Japonya'da nükleere veda kutlaması

Japonya'da nükleere veda kutlaması
Japonya'da yüzlerce kişi, ülkenin 50 nükleer reaktöründen sonuncusunun da kapatılacak olmasını kutladı.

Ellerinde pankartlarla Tokyo parkında toplanan göstericiler, hükümetin, nükleer reaktörlerin kapatılması nedeniyle elektrik kesintisi olabileceği uyarılarından endişe etmediklerini belirtti.

Ülkenin kuzeyindeki Hokkaido adasında bulunan Tomari nükleer santralindeki reaktör rutin bakım için bugün kapatılıyor. Tomari Nükleer Enerji Santrali'nin de kapatılmasıyla ülkede çalışır durumda hiçbir nükleer reaktör kalmıyor.

Ülkede çalışır durumdaki son nükleer santral olan Tomari, bakım çalışmaları için kapatılacak. Hokkaido adasındaki santralde bakım çalışmalarının en az 70 gün sürmesi bekleniyor.

11 Mart 2011'de meydana gelen 9 büyüklüğündeki deprem ve ardından oluşan tsunami, Fukuşima santralinde nükleer felakete yol açmış, ülkedeki 54 nükleer santralden 17'sinin çalışması depremden hemen sonra durdurulmuştu.

Ardından tüm santraller teker teker bakım ve dayanıklılık testleri için kapatıldı. Fukuşima faciasından önce ülkenin elektrik ihtiyacının yüzde 30'u nükleer santrallerden karşılanıyordu. Japonya'da nükleer reaktörlerin yeniden açılması için bölge halkının onayı gerekiyor. (SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com