaşanan tsunamide hayatını kaybeden ve kendisinden haber alınamayanların sayısının 1200'ü bulduğu bildirildi.

ÖNCE DEPREM SONRA TSUNAMİ
Fukuşima Nükleer Santrali'nde bugün sabah saatlerinde yaşanan patlamada ise çok sayıda yaralı olduğu ifade edildi.

Japon Kyodo haber ajansının aktardığına göre polis yetkilileri ölü sayısının şimdiden 433 olduğunu, ancak 10 metreye ulaşan tsunami dalgalarının yarattığı yıkım düşünüldüğünde, can kaybının 1,000'in üzerine çıkabileceğini ifade etti.
Japonya'yı önce 8.9'luk deprem ardından tsunami vurdu.

Japonya tarihinin en büyük depremi olduğu belirtilen 8.9'luk sarsıntıda kaybolanların sayısının da 784 olduğu ifade edildi.

Bakan Yukio Edano, bugün yaptığı açıklamada hükümetin felaketten etkilenen bölgelere yardım götürme konusundaki kararlığının altını çizerken "Bu Meiji Dönemi'nden bu yana yaşadığımız en büyük deprem, 1000'den fazla insanın hayatını kaybettiğine inanılıyor" dedi.

NÜKLEER SANTRALDE PATLAMA
Nükleer ve Endüstriyel Güvenlik Ajansı'ndan yapılan açıklamada Fukuşima'da bulunan 1 numaralı nükleer santralin 1 numaralı reaktörünün kontrol odasındaki radyasyon miktarının normalin 1000 katına ulaştığı ifade edildi.

Japon medyası TEPCO'ya ait Fukuşima Daiçi nükleer santralinde Türkiye saatiyle saat 08:30 civarında patlama olduğu ve birçok kişinin patlama dolayısıyla yaralandığını bildirdi.

Japonya'nın resmi haber ajansı NHK, patlamada santralin duvarlarının ve çatısının yıkıldığını duyurdu.

"EVİNİZDEN ÇIKMAYIN"
Televizyonlardan nükleer santral yakınlarında yaşayan halka evlerinde kalma çağrısı yaptı.

Yerel yöneticiler ise Başbakan Naoto Kan'ın emri üzerine 1 Numaralı Santral'in çevresinde 10 kilometre, 2 Numaralı Santral'in çevresinde ise 3 kilometre çapında alanda yaşayan yaklaşık 3 bin kişinin boşaltılması için çalışmalara başladı.

Tokyo Üniversitesi'nden Profesör Naoto Sekimura yakıtın çok küçük bir kısmının eridiğini ve sızdığını söyleyerek santral yakınlarında yaşayanlardan sakin olmalarını istedi.

Sekimura, yakıtın büyük bir kısmının reaktörün içinde kaldığını, operasyonun durdurulduğunu ve soğutma çalışmalarının başlatıldığını söyledi.

Diğer yandan Japon yetkililer, artçı şokların boyu 2 metreye kadar çıkacak tsunami dalgaları yaratabileceği gerekçesiyle kıyı bölgelerde yaşayanların tahliye edilmesi emrini verdi.

"Patlamanın sebebi hidrojen olabilir"
Dünya Nükleer Birliği, Japonya'daki 8,9'luk depremden sonra Fukuşima'daki nükleer enerji santralinin Daiichi 1 reaktöründe meydana gelen patlamanın sebebinin hidrojen olabileceğini bildirdi.

Merkezi İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan birliğin iletişim müdürü İan Hore Lacy, olayın, hidrojen tutuşması sonucu meydana gelen hidrojen patlaması olduğunu düşündüğünü belirterek, "Eğer hidrojen tutuştuysa yok olur gider, fazladan bir tehlike oluşturmaz" dedi.

Lacy, eldeki bilgilere göre reaktörde belirli bir radyasyon tehlikesi olmadığını, ancak durumu tam olarak bilmediklerini, bununla birlikte ortada radyasyon sızıntısı olduğunu varsayacak bir gerekçe bulunmadığını vurguladı.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, Japonya'dan "acil" bilgi bekliyor

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK), dün şiddetli deprem ve tsunaminin vurduğu Japonya'da Fukuşima 1 nolu nükleer elektrik santralinde patlama meydana geldiğine ilişkin basın yayın organlarından öğrendikleri haberlerin ardından, Japon yetkililerden acil bilgi istediklerini bildirdi.Merkezi Viyana'da bulunan UAEK'nın yetkilisi, "Meydanın haberlerinden bilgimiz var ve acil olarak daha başka bilgi bekliyoruz" dedi.

Japon Jiji haber ajansı, başkent Tokyo'ya 240 kilometre uzaklıktaki 40 yıllık nükleer elektrik santralinin Daiçi 1 reaktöründe patlama olduğunu duyurmuştu.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com