“Japonya'dan sonra dünyadaki en büyük Japon bahçesi burası”

“Japonya'dan sonra dünyadaki en büyük Japon bahçesi burası”
Türkiye'nin en büyük Japon bahçesi Eskişehir'de açıldı.

Türkiye'nin en büyük Japon bahçesi Eskişehir'de açıldı.
2010 yılının Türkiye'de 'Japon yılı' olarak kutlanması münasebetiyle Japonya ve Türkiye arasındaki dostluk ilişkilerini daha da derinleştirmek için Japon Türk Kültürel Değişim Derneği ve Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nin işbirliğiyle Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı içindeki 22 dönümlük alana kurulan Japon bahçesi düzenlenen törenle açıldı. Törene Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Nobuaki Tanaka, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, çok sayıda davetli ile Türk ve Japon
vatandaşlar katıldı. Japon sanatçıların Türkçe şarkı söylemesiyle başlayan törende Türkçe konuşma yapan Japon Türk Kültürel Değişim Derneği Başkanı Kanji Ishimoto, Eskişehir'de açılan Japon bahçesinin dünyada eşi olmadığını ifade ederek, bundan duyduğu mutluluğu dile getirdi.
Japonca 'Hoş geldiniz' diyerek konuşmasına başlayan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükerşen de, 'Eskişehir'de Japon dostlarımızı ağırlamak için fırsat arıyorduk. 2010 yılının Türkiye'de 'Japon yılı' olması bize aradığımız fırsatı sağladı. 6 ay önce burası dümdüz ve boş bir arsaydı. Büyükelçi ve bende dahil, bu kadar kısa süre içinde bu kadar büyük bir Japon bahçesinin hayata geçirileceğine ihtimal vermiyorduk. Bu Japon bahçesi, Japonya'dan sonra dünyadaki ülkeler arasındaki en büyük Japon bahçesidir' dedi.
Büyükelçi Tanaka ise, Türkçe başlayıp daha sonra Japonca sürdürdüğü konuşmasında, Japon bahçesinin yapımında emeği geçenlere teşekkür etti ve özellikle Japonya'dan çok sayıda konuğun bahçe açılışından dolayı Eskişehir'e gelmesinden memnuniyet duyduğunu ifade etti.
Büyükerşen'in Büyükelçi Tanaka, Ishimoto ve diğer yetkililere plaket vermesinin ardından parkın açılışı yapıldı. Büyük ilgi gören Japon bahçesinin açılışında, Japon çay seremonisi de gerçekleştirildi.
Ortasında ada bulunan göletin olduğu ''Chisen Kaiyushiki'' stilinde inşa edilen bahçede doğa motiflerini oluşturan tepeler, şelale, seyir terasları, köprüler ve göl kenarı verandaları bulunuyor. Ayrıca bahçede su yerine taş ve kumların kullanıldığı ''Karesansui'', meditasyon alanı ve Japon çay evleri yer alıyor. Planı, Osaka Sanat Üniversitesi'nden Prof. Masao Fukuhara tarafından çizilen Japon bahçesi, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi işgücü ve kaynaklarıyla inşa edildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com